Trwa ładowanie...

Bańki chińskie

Masaż za pomocą bańki chińskiej to coraz częściej spotykany zabieg w gabinetach kosmetycznych. W formie masażu bańką chińską jest to zabieg antycellulitowy i obecnie w takim charakterze najczęściej się go stosuje. Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, bańki chińskie są także pomocne przy leczeniu innych problemów zdrowotnych, takich jak na przykład nadciśnienie czy nawet bóle brzucha. Przy różnych problemach zdrowotnych różnie się je stosuje i zalecane są różne rodzaje baniek chińskich.

Zobacz film: "Masaż bańką chińską"

spis treści

1. Bańki chińskie - jak wygląda masaż?

Bańki chińskie
Bańki chińskie

Masaż bańką chińską to skuteczny sposób na zwalczenie cellulitu w bardzo krótkim czasie. Pobudza krążenie...

zobacz galerię

Masaż bańkami chińskimi wykorzystuje podciśnienie, które wywołuje lekkie miejscowe zasysanie skóry. Pobudza to krążenie krwi i limfy w organizmie, co pozwala na szybsze niż normalnie pozbywanie się toksyn z organizmu. W metodzie gorącej podciśnienie tworzy się dzięki wysokiej temperaturze, a metoda sucha wytwarza podciśnienie za pomocą elastyczności gumy przyciskanej do skóry. Do tego ważna jest znajomość punktów przepływu energii, wykorzystywana w akupunkturze igłowej. Właśnie dlatego bańki chińskie nazywa się czasem bańkami akupunkturowymi.

Masaż chiński z wykorzystaniem baniek wykonuje się w większości gabinetów kosmetycznych. Można go także przeprowadzić w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w domowy zestaw do masażu. Najczęściej stosuje się tzw. metodę suchą, do której wykorzystuje się gumowe bańki. Rzadziej spotykana jest metoda gorąca, wykorzystująca bańki szklane (podobne do baniek czasem używanych w domach) lub bambusowe. Można także zdecydować się na akupunkturę tradycyjną z bańkami chińskimi bambusowymi, intensyfikującymi działanie zabiegu.

W przypadku baniek stosowanych w charakterze zabiegu antycellulitowego, gumowe bańki przykłada się do skóry i wykonuje się nimi delikatny masaż okrężnymi ruchami. Przy braku wprawy masaż może być nieco bolesny i zostawiać na skórze siniaki. Trzeba wtedy zmniejszyć siłę zasysania.

2. Bańki chińskie - zalety i wady

Zaletą baniek chińskich jest ich wszechstronne działanie. Są one stosowane w Fprzypadku:

  • cellulitu,
  • nadciśnienia,
  • bólów stawów,
  • bólów pleców,
  • bólów karku,
  • stanów zapalnych korzonków nerwowych,
  • astmy,
  • grypy,
  • problemów z potencją.

Oczywiście, stosowanie baniek różni się nieco w różnych przypadkach schorzeń. Czasem wykonuje się nimi masaż (np. w przypadku leczenia cellulitu), czasem tylko przykłada się je do skóry. Stawia się je w podobny sposób, jak tradycyjne bańki.

Bańki można stosować w przebiegu rehabilitacji skręceń i urazów. Jednak zabiegi można rozpocząć dopiero dobę po urazie. Nie jest to zabieg polecany dla kobiet w ciąży i osób chorujących na zaburzenia krzepliwości krwi. Trzeba zachować ostrożność w przypadku stosowania zabiegu u dzieci i bardzo szczupłych osób.

Wadą masażu tego typu jest ryzyko, że na skórze pojawią się nieestetyczne siniaki i że zabieg będzie bolesny. Jest to szczególnie częste w przypadku wykonywania go samodzielnie. Można tego uniknąć, zmniejszając siłę zasysania i ciągle masując bańką skórę.

Zabieg bańkami chińskimi w gabinecie kosmetycznym kosztuje kilkadziesiąt złotych. Po nieco niższej cenie można zaopatrzyć się w domowy zestaw do baniek akupunkturowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.