Trwa ładowanie...

Trądzik po treningu - jak zapobiegać pojawianiu się wyprysków?

Aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia i samopoczucia, ale czy dla naszej skóry? Podczas ćwiczeń dotleniamy organizm, dzięki czemu nasza cera powinna wyglądać lepiej. Niestety, pot i sebum, które wydzielają się podczas wysiłku, powodują powstawanie krostek i zaskórników. Co zrobić, aby nie niszczyć skóry podczas treningu?

spis treści

1. Wypryski po ćwiczeniach

Trądzik po treningu to problem wielu regularnie ćwiczących osób. Pryszcze, krostki i zanieczyszczenia pojawiają się najczęściej na twarzy, dekolcie, plecach i pośladkach. Jakie są przyczyny tych zmian? Chociaż z potem pozbywamy się toksyn z organizmu, to również fundujemy naszej skórze problemy z trądzikiem. Winne są sebum, martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia znajdujące się wszędzie wokół nas. Odpowiedzialność za zły stan skóry po ćwiczeniach spoczywa także na nas. Używanie nieodpowiednich kosmetyków i brak dbałości o prawidłową higienę sprawia, że cera twarzy wymaga akcji ratunkowej.

Zobacz film: "Trądzik - podstawowe informacje"

2. Główna zasada – oczyszczanie

Pierwsze co powinnyśmy zrobić przed rozpoczęciem ćwiczeń to dokładne usunięcie makijażu i umycie twarzy. Najlepiej użyć oczyszczających kosmetyków oraz żelu antybakteryjnego. W sytuacjach kryzysowych wystarczą nawilżane chusteczki. Dokładne umycie skóry sprawi, że na twarzy nie będzie żadnych zanieczyszczeń i składników z kosmetyków, które w połączeniu z potem mogą wywoływać stany zapalne. Aby mieć piękną i bezproblemową skórę, należy również po treningu umyć dokładnie twarz. Szczególnie polecane są kosmetyki antybakteryjne, zawierające np. kwas salicylowy i cynk. Produkty o tego typu właściwościach mogą wysuszać skórę, dlatego używając ich, należy pamiętać o jej nawilżaniu. Jeśli masz suchą cerę, lepiej całkowicie zrezygnuj z kosmetyków antytrądzikowych i używaj delikatnych produktów.

Krostki pojawiają się nie tylko na twarzy, ale też na ciele, dlatego wymaga ono odpowiedniej pielęgnacji. Po skończonym treningu należy od razu wziąć prysznic, aby pot i bakterie były jak najkrócej na skórze. Jeśli niedoskonałości na dekolcie i plecach nie są nam obce, powinniśmy używać antybakteryjnego żelu pod prysznic. Na rynku dostępne są kosmetyki przeznaczone specjalnie dla sportowców, których warto używać po sesji na siłowni.

3. Problematyczne włosy

Długie włosy nie ułatwiają wykonywania ćwiczeń, dlatego najlepiej związać je w kucyk lub koczek. Problemem są też kosmetyki, które nakładamy na włosy. W czasie treningu pianki, lakiery i żele spływają z głowy wraz z potem i osadzają się na twarzy. Składniki kosmetyków blokują pory skóry, co skutkuje pojawianiem się nowych wyprysków. Warto zwrócić uwagę na szampony, odżywki, maseczki i olejki, których używamy na co dzień. Powinniśmy dokładnie spłukiwać produkty z włosów przy każdym myciu. Resztki kosmetyków osadzają się np. przy czole, a w trakcie treningu wchodzą w reakcje z potem.

4. Odpowiednie ubranie

Wypryski na plecach i dekolcie to problem wielu kobiet, które dbają o sylwetkę. Pojawianiu się nieestetycznych krostek można zapobiegać, zwracając uwagę na strój, w którym ćwiczymy. Sztuczne tkaniny sprawiają, że bardziej się pocimy i nie zapewniają odpowiedniej wentylacji. Dobrze sprawdza się specjalna odzież dla sportowców, zwłaszcza z włóknami srebra, które hamuje rozwój bakterii. Należy również pamiętać, aby po ćwiczeniach jak najszybciej zdjąć spocone ubranie, wziąć prysznic i przebrać się.

Ćwiczymy, aby mieć piękne i zdrowe ciało, dlatego niedoskonałości powracające po treningach spędzają nam sen z powiek. Wypryski nie będą problemem, jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasad. Jak wy radzicie sobie z krostkami po zajęciach fitness?

Porozmawiaj na temat trądziku również na naszym forum.

Lek. Ewa Rybicka
Trądzik po treningu - jak zapobiegać pojawianiu się wyprysków?
Trądzik po treningu - jak zapobiegać pojawianiu się wyprysków? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.