Trwa ładowanie...

Aplikacja do biegania – charakterystyka, funkcje, darmowe aplikacje do biegania, zasady korzystania, trening na Facebooku

Aplikacja do biegania to coś niebywale przydatnego, dla wszystkich tych, którzy decydują się rozpocząć swoją przygodę ze sportem. Ten rodzaj treningu aerobowego, nie tylko przynosi widoczne i szybkie efekty. Jest również dyscypliną niewymagająca specjalistycznego sprzętu. Jednak bardzo ważne jest to, aby do treningów i samego biegania podejść z pełnym profesjonalizmem i znajomością tematu, a nowe technologie to ułatwiają. Oprócz dobrze dobranych butów i właściwej motywacji, ważne jest również znalezienie odpowiedniego miejsca i zaplanowanie trasy. Natomiast pewne gadżety takie jak aplikacje do biegania są tylko bonusem – sprawiają, że odczuwamy większą przyjemność. Co daje biegaczom korzystanie z aplikacji do biegania?

Zobacz film: "Zachowasz formę i się nie zamęczysz. Pięć prostych patentów"

spis treści

1. Co to jest aplikacja do biegania?

Aplikacja do biegania to świetne narzędzie, dzięki któremu możesz śledzić swoje postępy w bieganiu. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz biegać, czy jesteś doświadczonym maratończykiem, znalezienie najlepszej aplikacji do biegania, która pomoże Ci wyznaczać cele, rejestrować wskaźniki i śledzić postępy, jest kluczem do trzymania się programu treningowego.

2. Aplikacje do biegania i ich funkcje

Aplikacja do biegania pozwala sprawdzić:

  • ile kilometrów biegu udało ci się pokonać,
  • twoje tempo i prędkość biegu,
  • ile kalorii spaliłeś,
  • w jakim czasie pokonałeś ustaloną trasę biegu.

Oprócz wyżej wymienionych informacji, z pomocą aplikacji możemy policzyć nasz dzienny bilans energetyczny. Jest to niezwykle ważne w szczególności dla tych biegaczy, którzy muszą ściśle monitorować swoje kilogramy. Tym bardziej, że niektóre aplikacje do biegania współpracują z czujnikami pracy serca, więc wyniki obrazują rzeczywistość.

Aplikacje do biegania pozwalają monitorować nasze postępy, przechowywać informacje na temat wykonanych treningów aerobowych. Niektóre z nich pozwalają również moniotorować tętno biegacza. Niektóre aplikacje można pobrać i używać bezpłatnie, podczas gdy inne wymagają płatnej subskrypcji.

Współpracując z mapami Google, aplikacje do biegania po zakończonym treningu dokładnie pokazują jaką trasę przebiegliśmy. Apki zawierające dużo udogodnień i informacji zazwyczaj są płatne.

3. Darmowe aplikacje do biegania

Do niedawna najpopularniejszą aplikacją do biegania było Endomondo. Tzw. apka na urządzenia mobilne pozwalała monitorować dokonania sportowe. Endomondo, które powstało w 2007 roku szturmem podbiło Internet i zyskało nowych użytkowników. Oprócz informacji na temat naszego treningu biegowego mogliśmy zapisywać w niej również informacje o innych dyscyplinach sportowych takich jak taniec, szermierka, boks, jazda na rowerze, nordic walking, jazda konna.

Firma Under Armour podjęła decyzję o zawieszeniu działalności aplikacji, a także rozwinięciem nowej - MapMyRun.

Aktualnie, pasjonaci biegania mogą korzystać bezpłatnie z:

  • apki Strava,
  • apki Adidas Running by Runtastic,
  • apki Nike Run Club,
  • apki Pace Control,
  • apki RunKeeper.

Niektóre aplikacje do biegania mają funkcje ustawienia planu treningowego, który będzie nas odpowiednio motywować (np. do przyspieszenia). Często mamy również do wyboru dodatkowe opcje, jak synchronizacja muzyki lub sprawdzanie warunków pogodowych.

4. Jak korzystać z aplikacji do biegania?

By skorzystać z aplikacji do biegania, musimy mieć przy sobie smartfon. Tutaj przyda się odpowiedni pokrowiec zapinany na ramię lub „nerka” na biodra. Każdy wybiera to, z czym mu wygodniej. Ostatecznie można biegać z telefonem w ręce, choć to oczywiście mało komfortowe.

