Trwa ładowanie...

Taniec new style

Taniec new style to widowiskowy trend w tańcu, czerpiący z innych, nie zawsze pokrewnych technik ruchu, takich jak: jazz, house, popping, funky. W latach 90. XX wieku nastąpił rozwój muzyki hip-hop oraz stylów tańca. W tym czasie powstał również new style. W odróżnieniu od królującego breakdance'a, większość figur i kroków tego rodzaju muzyki tańczona jest „u góry”. Taniec new style wyróżnia się spośród innych technik nieograniczoną ilością ruchów.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

1. Taniec hip hop new style

Pierwsze choreografie do tańca new style powstawały w nowojorskiej dzielnicy Bronks oraz we Francji już na początku lat 90. Dziś na całym świecie jest wielu tancerzy, dzięki którym new style przestał być „tańcem z przedmieścia” i nie ma w sobie nic z baletowej rywalizacji. Uliczni tancerze współpracują z choreografami tańca współczesnego czy klasycznego. Nie są zamknięci w swoim środowisku, dzięki temu taniec hip-hopowy może ulegać modyfikacjom, zmieniać się, ewoluować i stawać się bogatszy o coraz nowe ruchy. Fuzja stylów i technik tańca jest konsekwencją tworzenia coraz to nowszych rozwiązań.

New style jest połączeniem przestarzałej szkoły tańca ulicznego (old school) i nowoczesnego spojrzenia na taniec często odmienny od korzeni tanecznych. Do rozwoju new style w znacznym stopniu przyczyniła się telewizja. To właśnie w niej emitowane były teledyski, w których tancerze prezentowali technikę new style. Hip-hop obecnie jest zatem nazwą szeroko pojętej kultury hip-hopowej. W hip-hopie można mówić o muzyce hip-hopowej, tańcu hip-hop, modzie hip-hop itd. New style natomiast stanowi skrót od New York Style (of Hip-hop). Nazwa została rozpowszechniona przez ekipę Wanted z Francji. New style można po prostu inaczej określić jako New Age Hip-hop, czyli nową epokę tańca hip-hopowego.

Cechy charakterystyczne dla tego rodzaju hip-hopu, to:

  • plastyka ciała,
  • tempo ruchów przejściowe: szybkie, wolne,
  • charakter.

W efekcie powstają m.in.: krumping, harlem shake, snap dancing, blood walk, clown walk, hill toe, booty shaking, 1-2 step, crip walk. Nieustannie kształtują się nowe ruchy oraz odmienne style. Taniec został zaadaptowany przez międzynarodowe towarzystwa taneczne, posiada określone zasady i reguły – w Polsce istnieje m.in. Polskie Towarzystwo Taneczne – komisja ds. „Freestyle”.

2. Zawody tańca new style

Hip-hop wykonywany jest na zawodach pojedynczo, w duetach oraz w zespołowych formacjach, zarówno w formie pokazu, jak i „walki” o taniec. Muzyka hip-hop, taniec breakdance, a w szczególności new styl są promowane przez teledyski, a także filmy. Zawody w new style odbywają się na całym świecie. Na turniejach tancerze prezentują niepowtarzalny styl i charakter tego tańca, np.: „Hip-hop Days” w Bremie, „Juste Debout” w Paryżu. W Polsce to m.in.: „Rytm Ulicy” w Pile, „Hip-hop Raw” w Krakowie, „Taniec kontra Taniec” w Białogardzie oraz zawody organizowane przez Polskie Towarzystwo Taneczne.

New style jest tańcem, w którym każdy może pokazać swoją technikę i własne wnętrze oraz rozwinąć umiejętności – dzięki łączeniu elementów z innymi odmianami tańca, nie tylko hip-hopu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.