Trwa ładowanie...

Jak najszybciej schudnąć? - poranne ćwiczenia, codzienna aktywność fizyczna

Jak najszybciej schudnąć? Jeśli chcesz zrzucić wagę, musisz wprawić ciało w ruch. Weź psa na spacer, zapisz się do fitness clubu, zacznij biegać. Nie ma innego wyjścia: aby zrzucić zbędne kilogramy i zapobiec efektowi jojo, musisz regularnie ćwiczyć. Okazuje się, że najwięcej efektów przynosi poranna gimnastyka.

Zobacz film: "Buraki na odchudzanie"

spis treści

1. Jak najszybciej schudnąć - poranne ćwiczenia

Badania sugerują, że poranne ćwiczenia poprawiają jakość snu, co z kolei może zaowocować utratą wagi. Obserwowane kobiety w wieku 50-75 lat, cierpiące z powodu nadwagi, które wykonywały regularnie poranne ćwiczenia, spały lepiej niż te, które ćwiczyły wieczorami. Jakość snu jest bardzo ważna, jeśli chodzi o zrzucanie kilogramów, gdyż sen może wpływać na hormony regulujące apetyt. Możliwe jest także, że tylko poranne ćwiczenia wpływają na indywidualny rytm dobowy (wewnętrzny zegar), przez co polepszają sen. Okazuje się, że intensywne ćwiczenia (godzina lub więcej dziennie) pomogły jak najszybciej schudnąć i zrzucić około 13 kilogramów masy ciała dużej grupie badanych (około 4000 osób). Znacznie też wpłynęły na poprawę ich kondycji.

 

Wielu z badanych podzieliło sobie ćwiczenia na kilka sesji w ciągu dnia. Udało im się osiągnąć widoczne rezultaty, jednak nie były one tak spektakularne jak wyniki osób ćwiczących jednorazowo. Wiadome jest, że poranne ćwiczenia wymagają dyscypliny i samozaparcia. Takie zdyscyplinowanie jest szczególnie potrzebne osobom otyłym, u których istnieje ryzyko zawału serca. Brak aktywności fizycznej u osób cierpiących z powodu otyłości jest zachowaniem samodestrukcyjnym, wywierającym taki sam skutek na organizm jak palenie paczki papierosów dziennie.

2. Jak najszybciej schudnąć - codzienna aktywność fizyczna

Motywacja do ćwiczeń
Motywacja do ćwiczeń

Aby znaleźć motywację do regularnych treningów, warto wyznaczyć sobie cele, na przykład zwiększenie

zobacz galerię

Aktywność fizyczna może stać się codziennym nawykiem, tylko jeśli właściwie zrozumiemy, co to znaczy być aktywnym. Ćwiczenia to nie tylko skłony czy bieg w maratonie. Czasem wystarczy wziąć psa na spacer czy iść schodami zamiast jechać windą, żeby wykazać się aktywnością. Ludzie z reguły szybko przyzwyczajają się do takich rozwiązań i wybierają je coraz częściej. Alternatywne źródła aktywności fizycznej, takie jak spacer, nie są jednak wystarczające. Aby zachować formę, należy wplatać w poranną rozgrzewkę ćwiczenia, takie jak podnoszenie ciężarów, bieganie, pływanie czy joga. Poniżej podano średnie spalanie kalorii związane z 30-minutową dawką poszczególnych ćwiczeń:

Energiczne ćwiczenia

Umiarkowane ćwiczenia

  • Chodzenie (około 5 km/h) = 140 kalorii
  • Ćwiczenia siłowe = 110 kalorii
  • Ćwiczenia na elastyczność = 90 kalorii
  • Jazda na rowerze (mniej niż 16 km/h) = 145 kalorii
  • Taniec = 165 kalorii

Ostatnie badania dowiodły, że joga – popularna poranna aktywność miliona ludzi – może zapobiec pojawieniu się tuszy pojawiającej się w wieku średnim, a nawet pomóc zrzucić kilka kilogramów. Efekt jogi ma najprawdopodobniej podłoże psychologiczne i związany jest ze wzrastającą świadomością ciała. Człowiek nie zrzuca kilogramów w związku z rzeczywistym spalaniem kalorii. Utrata wagi jest raczej efektem pracy mózgu, który działając pod wpływem ćwiczeń, sygnalizuje efektywniej poziom nasycenia.

3. Jak najszybciej schudnąć - porady dotyczące codziennych ćwiczeń

Jeśli chcesz jak najszybciej schudnąć, powinieneś poświęcić na ćwiczenia od 60 do 90 minut dziennie. Jeśli twoja przygoda z regularnym treningiem dopiero się zaczyna, podziel sobie zalecaną dawkę ćwiczeń na mniejsze części, np. 10-minutowe. Zanim codzienne ćwiczenia staną się rutyną, porozmawiaj z lekarzem na temat ryzyka związanego z ćwiczeniami. Szczególnie ważne jest to dla osób otyłych, u których w związku z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz ciśnienia krwi występuje zwiększone ryzyko chorób serca. Gdy lekarz zaaprobuje twój program ćwiczeń, zacznij wprowadzać go w życie małymi kroczkami. Na początku najlepsze będą krótkie, 10- lub 15-minutowe spacery. Potem można zwiększać ilość i jakość wykonywanych ćwiczeń. Nikt nie powinien zaczynać ćwiczyć od 90 minut dziennie. Na początku najważniejsze jest, aby zmienić styl życia - reszta przyjdzie później. Jeśli natomiast lubisz różnorodność w ćwiczeniach, możesz zapisać się do fitness clubu. Wtedy na pewno nie stracisz zainteresowania. Dodatkową motywacją do uczęszczania będą także pieniądze wydane na karnet.

Alternatywą dla fitnessu mogą być ćwiczenia przed telewizorem. Jeśli nie lubisz ćwiczyć w grupie, a chcesz jak najszybciej schudnąć, możesz wypożyczać płyty DVD zawierające programy ćwiczeń. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, czy dane programy zostały stworzone przez specjalistów. Można to zrobić, patrząc na opakowanie płyty. Wartościowe programy to te polecane przez specjalistów. I najważniejsze: jeśli chcesz, aby trening stał się częścią twojego życia, nie zapominaj o nim nawet w weekendy. Niech ćwiczenia staną się częścią dnia, której nic nie może zaburzyć. Pamiętaj, że trening jest tylko i wyłącznie dla ciebie. Efekty będą widoczne tylko wtedy, jeśli przyłożysz się do ćwiczeń i będziesz je konsekwentnie wykonywać.

Mgr Anna Bocheńska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.