Trwa ładowanie...

Ukąszenia owadów

Ukąszenia owadów są naszym stałym wakacyjnym problemem. Latem więcej czasu spędzamy nad wodą, za miastem, na spacerach leśnymi drogami, piknikach i grillach na ogródkach działkowych. I tam niestety atakują nas komary, meszki, osy i pszczoły. Ukąszenia komarów i meszek wywołują świąd oraz obrzęk. Z kolei użądlenie osy lub pszczoły sprawia ból i pieczenie. W sklepach i aptekach dostępne są specjalne środki na komary i meszki oraz preparaty na osy. Dzięki nim owady będą omijały nas szerokim łukiem.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Ukąszenia przez komary

Wśród komarów zagrażają nam tylko samice. Samce żywią się nektarem i giną zaraz po kopulacji. Natomiast samica potrzebuje krwi ssaków, by rozwinęły się jej jaja. Konieczna jest również woda. Bez niej nie ma komarów, dlatego ich największe skupiska są nad rzekami czy jeziorami. Komary, dzięki możliwości wyczuwania zwiększonej i zmniejszonej temperatury, najczęściej atakują dzieci, młodych mężczyzn i kobiety w okresie owulacji. Ponadto reagują na kwas mlekowy i wyczuwają zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Komarzyca nakłuwa skórę i wstrzykuje ślinę, która zawiera substancje chemiczne powodujące opuchliznę i swędzenie.

2. Preparaty na komary

Na rynku są dostępne preparaty odstraszające komary: żele, maści, plastry, aerozole. Zawierają one specjalnie dobrane substancje zapachowe, które poprzez parowanie tworzą w powietrzu strefę niedostępną dla komarów. Kolejną możliwością odstraszenia komarów jest spożywanie witaminy B. Ta, po stosowaniu przez 2 tygodnie, będzie wydalana przez skórę, odstraszając te owady. Jednak stosowanie witaminy B warto najpierw skonsultować z lekarzem.

Inne stosowane metody to:

  • Fumigatory – są to preparaty do zwalczania owadów stosowane w pomieszczeniach.
  • Spirale owadobójcze, płytki i preparaty do spryskiwania pomieszczeń.
  • Elektrofumigatory – są to urządzenia składające się z płytek owadobójczych i odparowywacza. Odparowywacz wkłada się do gniazdka o napięciu 220 V, uwalniają się z niego opary owadobójcze.
  • Lampki – składają się z żarówki, która jest osłonięta metalową siatką lub pręcikami. Przez te metalowe części płynie prąd i zabija owady.

Ukąszone miejsce warto posmarować środkiem zmniejszającym uczucie świądu. Gdy jest duży obrzęk, można zastosować preparat ze środkiem ściągającym. Jest on dostępny w formie żelu, aerozolu lub rozpuszczalnych tabletek. Swędzenie zmniejszą środki przeciwhistaminowe. Warto pamiętać, że im szybciej je zastosujemy, tym lepszy będzie efekt.

3. Użądlenie przez osę i pszczołę

Ukąszenie przez owady powoduje ból i odczyn zapalny. Jeśli ukąsi nas jeden owad, to nie jest to groźne dla naszego organizmu, chyba że jesteśmy uczuleni na jego jad. Wtedy pojawią się reakcje alergiczne: obrzęk warg, oczu i policzków, duszność, łzawienie, pokrzywka, a nawet wstrząs. Niebezpieczne jest ukąszenie w okolicach dróg oddechowych, gdyż obrzęk może doprowadzić do zaburzenia oddychania. Konieczna jest interwencja lekarza. Przy użądleniu pszczoły najważniejsze jest jak najszybsze usunięcie żądła. Później na ukłute miejsce dajemy okład z lodu i sody oczyszczonej. Warto wypić również wapno, by się odczulić. Jeżeli pojawi się wysypka, duszność, obrzęk, zapaść, niezwłocznie należy udać się do lekarza, gdyż prawdopodobnie wystąpiła reakcja alergiczna. Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać maści i żele do zastosowania po ukąszeniu oraz wapno, które można podać poszkodowanemu. Przy uczuleniu na jad pszczoły ratunkiem jest gotowa ampułko-strzykawka z adrenaliną.

Ukąszenia owadów zwykle nie są poważne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z ewentualnych niebezpieczeństw i zachować zdrowy rozsądek w trakcie wakacyjnych wypadów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.