Trwa ładowanie...

ZMA - działanie, dawkowanie, skutki uboczne, jak zwiększyć masę mięśniową

Sportowcy oraz osoby, intensywnie trenujące na siłowni, chcą widzieć i czuć efekty swoich treningów. Suplementem, który z pewnością przyspieszy przyrost masy mięśniowej jest ZMA. Stosując go trzeba jednak pamiętać o paru zasadach.

spis treści

1. Co to jest ZMA

ZMA to suplement witaminowy, składający się z chelatowanych pierwiastków – cynku, magnezu – oraz witaminy B6, w precyzyjnie dobranych proporcjach, który przyczynia się do przyrostu masy mięśniowej i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to naukowo zaprojektowana, testowana i potwierdzona laboratoryjnymi badaniami formuła zawierająca mineralne anaboliki. ZMA zwiększa poziom własnego testosteronu, hormonu wzrostu oraz IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu). ZMA działa na: poziom testosteronu, podniesienie poziomu IGF-1, wzrost siły, zmniejszenie poziomu kortyzolu, przez co wpływa na zmniejszenie katabolizmu. Ponadto ZMA wpływa pozytywnie na regenerację po ciężkim dniu, wytrzymałość organizmu, skurcze mięśniowe, zwiększa koncentrację. ZMA działa również na głęboki i relaksujący sen.

Zobacz film: "Odżywki i suplementy diety [Wirtualna Poradnia]"

Naturalna przemiana androstendionu w testosteron musi przebiegać z udziałem cynku. Jeśli poziom cynku jest niski, powyższa przemiana przebiega wolno, a produkcja testosteronu jest niższa. Podobne znaczenie ma magnez, dlatego dla uzyskania optymalnych efektów produkcji testosteronu te dwa pierwiastki muszą być przyjmowane razem. Witamina B6 pomaga natomiast w przyswajaniu cynku i magnezu. Całość tworzy ZMA. Spadek poziomu testosteronu prowadzi do wydzielania katabolicznego hormonu kortyzolu, a ten wywołuje negatywny proces rozpadu białek, czyli katabolizm. Niepożądanym skutkiem ZMA jest utrata siły i masy mięśniowej, dlatego niezbędne jest utrzymywanie wysokiego poziomu własnego testosteronu.

2. W jakich dawkach przyjmować ZMA

Sportowcy zażywający ZMA przed snem twierdzą, że śpi im się lepiej, sen staje się głęboki i dzięki temu czują się mocno wypoczęci, a na kolejnych treningach mają lepszą wytrzymałość oraz siłę. Uważa się, że głęboki, dający wypoczynek sen jest sekretem do maksymalizowania anabolicznych procesów. Aby utrzymać wysoki poziom testosteronu, czołowi kulturyści zażywają ZMA pomiędzy cyklami kształtującymi masę mięśniową. Dawkowanie ZMA jest ściśle uzależnione od tego, co jest napisane na opakowaniu suplementu.

3. Jakie są skutki uboczne stosowania ZMA

Oczywiście możliwe jest przedawkowanie ZMA. Nadmierne spożycie suplementu może prowadzić do zmian skórnych, nudności i braku apetytu. Mogą pojawić się również objawy ze strony układu krwionośnego i układu nerwowego. Zatem, należy odpowiednio dawkować ZMA. Konieczne jest również robienie przerw w stosowaniu specyfiku.

4. Jak dzięki ZMA zwiększyć masę mięśniową

Dobrze dobrana dieta to jeden z warunków koniecznych do uzyskania przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej. Osoba, która chce przybrać na masie trzyma się swojej diety, często liczy kalorie na podstawie tabeli kalorycznych, liczy ile musi dziennie spożywać białka, ile węglowodanów i ile tłuszczów (biorąc pod uwagę swoją wagę i cel założony, np. masę mięśniową), potem dzieli te wyniki przez liczbę posiłków (często dochodzi do 7 posiłków dziennie).

Pytania i odpowiedzi specjalistów na ten temat

Wszystkie pytania na ten temat

Można także stosować odżywki na masę. Odżywki na masę mięśniową to preparaty kaloryczne o bardzo wysokiej skuteczności.Przyspieszają przyrost beztłuszczowej tkanki mięśniowej. Pozwalają w krótkim czasie zwiększyć masę ciała. Zawierają bardzo dużo łatwo przyswajalnego białka i węglowodanów, które są podstawowym budulcem tkanek mięśniowych organizmu. Wśród odżywek na masę można wyróżnić kreatynę, która wpływa na wzrost intensywności treningu, przyspiesza regenerację oraz przyczynia się do wzrostu wytrzymałości, siły i masy ciała. Posiada też właściwości zapobiegające zakwaszeniu mięśni.

Dla wielu osób przyrost masy mięśniowej to priorytet. Dlatego też oprócz racjonalnej diety i ćwiczeń decydują się na przyjmowanie suplementów diety, na przykład ZMA. Należy jednak zachować ostrożność i nie przekraczać ustalonych dawek przy dawkowaniu ZMA.

ZMA - działanie, dawkowanie, skutki uboczne, jak zwiększyć masę mięśniową
ZMA - działanie, dawkowanie, skutki uboczne, jak zwiększyć masę mięśniową
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.