Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Abigail Laskowska

Ultradźwięki - charakterystyka cellulitu, cellulit, zalecenia po terapii

Avatar placeholder
23.04.2021 16:57
Ultradźwięki emitowane podczas zabiegu to niesłyszalne dla człowieka fale dźwiękowe
Ultradźwięki emitowane podczas zabiegu to niesłyszalne dla człowieka fale dźwiękowe (123rf.com)

Zabiegi ultradźwiękami to obecnie bardzo popularny, a także dość skuteczny sposób na cellulit. Jest skuteczniejszy niż zabiegi na cellulit, takie jak masaże czy balsamy antycellulitowe, lecz jego efekt zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Zabiegi ultradźwiękami to także metoda leczenia bólów, obrzęków, przykurczów i krwiaków. Poniżej dowiesz się więcej o działaniu terapii ultradźwiękowej na cellulit, o przebiegu takiego zabiegu, a także o tym, co robić po terapii, aby była jak najskuteczniejsza.

spis treści

1. Ultradźwięki - charakterystyka cellulitu

Cellulit to nieprawidłowo rozłożony pod skórą tłuszcz, upodabniający skórę do „skórki pomarańczowej” pełnej grudek i nieregularności. Cellulit pojawia się najczęściej na pośladkach, udach i brzuchu. Najczęściej dotyka kobiety (choć może wystąpić także u mężczyzn), które są:

Zobacz film: "Skóra po zabiegach kosmetycznych"

Usuwanie cellulitu to przede wszystkim aktywność fizyczna, odpowiednia, zdrowa dieta (nie zawierająca zbyt dużo soli i węglowodanów). Oprócz tego, można stosować specjalne masaże antycellulitowe, kremy i balsamy. Kiedy one nie pomogą, można zwrócić się w stronę terapii ultradźwiękowej.

Najskuteczniejsze metody na cellulit
Najskuteczniejsze metody na cellulit [10 zdjęć]

Rozrastanie się komórek tłuszczowych w czasie tycia może zwiększyć widoczność cellulitu. Z kolei utrata

zobacz galerię

2. Ultradźwięki na cellulit

Ultradźwięki emitowane podczas zabiegu to niesłyszalne dla człowieka fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości 800-24000 kHz. Docierają przez tkanki aż do miejsca, gdzie pojawił się cellulit i je ogrzewają. To rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi, umożliwiając tym samym „wypłukanie” zbędnych substancji i toksyn. Dzięki temu zwiększa się także dotlenienie komórek.

W trakcie zabiegu rozszerzają się też gruczoły potowe i mieszki włosowe, co ułatwia przenikanie substancji odżywczych w głąb skóry. Jest to szczególnie ważne w usuwaniu cellulitu, gdyż jest on spowodowany właśnie nieprawidłowym rozmieszczeniem tłuszczu w skórze i słabą cyrkulacją limfy. Ultradźwięki na cellulit mogą więc przynieść oczekiwane efekty.

Poza usuwaniem cellulitu, zabiegi ultradźwiękowe mają również działanie:

  • zmniejszające ból (np. nerwobóle i bóle po amputacjach),
  • zwiększające wchłanianie substancji odżywczych,
  • łagodzące stany zapalne (np. przy chorobach reumatycznych),
  • obniżające napięcie mięśni (np. zmniejszają szczękościsk).

Najpierw na skórę nakładany jest specjalny żel, który ułatwia przenikanie ultradźwięków przez tkanki. Aparat emitujący ultradźwięki jest przykładany do dotkniętych cellulitem miejsc. Terapeuta wykonuje nim okrężne ruchy przez kilka minut. Czasem stosowane są równocześnie kosmetyki antycellulitowe, które dzięki ultradźwiękom mają szansę dobrze się wchłonąć.

3. Ultradźwięki - zalecenia po terapii

Po zabiegu ultradźwiękami należy przez kilka dni odpoczywać. W niektórych przypadkach dodatkowo stosuje się leki przeciwzapalne. Pamiętaj też, że po uwolnieniu toksyn ze skóry, dobrze by było pozbyć się ich całkowicie z organizmu. Zrobisz to za pomocą… wody. Nawodnienie organizmu wystarczy, aby sam uporał się ze szkodliwymi substancjami uwolnionymi podczas zabiegu.

Zobacz także:

Cellulit powinien się stać mniej widoczny po takim oczyszczeniu. Balsamy i masaże nie są to tak skuteczne sposoby na cellulit jak terapia ultradźwiękami. Jednak, jeśli cellulit jest niewielki i pojawia się tylko przy uciskaniu skóry, mogą być równie skuteczne. A co więcej, mniej kosztowne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze