Trwa ładowanie...

Tarka i pumeks do stóp

Skóra stóp często jest twarda i zgrubiała. W trakcie jesieni i zimy często zapominamy o jej pielęgnacji. W efekcie na jej powierzchni uwidaczniają się nieestetyczne pęknięcia i zrogowacenia naskórka. Tylko dzięki systematycznej pielęgnacji można zapobiec powstawaniu tych defektów skórnych. Wskazane są nie tylko kosmetyki pielęgnacyjne, ale również stosowanie rozmaitych tarek i pumeksów do stóp. Co powinnaś wiedzieć o tych przyrządach?

1. Dlaczego skóra stóp robi się szorstka i zrogowaciała?

Pewnie bardzo często obserwujesz na skórze podeszwy twojej stopy zgrubiały, martwy naskórek w okolicach pięt. Bardzo często dzieje się tak w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji oraz wtedy, gdy nosimy niewygodne obuwie. Odciski oraz modzele, a także zgrubienia w okolicy stóp tworzą się z reguły wtedy, gdy nosisz zbyt ciasne obuwie lub wywierasz zbyt duży nacisk na poszczególne części stopy.

Można zabezpieczyć stopy i zminimalizować ich podatność na uszkodzenia skóry oraz tworzenie się odcisków. W celu ograniczenia procesu nawarstwiania się zrogowaciałej warstwy martwych komórek na piętach spróbuj dopasować do swojego codziennego obuwia parę miękkich wkładek amortyzujących. Taka wkładka to doskonała forma odciążenia stopy, która zmniejsza ryzyko powstawania zgrubień i odcisków. Raz w tygodniu w trakcie kąpieli stosuj specjalny pumeks bądź tarkę do stóp. W trakcie kąpieli zrogowaciała skóra zmiękcza się i zdecydowanie łatwiej będzie ci ją usunąć. Możesz również przed tego rodzaju zabiegiem moczyć stopy w misce z ciepłą wodą przez okres około 10-15 minut.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Pewnie nieraz zastanawiałaś się nad tym, aby zgrubiałą skórę pięt wyciąć za pomocą specjalnego ostrza. Jednak metoda ta jest bardzo ryzykowna, gdyż może to w konsekwencji doprowadzić do infekcji. Ponadto takie przycinanie zgrubień zlokalizowanych na stopach może sprawić, że odrosną one znacznie większe niż przedtem. Jeżeli masz problem z niezwykle uporczywymi odciskami i modzelami, koniecznie udaj się do lekarza.

W trakcie cieplejszych dni, kiedy nadejdzie moment, w którym zimowe obuwie wymieniamy na letnie sandałki, ciężko ci będzie odkryć stopy, o pielęgnacji których raczej nie pamiętałaś. W efekcie na ich powierzchni będą widoczne wstydliwe defekty, takie jak odciski, zgrubienia i pęknięcia na piętach. Dlatego powinnaś już teraz rozpocząć regularną pielęgnację stóp. Dzięki temu odwdzięczą ci się one później pięknym wyglądem.

2. Akcesoria do stóp

Pumeksy – są one wykonane ze specjalnego rodzaju kamienia i już od dawnych lat są popularnymi narzędziami do wygładzania skóry podeszwy stóp. Możesz je znaleźć w większości sklepów. Pumeksy w bardzo szybki sposób usuwają wszelkiego rodzaju zgrubienia zlokalizowane na stopach bez ryzyka skaleczenia stóp. Po namoczeniu stóp osusz je dokładnie i trzyj pumeksem wszelkie nierówności i zgrubienia zlokalizowane na ich powierzchni.

Tarka – narzędzie to jest wybierane głównie przez kobiety. Używanie tarki jest znacznie wygodniejsze niż stosowanie pumeksu, gdyż tarka posiada specjalną, wygodną rączkę do trzymania. Z reguły tarki do stóp mają dwie powierzchnie ścierające. Jedna z nich jest zdecydowanie ostrzejsza, gdyż posiada grube ziarna ścierające. Z kolei druga jest delikatniejsza, gdyż są one drobniejsze. Dlaczego tak jest? Pierwsza część umożliwia dokładne usunięcie zgrubień naskórka na stopie. Druga to tzw. polerka, która wygładza piętę i zapobiega efektowi „poszarpania skóry pięt”.

Pamiętaj o tym, aby zawsze po wygładzeniu stóp tarką bądź pumeksem zastosować na ich powierzchnię specjalny krem nawilżająco-natłuszczający. Takie kremy zmiękczają i wygładzają skórę. Dzięki temu jest ona bardziej elastyczna. Regularnie wykonywane zabiegi na stopy to doskonała metoda, która umożliwi ci osiągnięcie efektu pięknych i gładkich stóp.

Mgr Joanna Hirszler
Tarka i pumeks do stóp
Tarka i pumeks do stóp
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.