Zasady gry w golfa
Gra w golfa jest sportem dla każdego, choć wymaga pewnej sprawności fizycznej i dobrej kondycji. Może ją uprawiać zarówno 70-latek, jak i 10-latek. W Polsce, do niedawna golf był postrzegany jako sport bardzo elitarny, który uprawia wyłącznie bogata arystokracja. Obecnie, golf jest dość łatwo dostępny niemal dla każdego, kto naprawdę chce grać i zna zasady golfa. Namiętni gracze zwykle należą do określonego klubu, którego członkowie wspólnie użytkują pole golfowe i o nie dbają.
1. Najważniejsze zasady golfa
Zasady gry w golfa zostały opracowane już w 1754 roku w szkockim Klubie Golfowym Royal and Ancient of St Andrews i są „bardzo” proste. Wszystko opiera się na wbiciu niewielkiej piłeczki do nieco większej dziurki odległej od miejsca pierwszego uderzenia (tzw. tee) o 100 do 500 m. Gra w golfa przebiega na polu o powierzchni około 60 ha, z różnorodnymi utrudnieniami naturalnymi, takimi jak: zbiorniki wodne, drzewa, krzewy, wzniesienia, bunkry czy murki, a klasyczna runda kończy się zazwyczaj na 18 trasach zwanych dołkami.
W zależności od odległości pomiędzy tee a dołkiem, różna jest norma uderzeń przewidzianych na dołek, tzw. PAR dołka: wyróżniamy zatem dołki PAR3 (odległość dla kobiet – do 200 m, natomiast dla mężczyzn – do 220 m), PAR4 (odległość dla kobiet – 180-390 m, a dla mężczyzn – 200-450 m) lub PAR5 (odległość dla kobiet wynosi więcej niż 360 m, dla mężczyzn przekracza 400 m). Suma PAR wszystkich dołków daje PAR pola – dla pól 18-dołkowych jest to najczęściej 72, co oznacza, że całe pole powinniśmy ukończyć w 72 uderzeniach. Normy te zostały opracowane dla zawodników zaawansowanych. Początkujący golfiści nie potrafią ukończyć rundy tak niskim wynikiem. Aby wyrównać szanse graczy, zawodnicy dostają premię, czyli dodatkowe uderzenia (handicap).
2. Reguły gry w golfa
Punktacja stosowana w rywalizacji zależy od stopnia zaawansowania graczy. Początkujący golfiści walczą o zwycięstwo przy każdym dołku, a za pokonanie innych rywalizujących otrzymują po jednym punkcie. W przypadku równego wyniku punkty dzieli się na poszczególnych zawodników. Na wynik końcowy wpływ ma suma punktów, które zostały uzyskane na poszczególnych dołkach. Jeśli dochodzi do remisu, to następuje dogrywka. Rozgrywkę wygrywa zawodnik, który umieści piłkę w dołku w najmniejszej liczbie uderzeń.
Konieczna jest mozolna nauka gry w golfa i ćwiczenia. Na tzw. driving range, czyli golfowej strzelnicy, można się przekonać, że reguły gry w golfa nie są proste. Dopiero po kilku latach treningu zawodnicy potrafią idealnie trafić tzw. sweet spotem kija w piłeczkę golfową i nadać jej oczekiwany kierunek.
3. Rodzaje rozgrywek w golfie
Formy rozgrywek zawodów golfowych:
- gra na uderzenia – stroke play: zwycięzcą jest golfista, który rozegrał regulaminową rundę najmniejszą liczbą uderzeń,
- gra na dołki – match play: wygrywa golfista, który umieścił piłkę w pojedynczym dołku mniejszą ilością uderzeń.
Rodzaje rozgrywek Stroke Play:
- indywidualny: każdy z graczy gra sam,
- foursome: dwóch zawodników gra w duecie jedną piłką,
- four-ball: dwóch graczy gra w duecie, jednak każdy z nich posiada swoją piłkę do gry.
Rodzaje rozgrywek Match Play:
- pojedynczy: jeden zawodnik przeciwko drugiemu,
- threesome: jeden zawodnik przeciwko dwóm zawodnikom (każda ze stron gra 1 piłką),
- foursome: dwóch zawodnik przeciwko dwóm zawodnikom (każda ze stron gra 1 piłką),
- three-ball: trzech zawodników przeciwko sobie nawzajem (każdy gracz gra dwa osobne mecze),
- four-ball: lepszy wynik jednego z dwóch zawodników gra przeciwko lepszemu wynikowi jednego z dwóch innych zawodników,
- best-ball: jeden zawodnik gra przeciwko najlepszemu wynikowi dwóch lub trzech zawodników.
4. Zasady etykiety w golfie
Gra w golfa odróżnia się od innych dyscyplin sportu, ponieważ posiada swoisty savoir-vivre. Był on niezwykle ważny dla opracowania zasad gry. Etykieta ma sprawić, że gra w golfa będzie przyjemna i bezpieczna. Każdy zawodnik powinien przestrzegać podstawowych zasad, które służą bezpieczeństwu wszystkich graczy na polu. W praktyce oznacza to, żeby wiedzieć, co się wokół nas dzieje i nie narażać na ryzyko innych osób. Dlatego golfista – przygotowując się do wykonania swingu – musi najpierw upewnić się, czy pozostali gracze stoją w odpowiedniej odległości i czy nie dosięgnie ich uderzenie kijem czy piłką. W czasie gry w golfa należy wyrażać szacunek dla wszystkich zawodników. W przypadku zgubienia przez golfistę piłki, wszyscy powinni pomagać w jej znalezieniu, choć należy przy tym bezwzględnie przestrzegać czasu przeznaczonego na jej szukanie (maksymalnie 5 minut). Jedną z najistotniejszych spraw w golfie jest punktualność. Gracz powinien o czasie (a dokładnie kilka minut przed wyznaczoną godziną) stanąć na tee. Golf to sport o długiej tradycji, także pod względem ubioru. Kije golfowe dobierane są indywidualnie do gracza. Mimo różnych trendów, pewne zasady pozostają niezmienne. Przede wszystkim strój golfisty musi być czysty i schludny. Niezależnie od etykiety i mody, powinien być także wygodny i funkcjonalny.
Warto wiedzieć, że gra w golfa uwzględnia grę zawodników o odmiennym stopniu zaawansowania. Ponadto zasady gry w golfa są bardzo proste i znane od stuleci. Głównym celem grającego jest trafienie specjalnym kijem w piłkę do dołka.