Wszystkie aplikacje do biegania monitorują czas, prędkość i pokonywany dystans. Dzięki temu możemy zauważyć, w jakich warunkach biega nam się lepiej oraz kontrolować wyniki na poszczególnych odcinkach trasy. Niekiedy statystyki są przedstawiane w formie wykresów, które jeszcze lepiej obrazują postępy w bieganiu.

5. Aplikacja do biegania a treningi

Każda dyscyplina wymaga odpowiednich przygotowań. Uprawianie większości dyscyplin bez odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do kontuzji. [Bieganie]((https://portal.abczdrowie.pl/jak-zaczac-biegac) to ćwiczenia aerobowe, które nie wymaga dużych nakładów finansowych, ale wymaga właściwego przygotowania pod względem fizycznym.

Dobrym pomysłem będzie aplikacja do biegania dla osób zaczynających przygodę z bieganiem. Nie tylko aplikacja do biegania jest wskazana do zakupu. Ważny jest też odpowiednio dobrany strój do biegania, który przede wszystkim nie powinien blokować swobody ruchów. Kupując ubranie do biegania trzeba zwrócić też uwagę na rodzaj materiału, z jakiego strój został wykonany. Warto zainwestować w ubranie wykonane z materiału umożliwiającego naturalną termoregulację.

10 powodów, aby biegać
10 powodów, aby biegać [10 zdjęć]

Jeśli zależy ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, włóż wygodne buty i idź pobiegać. 30 minut biegania

zobacz galerię

Aplikacja do biegania, odpowiedni strój, co jeszcze jest ważnym elementem treningu biegacza? Istotne są buty do biegania. Obuwie musi wysokiej jakości, ponieważ jest to gwarancja pełnej stabilizacji dla stopy, a co za tym idzie ochrony przed kontuzją. Buty sportowe muszą być dobrane do rodzaju powierzchni.

6. Zalety biegania

Bez względu na to czy wspiera nas aplikacja do biegania, czy posiadamy odpowiedni strój i miejsce do biegania ważne jest to, że bieganie przy regularnych treningach przynosi widoczne efekty. Jakie są zalety biegania? Przede wszystkim ma zbawienny wpływ na ogólną kondycję organizmu. Dodatkowo podczas systematycznych treningów wzmacniany jest nie tylko układ krwionośny, ale także układ odpornościowy.

Ciekawe jest to, że właściwie każda aplikacja do biegania umożliwia monitorowanie postępów i kontroluje pracę układów np. mierzone jest tętno. Dobra aplikacja do biegania umożliwia też sprawdzenie poziomu spalonej tkanki tłuszczowej. Inną funkcją, jaką może mieć aplikacja do biegania jest miernik zredukowanych kalorii. Systematyczne bieganie to także zapewnienie pełnego dotlenienia.

Naturalnie każdy strój do biegania, obuwie czy aplikacja do biegania są to ważne elementy, które mogą stanowić o końcowym efekcie treningu. Jednak tak jak w przypadku każdej dyscypliny tak i tu dla przykładu aplikacja do biegania nie będzie skuteczna, jeżeli zabraknie motywacji i samodyscypliny.

Ważna jest też wiedza wstępna, czyli taka, która pozwoli na dobór i wykonanie ćwiczeń przed głównym treningiem. Ważne jest również to, jaki będzie czas naszych treningów i tu może przydać się aplikacja do biegania, która w swoim oprogramowaniu posiada na pewno stoper i zegarek.

7. Aplikacja do biegania a trening na Facebooku

Innym rodzajem mobilizacji, jaki mogą wyzwolić aplikacje do biegania, jest możliwość umieszczenia swoich osiągnięć w serwisach społecznościowych (np. na Facebooku) i porównywanie wyników ze znajomymi (jeśli oni też mają taką potrzebę). Na niektórych to naprawdę działa.

Aplikacje do biegania mogą urozmaicić trening i zapobiec znużeniu. Jest to również sprawne narzędzie do monitorowania biegowych wyników. Oczywiście aplikacje do biegania nie są cudownym środkiem, który wykona za nas trening, ale może go w stosowny sposób wesprzeć. W tym wypadku nie zaszkodzi spróbować.

Nieco więcej o waszych osobistych biegowych doświadczeniach możecie przeczytać w jednym z forumowych wątków.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.