Trwa ładowanie...

Szamponetki - trwałość, wybór, farbowanie krok po kroku, wady i zalety

Szamponetki to nieinwazyjny sposób na farbowanie, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie ciemniejszych włosów o 2-3 odcienie. Efekt utrzymuje się zaledwie do kilku myć, ale nie wiąże się z pogorszeniem kondycji włosów. Co warto wiedzieć o szamponetkach do włosów?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Czym są szamponetki do włosów?

Szamponetki to metoda na nieinwazyjne farbowanie włosów, która pozwala na pogłębienie obecnego koloru o 2-3 odcienie. Produkt jest tani, a aplikacja nie wymaga wiele czasu ani specjalnych umiejętności.

Niestety szamponetka uniemożliwia rozjaśnienie pasm, ze względu na brak utleniacza w składzie. Efekt koloryzacji utrzymuje się na włosach zaledwie do kilku myć.

2. Trwałość szamponetek

Szamponetki to łagodniejsza forma farbowania włosów, która nie gwarantuje trwałych efektów. Rezultat uzyskany po farbowaniu utrzymuje się średnio od 6 do 8 myć włosów. Kolor dłużej pozostaje na włosach zniszczonych, natomiast zadbane pasma szybko stracą pożądany odcień.

3. Jak wybrać szamponetkę do włosów?

Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego koloru. Nie warto kupować szamponetek jaśniejszych od obecnego koloru włosów, ponieważ nie osiągniemy żadnego efektu - szamponetka nie rozjaśnia włosów.

Odpadają również odcienie dużo ciemniejsze, ponieważ po ich zastosowaniu występuje problem z całkowitym usunięciem produktu, a z czasem włosy mogą nabierać odcienia zieleni czy żółci. Najlepiej sięgać po szamponetki o 2-3 odcienie ciemniejsze od koloru włosów.

Zobacz także:

4. Farbowanie krok po kroku

Nakładanie szamponetek jest dziecinnie proste. Należy otworzyć saszetkę, nabierać farbę dłonią w rękawiczce i wmasowywać w całą długość włosów. Następnie konieczne jest poczekanie zalecaną ilość czasu i dokładne zmycie produktu (do momentu, aż woda nie będzie zabarwiona).

Dokładna instrukcja farbowania szamponetką znajduje się na opakowaniu. Należy jej przestrzegać, ponieważ czas trzymania farby na głowie może różnić się w zależności od producenta. Warto uważnie nakładać szamponetkę, tak by nie zabarwić czoła, uszu ani karku.

5. Wady i zalety szamponetek do włosów

Zalety stosowania szamponetki:

 • niska cena,
 • łatwy sposób użycia,
 • duży wybór kolorów,
 • natychmiastowy efekt,
 • brak amoniaku i utleniaczy w składzie,
 • to sposób na ożywienie koloru,
 • zawiera związki multiwitaminowe,
 • nie narusza struktury włosów,
 • stopniowe spłukiwanie produktu zapobiega tworzeniu się odrostów.

Wady stosowania szamponetki:

 • krótkotrwały efekt,
 • brak możliwości rozjaśnienia włosów,
 • kolor może nie spłukać się całkowicie,
 • kolor na włosach może różnić się od tego na opakowaniu,
 • ryzyko wysuszenia włosów,
 • brudzenie ręcznika i poduszki.

6. Czy szamponetka niszczy włosy?

Szamponetka to bardzo łagodna wersja farby, która nie wpływa radykalnie na kondycję włosów. Występuje jedynie ryzyko wysuszenia, w szczególności końcówek. Można temu zapobiec poprzez regularne stosowanie masek i odżywek nawilżających do włosów.

Najlepiej wybierać te przeznaczone do włosów farbowanych, ponieważ są wzbogacone o składniki mineralne, chroniące pasma przed wypłukiwaniem się farby. Szamponetki nie zawierają amoniaku, czyli składnika, który najbardziej osłabia kondycję fryzury.

Ponadto, większość produktów ma w składzie związki multiwitaminowe, które pozytywnie wpływają na wygląd włosów. Warto pamiętać, że szamponetka nie zawiera utleniacza, więc nie uzyskamy jaśniejszych włosów. Warto wybierać barwy podobne do obecnego odcienia na głowie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.