Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Weronika Słupek

Trychologia - zabiegi trychologiczne, badanie włosów, przyczyny wypadania włosów, leczenie wypadania włosów

Avatar placeholder
16.02.2022 14:58
Trychologia to dziedzina wiedzy mieszcząca się pomiędzy fryzjerstwem a dermatologią
Trychologia to dziedzina wiedzy mieszcząca się pomiędzy fryzjerstwem a dermatologią (123rf.com)

Trychologia zajmuje się badaniem włosów i pozwala poznać przyczyny występujących problemów. Należy mieć świadomość, że włosy są odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia i powinno się je dobrze obserwować, a gdy tracą blask i sprężystość, właściwie reagować. Dziennie tracimy ok. 150 włosów i ten stan jest prawidłowy. Problem zaczyna się pojawiać, gdy ilość ta znacznie wzrasta, wówczas dobrze, żeby nasze włosy obejrzł trycholog.

spis treści

1. Zabiegi trychologiczne

Trychologia to dziedzina wiedzy mieszcząca się pomiędzy fryzjerstwem a dermatologią. Zajmuje się problemami skóry głowy i badaniem włosów. Pozwala diagnozować i leczyć. Stosunkowo mało znana w Polsce, podczas gdy za granicą już od dawna niesie pomoc i ulgę w różnych schorzeniach.

Zabiegi trychologiczne pomagają leczyć atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczycę, łupież, wypadanie włosów, aż w końcu łysienie. To właśnie te schorzenia coraz częściej stają się przyczyną dyskomfortu społecznego, prowadzącego do dużej izolacji jednostki.

Niestety postęp cywilizacyjny niesie ze sobą oprócz nowych rozwiązań technicznych i łatwiejszego, piękniejszego życia dużo zanieczyszczeń i chemii. Między innymi odkładanie się tego typu mikrocząsteczek uniemożliwia oddychanie skórze, tworząc tak zwaną warstwę krystalizacyjną.

Zobacz film: "5 nietypowych zastosowań odżywki do włosów"

To, jak my podejdziemy do problemu jest bardzo ważne, gdyż procesy naprawcze włosa są długotrwałe, a późna reakcja może spowodować nieodwracalne straty w postaci zaniku mieszka włosowego, z którego już żaden włos nie będzie w stanie wyrosnąć.

2. Badanie stanu zdrowia włosów

Badanie trychologiczne jest badaniem bezbolesnym i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Poprzedza je dokładny wywiad na temat stanu zdrowia, zaburzeń hormonalnych, morfologii, diety i stosowanych kosmetyków, który przeprowadza trycholog. Następnie trycholog przystępuje do wykonania badania, za pomocą 200-400-krotnego powiększenia analizowany jest obraz z kamery ukazujący się na monitorze. Pod mikrokamerą badaniu podlega skóra głowy, włosy na całej długości i cebulki.

Trycholog powinien współpracować z lekarzem ginekologiem, endokrynologiem oraz dermatologiem i w razie potrzeby zlecić skierowanie do właściwego specjalisty. Trycholog może również zlecić wykonanie analizy pierwiastkowej włosa, gdy zachodzi taka potrzeba.

Czytaj więcej

3. Przyczyny wypadania włosów

Dlaczego w ogóle włosy wypadają? No cóż, odpowiedź na to pytanie rzadko bywa jednoznaczna. Podstawowymi przyczynami wypadania włosów są zaburzenia hormonalne, guzy, uwarunkowania genetyczne, zaburzenia wchłaniania, mocne odchudzanie się, stany zapalne w organizmie czy też uszkodzenia mechaniczne, no i oczywiście okres okołoporodowy i stan menopauzy.

4. Leczenie wypadania włosów

Osoby, które borykają się z niezdiagnozowanym wypadaniem włosów powinny jak najszybciej skrzystać z z porad trychologa. Trycholog udzieli fachowej pomocy, póki nie jest jeszcze za późno. Szczególnie w przypadku kobiet, u których znaczące wypadanie włosów zawsze jest czynnikiem objawowym konkretnego problemu. Łysienie u mężczyzn częściej odbywa się na tle genetycznym i winne są tu męskie hormony płciowe.

Typowe zabiegi trychologiczne są zabiegami przyjemnymi, relaksującymi. Polegają one na oczyszczaniu skóry głowy, pobudzaniu krążenia, łagodzeniu miejsc drażniących, odżywianiu i nawilżaniu. Trycholog zastosuje zabiegi na skórę głowy, jak i na całą długość włosa.

Innym przypadkiem jest mezoterapia igłowa głowy. Jest to zabieg polegający na wstrzykiwaniu w skórę głowy koktajlu witaminowego i silnie odżywczego.

Trzeba pamiętać, że włosy są nie tylko naszą ozdobą, ale również pełnią funkcje ochronne. Warto o nie dbać, a w razie potrzeby korzystać z osiągnięć trychologii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze