Ziołowe tabletki na sen
Leki ziołowe są coraz częściej wybierane przez pacjentów. Niektórzy sięgają po nie, gdyż nie chcą obciążać wątroby i niepotrzebnie faszerować się chemią. Inni z kolei kupują zioła, ponieważ są one łatwo dostępne i nie potrzeba na nie recepty. Decydując się na leki ziołowe, warto sobie uświadomić, że pomocne one będą jedynie w przypadku łagodnych dolegliwości. Jeżeli cierpisz na poważniejsze schorzenie, lepiej skonsultuj się z lekarzem, który przepisze właściwe lekarstwo.
1. Jakie zioła na sen?
Ziołowe preparaty na sen to często mieszanka różnych składników w postaci syropu, nalewki, pigułek lub kropelek. Zioła na sen w nich zawarte to:
- Korzenie kozłka lekarskiego – ze względu na swoją skuteczność, jest często polecany przez lekarzy. Działa uspokajająco i nasennie. Stosowany jest również w stanach nadmiernego napięcia nerwowego, stresu, lęku, zaburzeniach pracy układu pokarmowego (na tle nerwowym) oraz w łagodzeniu objawów somatycznych nadmiernego napięcia i zdenerwowania. Kozłek lekarski jest skuteczny, gdy nie umiesz wyciszyć emocji przed snem.
- Szyszki chmielu – oprócz tego, że działają uspokajająco i nasennie, mają także działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, moczopędne.
- Liście melisy – melisa wpływa na sen, rozluźnia i wycisza, odpręża system nerwowy, poprawia także pracę jelit, pobudza trawienie, działa przeciwzapalnie (np. jako maść łagodzi ukąszenia owadów), skuteczna także na bóle głowy i bóle menstruacyjne.
- Ziele męczennicy cielistej – męczennica cielista, w odróżnieniu do swojej nazwy, nie pobudza, a uspokaja, działa również rozkurczowo na mięśnie jelit, macicy, naczyń krwionośnych.
- Dziurawiec – oprócz tego, że leczy bezsenność, poprawia wydolność układu pokarmowego, ma działanie żółciopędne, przeciwzapalne, pobudza trawienie, zmniejsza objawy łagodnej formy depresji.
- Kwiatostan i owoce głogu – działają uspokajająco, nasennie, oprócz tego również rozkurczowo na naczynia krwionośne, co powoduje, że zwiększa się przepływ krwi i tlenu.
2. Problemy ze snem a zioła nasenne
Ziołowe leki na sen sprawdzą się, gdy dokucza ci krótkotrwała bezsenność lub gdy problemy ze snem wynikają ze stresu, napięcia, zdenerwowania. Zioła na sen wyciszą twój organizm i go uspokoją. To pomoże w pełnym zrelaksowaniu się, a w konsekwencji w zaśnięciu. Tego typu leki na sen mogą być przyjmowane tylko doraźnie, ponieważ leczą one jedynie objawy, a nie przyczyny. Bezsenność trwająca dłużej niż kilka dni wymaga zastosowania skuteczniejszej kuracji.
Mimo tego, że zioła nasenne są preparatami naturalnymi, nie powinno się ich stosować w nadmiarze, ponieważ ich działanie na organizm jest wielokierunkowe. Powinny być przyjmowane jedynie okresowo. Nie wolno ich także łączyć z innymi lekami nasennymi. Najlepszym sposobem na walkę z bezsennością jest poznanie jej przyczyn. Czasami wystarczy zmienić wystrój sypialni, pójść na spacer, zrezygnować z ciężkiego posiłku na kolację lub unikać kofeiny i nikotyny, aby pozbyć się problemu. Jeżeli bezsenność utrzymuje się jakiś czas, lepiej jest poradzić się lekarza. Zażywanie tabletek na bezsenność według własnego uznania może jedynie pogorszyć sytuację i zaostrzyć objawy.