Trwa ładowanie...

Szpagat - odmiany, zalety, ćwiczenia rozciągające

Szpagat to jedna z najbardziej imponujących figur akrobatycznych, która z pewnością wprowadziła niejedną osobę w zachwyt. Baletnice, a także sportowcy, którzy go wykonują nie bez powodu spędzają wiele czasu na sali gimnastycznej – to ćwiczenie wymaga intensywnych treningów, a przede wszystkim systematycznego stretchingu.

Zobacz film: "Ćwiczenia rozciągające, czyli idealny stretching"

spis treści

1. Szpagat – odmiany

Warto wspomnieć o różnych rodzajach szpagatu. Szpagat dzielimy na:

 • szpagat francuski, inaczej damski polega na wystawieniu jednej nogi do przodu, drugiej zaś do tyłu;
 • szpagat turecki, zwany męskim wykonuje się poprzez rozkrok na boki;
 • skok jeté jest jedną z figur tanecznych, która polega na wykonaniu szpagatu w powietrzu;
 • ponadszpagat to odmiana szpagatu, w którym nogi są rozwarte pod większym kątem niż 180 stopni;
 • szpagat w pozycji stojącej;
 • igła szpagatowa polega na wykonaniu szpagatu podczas gdy obie ręce dotykają podłoża, a jedna noga jest uniesiona jak najwyżej w górę.

2. Szpagat – zalety

Każda codzienna aktywność fizyczna poprawia nasze samopoczucie, a także stan zdrowia. Siedzący tryb życia, brak ruchu, a także złe odżywianie to problemy, które dotyczą większości z nas. Poprzez ćwiczenia rozciągające i wykonywanie szpagatu nie tylko zapewniamy sobie znacznie lepszy zakres ruchów, poprawiamy koordynację całego ciała, ale także przyczyniamy się do polepszenia samopoczucia i wyglądu.

Oprócz tego zaletą wykonywania szpagatu jest zmniejszenie napięcie mięśniowego, poprawienie krążenia krwi, zwiększenie elastyczności mięśni, zapobieganie urazom i kontuzjom, a także redukcja zakwasów po wzmożonej aktywności fizycznej. Jest to także świetny sposób na zniwelowanie bólu mięśni.

Który sport spala najwięcej kalorii?
Który sport spala najwięcej kalorii? [15 zdjęć]

Sport przyspiesza przemianę materii i pomaga w zdrowy sposób pozbyć się tłuszczu z ciała. To jeden z...

zobacz galerię

3. Szpagat – ćwiczenia rozciągające

Każdy, kto chce dojść do perfekcji w wykonywaniu szpagatu powinien pamiętać, że wymaga to wiele czasu i ciężkiej pracy. Treningi do szpagatu muszą być przede wszystkim systematyczne i dokładne. Rozpoczynając swoją przygodę z rozciąganiem do szpagatu należy wykonywać ćwiczenia, które w przyszłości pomogą osiągnąć cel.

Każdą aktywność fizyczną, również wykonywanie szpagatu należy poprzedzić solidną rozgrzewką, która przygotuje do wysiłku i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia urazów i kontuzji. W tym przypadku świetnie sprawdzi się bieg w miejscu, krążenia bioder, pajacyki, krążenia kolanami, itp. Rozgrzewka do szpagatu powinna trwać nie mniej niż 10 minut.

Poniżej kilka ćwiczeń rozciągających.

 • Wykroki do przodu – jedną nogę wysuwamy do przodu i zginamy kolano pod kątem prostym. Noga, która znajduje się z tyłu jest wyprostowana. W takiej pozycji wytrzymujemy około 35 sekund, po czym należy zmienić stronę.

 • Skłon tułowia w przód w rozkroku – aby wykonać to rozciągające ćwiczenie należy stanąć w szerokim rozkroku i wykonać opad tułowia, zachowując wyprostowane plecy, dostając pełnymi dłoniami do podłoża. W takiej pozycji należy wytrzymać około 30 sekund.

 • Skrętoskłony – Stajemy w szerokim rozkroku, prawą dłoń układamy na podłożu, pomiędzy stopami. Wykonujemy skręt w lewo nie poruszając miednicą, a następnie wyciągamy lewą rękę do góry, tak, aby znajdowała się równolegle do podłoża, po czym zmieniamy stronę.

 • Przyciąganie nogi w leżeniu na plecach – w pozycji leżącej unosimy pionowo jedną nogę, chwytamy się za łydkę i przyciągamy do klatki piersiowej. To samo ćwiczenie wykonujemy na drugą stronę.

 • Przyciąganie stopy do pośladka.

 • Siad płotkarski.

Szpagat
Szpagat (123rf)

Zobacz także:

Należy jednak pamiętać, aby wszystkie ćwiczenia do szpagatu wykonywać z rozwagą i umiarem. Zbyt wyczerpujące i ciężkie treningi do szpagatu mogą skończyć się urazami. Każda osoba mająca problemy ze zdrowiem, przed rozpoczęciem ćwiczeń powinna skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.