Trwa ładowanie...

Burpees – efekty, kto może ćwiczyć

Burpees wśród trenerów i osób ćwiczących uchodzi za trudne ćwiczenie, wymagające dużego nakładu siły i umiejętności. Jednak bardzo często jest stałym elementów treningów siłowych, dlaczego? Ponieważ burpees daje wszechstronne efekty, nie jest też trudne do opanowania, ponieważ składa się z elementów, które są znane nawet najmłodszym, czyli przysiad, deska, pompka i na koniec wyskok.

Zobacz film: "Ćwiczenia w parach - przysiady"

spis treści

1. Pozytywne efekty ćwiczeń Burpees

Ćwiczenie burpees to połączenie ćwiczeń siłowych i treningu kardio, czyli podczas wysiłku organizm jest pobudzany do redukcji tkanki tłuszczowej skuteczniej niż ćwiczenia siłowe i typu kardio wykonywane oddzielnie.

Efekty burpees to spalenie około 1000 kalorii w ciągu nawet 10 minut, co jest nieosiągalne np. podczas joggingu czy jeździe na rowerze.

Burpees to także pozytywny wpływ na metabolizm. Przyspieszony metabolizm z kolei przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej, ale nie tylko w czasie wykonywania ćwiczenia, ponieważ redukcja tłuszczu odbywa się też nawet kilka godzin po zakończonym treningu. Jest to możliwe, dlatego, że mięśnie zmęczone wysiłkiem pobierają energię ze zmagazynowanych zasobów tłuszczu.

W trakcie wykonywania burpees pracują mięśnie brzucha, zwłaszcza podczas wykonywania pompek i planku. Trenerzy sugerują, aby w momencie wykonywania ćwiczenia burpees utrzymywać napięcie mięśni brzucha, co będzie skutkowało tym, że po kilku tygodniach pracy nie tylko wzmocnią się mięśnie, ale także zmniejszy się obwód w pasie.

Inne efekty, jakie daje systematyczne wykonywanie burpees to także ujędrnienie mięśni ramion, skóra staje się jędrniejsza. Czasem przy wykonywaniu burpees trenujący stosują dodatkowe obciążenie dla przykładu hantle. Burpees to również ujędrnienie pośladków, smuklejsze nogi. Ćwiczenie burpees wybierają też osoby, którym zależy na wzmocnieniu kondycji i zwiększeniu odporności całego organizmu.

2. Kto może ćwiczyć?

Burpees może być wykonywane w każdym miejscu o dowolnej porze dnia nie wymaga też specjalistycznych sprzętów do ćwiczeń. Przy burpees należy jednak pamiętać o systematyczności i właściwym tempie, a także o dopasowanej do możliwości fizycznych liczbie powtórzeń.

Burpees jest przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie, sportowców zajmujących się dyscyplinami wyczynowymi. Trenowanie burpees nie jest zalecane osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z ćwiczeniami, ponieważ jest to duży wysiłek dla mięśni, co wymaga odpowiedniego przygotowania.

Burpees mogą trenować zarówno kobiety, ponieważ efektem treningu jest też między innymi poprawa zwinności i szybkości, co może być przydatne osobom trenującym np. fitness. Burpees jest polecany dla przykładu kulturystom, ponieważ regularny trening powoduje, że zwiększa się ogólna siła i wytrzymałość całego organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.