Trwa ładowanie...

Taniec new style

Taniec new style to widowiskowy trend w tańcu, czerpiący z innych, nie zawsze pokrewnych technik ruchu, takich jak: jazz, house, popping, funky. W latach 90. XX wieku nastąpił rozwój muzyki hip-hop oraz stylów tańca. W tym czasie powstał również new style. W odróżnieniu od królującego breakdance'a, większość figur i kroków tego rodzaju muzyki tańczona jest „u góry”. Taniec new style wyróżnia się spośród innych technik nieograniczoną ilością ruchów.

1. Taniec hip hop new style

Pierwsze choreografie do tańca new style powstawały w nowojorskiej dzielnicy Bronks oraz we Francji już na początku lat 90. Dziś na całym świecie jest wielu tancerzy, dzięki którym new style przestał być „tańcem z przedmieścia” i nie ma w sobie nic z baletowej rywalizacji. Uliczni tancerze współpracują z choreografami tańca współczesnego czy klasycznego. Nie są zamknięci w swoim środowisku, dzięki temu taniec hip-hopowy może ulegać modyfikacjom, zmieniać się, ewoluować i stawać się bogatszy o coraz nowe ruchy. Fuzja stylów i technik tańca jest konsekwencją tworzenia coraz to nowszych rozwiązań.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

New style jest połączeniem przestarzałej szkoły tańca ulicznego (old school) i nowoczesnego spojrzenia na taniec często odmienny od korzeni tanecznych. Do rozwoju new style w znacznym stopniu przyczyniła się telewizja. To właśnie w niej emitowane były teledyski, w których tancerze prezentowali technikę new style. Hip-hop obecnie jest zatem nazwą szeroko pojętej kultury hip-hopowej. W hip-hopie można mówić o muzyce hip-hopowej, tańcu hip-hop, modzie hip-hop itd. New style natomiast stanowi skrót od New York Style (of Hip-hop). Nazwa została rozpowszechniona przez ekipę Wanted z Francji. New style można po prostu inaczej określić jako New Age Hip-hop, czyli nową epokę tańca hip-hopowego.

Cechy charakterystyczne dla tego rodzaju hip-hopu, to:

  • plastyka ciała,
  • tempo ruchów przejściowe: szybkie, wolne,
  • charakter.

W efekcie powstają m.in.: krumping, harlem shake, snap dancing, blood walk, clown walk, hill toe, booty shaking, 1-2 step, crip walk. Nieustannie kształtują się nowe ruchy oraz odmienne style. Taniec został zaadaptowany przez międzynarodowe towarzystwa taneczne, posiada określone zasady i reguły – w Polsce istnieje m.in. Polskie Towarzystwo Taneczne – komisja ds. „Freestyle”.

2. Zawody tańca new style

Hip-hop wykonywany jest na zawodach pojedynczo, w duetach oraz w zespołowych formacjach, zarówno w formie pokazu, jak i „walki” o taniec. Muzyka hip-hop, taniec breakdance, a w szczególności new styl są promowane przez teledyski, a także filmy. Zawody w new style odbywają się na całym świecie. Na turniejach tancerze prezentują niepowtarzalny styl i charakter tego tańca, np.: „Hip-hop Days” w Bremie, „Juste Debout” w Paryżu. W Polsce to m.in.: „Rytm Ulicy” w Pile, „Hip-hop Raw” w Krakowie, „Taniec kontra Taniec” w Białogardzie oraz zawody organizowane przez Polskie Towarzystwo Taneczne.

New style jest tańcem, w którym każdy może pokazać swoją technikę i własne wnętrze oraz rozwinąć umiejętności – dzięki łączeniu elementów z innymi odmianami tańca, nie tylko hip-hopu.

Mgr Anna Bocheńska
Taniec new style
Taniec new style
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.