Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Boks dla dzieci

Avatar placeholder
05.09.2013 13:43
Boks dla dzieci
Boks dla dzieci

Jego zwolennicy przekonują, że boks to najlepszy sport dla młodych ludzi, a inne sztuki walki nie dorastają mu do pięt. Fani boksu twierdzą, że trening boksu to połączenie atletyki, rozwoju fizycznego i umysłowego, sportowego ducha i poczucia własnej wartości, które wynosi się z zajęć. Boks dla dzieci ma uczyć polegania na sobie, szacunku dla przeciwnika i dla jego umiejętności. Bokser zyskuje pewność siebie na całe życie. Nawet jeśli powyższe stwierdzenia są prawdziwe, czy boks to sport odpowiedni dla dzieci? Czy kilkuletnie maluchy warto uczyć boksu?

spis treści

1. Jaki sport dla dziecka?

Pierwsze pytanie, które nasuwa się, to „Czy boks jest bezpieczny?”. Jak wiadomo, wszystkie sztuki walki wiążą się z pewnym ryzykiem, nie inaczej jest w przypadku boksu. Jednak na tle innych sportów kontaktowych boks wypada całkiem nieźle pod względem obrażeń. Ponadto warto pamiętać, że w boksie amatorskim nie chodzi o powalenie przeciwnika na łopatki. Zarówno cele zawodników, jak i system oceniania są zupełnie różne od tych w boksie zawodowym. W boksie amatorskim zawodnik otrzymuje punkt za każdy prawidłowo zadany cios. Trening boksu ma na celu nauczenie zawodnika, jak w czasie zawodów uzyskać jak najwięcej punktów za ciosy. Rodzice, którzy zastanawiają się, czy boks to odpowiedni sport dla ich dzieci powinni pamiętać o fakcie, który przemawia na korzyść tej sztuki walki – zawodnicy walczą z osobami z tej samej kategorii wagowej, a po każdym meczu bokserzy są badani. Ponadto zawodnicy noszą ochraniacze, które zmniejszają ryzyko obrażeń ciała. Nie zmienia to jednak faktu, że widok boksujących się kilkuletnich dzieci może bulwersować i wielu rodziców nie wyobraża sobie, by ich pociechy stanęły na ringu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku nastolatków.

2. Zalety boksu

Boks to sport, z którym wiążą się różne korzyści dla młodych ludzi. Nie sposób jednak nie zauważyć, że korzyści płynące z uprawiania boksu odnoszą się nie do kilkuletnich dzieci, a do nastolatków.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"
  • Nastolatek jest w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, ponieważ uprawianie sportu dodaje pewności siebie.
  • Dla wielu młodych ludzi boks jest sposobem na spędzanie wolnego czasu z dala od ulicy. Wielu znanych bokserów miało wybór – boks albo gang. Sport uchronił ich od więzienia, a nawet gwałtownej śmierci.
  • Nastolatki, którzy uprawiają boks, bardzo rzadko padają ofiarami zaczepek i znęcania się rówieśników. Bokserzy cieszą się szacunkiem nawet wśród młodocianych przestępców.
  • Dla wielu młodych ludzi boks to sposób na naukę dyscypliny. Uprawianie sportu uczy ich osiągania zakładanych celów i cierpliwości.
  • Młodzi bokserzy zdobywają umiejętność radzenia sobie z gniewem i silnymi emocjami.
  • Dla nielicznych boks może okazać się kluczem do kariery.

Boks dla dzieci to nie najlepszy pomysł, ale nastolatkowie mogą wiele zyskać poprzez trening boksu. Sport nie tylko poprawia kondycję, ale i uczy wielu przydatnych w życiu rzeczy. Mimo iż optymalnym miejscem na trening boksu jest klub sportowy, warto także ćwiczyć w domu. We własnym zakresie można dbać o ogólną kondycję i wykonywać powtórzenia różnych ciosów, by uzyskać większą wprawę w boksowaniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.