Trwa ładowanie...

Trening karate

Karate Kyokushin: techniki walki, podobnie jak inne sztuki walki, to nie tylko doskonalenie fizyczne, ale także duchowe. Trenowanie karate staje się coraz bardziej popularniejsze. Zajęcia przeznaczone są dla osób w każdym wieku. Każdy trening rozpoczyna się od przeprowadzenia rozgrzewki, w czasie której przestrzegany jest ceremoniał, podzielony na trzy ściśle związane ze sobą części: kata, kihon, kumite. Ceremoniał ten określa porządek, formę postępowania oraz zachowanie w trakcie treningów.

Zobacz film: "Karate Kyokushin - pasy"

spis treści

1. Etykieta dojo

Etykieta to inaczej obowiązujące zasady, które pomagają w wyrażeniu szacunku i podtrzymaniu tradycji. Dojo to japońska nazwa miejsca treningu. Każdy uczestnik zajęć, przed wejściem tam, powinien się ukłonić. Zajęcia rozpoczynają się od wydania przez trenera charakterystycznej komendy „kioske”. Na ten sygnał uczestnicy ustawiają się w jednej linii, twarzą do trenera, w kolejności od najwyższych stopni do najniższych, od prawej do lewej. Jeśli wszyscy członkowie grupy mają taki sam stopień, to o kolejności w linii decyduje długość praktykowania karate lub wzrost. Inne komendy w karate to:

 • „yoi” – nakazuje przybranie pozycji gotowości;
 • „musubi-dachi” – nakazuje złączyć pięty i ustawić stopy pod kątem 45 st. na boki;
 • „seisan” – uczestnicy siadają na nogach: najpierw wykonują przysiad, potem kładą lewe kolano na parkiet, potem prawe, prostują stopy i siadają na nich;
 • „mokuso” – nakazuje zamknięcie oczu i rozpoczęcie medyt owania, ćwiczący biorą głębokie oddechy i starają się oczyścić umysł z myśli;
 • „mokuso yame” – nakazuje otwarcie oczu i zakończenie medytacji;
 • „shomen ni rei” – nakazuje wszystkim wykonanie ukłonu w siadzie, najpierw kłaniają się uczniowie, potem trener;
 • „otagai ni rei” – komenda wydawana przez pierwszą osobę w linii, nakazuje uczniom kłanianie się w siadzie;
 • „kiritus” – nakazuje powstać;
 • „ni-rei” – nakazuje wykonanie ukłonu kończącego ceremoniał.

Istotny element treningu karate stanowi rozgrzewka. Jest ona zestawem ćwiczeń, przygotowującym ciało do większego wysiłku. Najczęściej polega na rozgrzaniu i rozciągnięciu wszytkich mięśni. Rozgrzewka skupia się zwłaszcza na pracy tych mięśni, ścięgien i stawów, które będą wykorzystywane w czasie właściwego treningu.

2. Techniki karate

 • Kihon – są to ćwiczenia podstawowe, wykonywane w miejscu lub w ruchu.
Trening karate
Trening karate

Kyokushin to japoński styl karate, zapoczątkowany w latach 50. XX wieku przez wybitnego karatekę Oyamę...

zobacz galerię

Technika ta uczy podstawowych elementów karate: pozycji, bloków, ciosów, kopnięć.

 • Kata – jest połączeniem podstawowych elementów karate w zwartą kompozycję. Można powiedzieć, że kata to walka z nieistniejącymi przeciwnikami, ma na celu zaprezentowanie umiejętności ćwiczącego bez udziału przeciwnika. Kata polega na doskonaleniu stylu.
 • Kumite – czyli walka. To bezpośrednia konfrontacja z przeciwnikiem, która polega na atakowaniu, kontratakowaniu, blokowaniu i unikaniu ciosów i kopnięć. Istnieje 5 rodzajów kumite: walka na 5 kroków, walka na 1 krok statycznie, walka na 1 krok w ruchu, wolna walka, walka sportowa.

Zakończenie treningu karate wygląda podobnie jak jego początek: wszyscy stoją w jednej linii i uczestniczą w ceremoniale etykiety. Warto także pamiętać, że trening podczas zajęć to nie wszystko. Jeśli zależy ci na opanowaniu tej sztuki walki, musisz również ćwiczyć karate w domu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.