Trwa ładowanie...

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy – charakterystyka, mobilizujące, wzmacniające, rozciągające

Ból kręgosłupamoże być nagły lub przewlekły, ale tak czy siak jest nieprzyjemny. Aby przeciwdziałać bólowi kręgosłupa warto wybrać odpowiednie cwiczenia. Ćwiczenia wzmacniające, mobilizujące oraz rozciągające kręgosłup pozwolą nam ustrzec się od dolegliwości bólowych, a także zachować prostą sylwetkę.

Zobacz film: "Skuteczne ćwiczenia na kręgosłup"

spis treści

1. Charakterystka ćwiczeń na kręgosłup piersiowy

Ćwiczenia kręgosłupa możemy podzielić na 4 grupy: mobilizujące, wzmacniające i rozciągające. Ćwiczeń na kręgosłup piersiowy jest naprawdę wiele i każdy z nas może wybrać ćwiczenia dostosowane do siebie. Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy pomogą zachować prawidłową postawę i zapobiegać urazom i bólowi kręgosłupa.

2. Ćwiczenia mobilizujące

Naturalny kształt kręgosłupa przypomina literę „S”, jednak pod wpływem obciążeń jakie napotykamy codziennie, a także urazów kręgosłup wygina się, może także dojść do zniesienia lordozy. Kręgosłup zużywa się, kręgi mogą się wyginać i uciskać na rdzeń kręgowy. Może to wpłynąć na dolegliwości bólowe i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

W tej sytuacji doskonale sprawdzą się ćwiczenia mobilizujące na kręgosłup piersiowy. Mogą być one wsparte rehabilitacją i odpowiednim masażom czy uciskaniem kręgosłupa przez doświadczonego rehabilitanta.

Pozycją wyjściową do wykonywania ćwiczenia na kręgosłup piersiowy jest ławeczka. Klękamy na podłodze, kolana i ramiona opieramy prostopadle o podłogę. Następnie przenosimy ciężar ciała na ręce. Lewą rękę prostujemy i unosimy na ok. 30cm. Wzrokiem śledzimy podnoszenie ręki i wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy unosząc drugą rękę. Powtarzamy 5 razy na każdą stronę.

Najlepszy sport dla kręgosłupa
Najlepszy sport dla kręgosłupa [10 zdjęć]

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń...

zobacz galerię

Kolejny typ ćwiczenia na kręgosłup piersiowy również robimy z pozycji ławeczki. Głowa i kręgosłup tworzą jedną linię. Zginamy prawą rękę i ściągamy mocno łopatki. Ramię układamy wzdłuż boku ciała, a dłoń przyciskamy do barku. Napinając kark, skręć głowę w lewo i popatrz na dłoń. Powtórz 5 razy na każdą rękę.

3. Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Pozycją wyjściową do wykonywania ćwiczeń wzmacniających kręgosłup piersiowym jest ławeczka. Polega ona na tym, że klękamy na kolanach, a nasze ramiona i uda znajdują się prostopadle do podłogi.

Z tej pozycji możemy wykonać ćwiczenie koci grzbiet. Głowę opuszczamy i chowamy miedzy swoimi ramionami, a wzrok kierujemy na klatkę piersiową. Grzbiet maksymalnie uwypuklamy i w takiej pozycji wytrzymujemy 5 sekund. Następnie unosimy głowę jak najwyżej a kręgosłup wyginamy maksymalnie w dół i również wytrzymujemy 5 sekund. Takie ćwiczenie powtarzamy 5 razy.

Kolejne ćwiczenie wzmacniające kręgosłup polega na skrętach tułowia. Staramy się jak najmocniej wykręcić kręgosłup w bok i spojrzeń przez bark na pośladki. Liczymy do 10 i wyginamy kręgosłup w drugą stronę. Ważne jest abyśmy nie odrywali dłoni od podłoża. Całość ćwiczenia wykonujemy 5 razy.

4. Ćwiczenia rozciągające kręgosłup piersiowy

Kolejne ćwiczenia na kręgosłup piersiowy należą do grupy ćwiczeń rozciągających. Pomogą one zrelaksować się i odciążyć kręgosłup po całym dniu. Warto wykonywać je wieczorem kiedy nasz kręgosłup jest zmęczony po całym dniu. Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy możemy wykonywać na leżąco, siedząco lub z pozycji ławeczki.

Kładziemy się na plecach i nogi zginamy w kolanach. Jedną stopę stawiamy na ziemi a drugą zakładamy na udo tuż nad kolanem. Rękami obejmujemy [udo] nogi opartej o podłogę i przyciągamy ją do klatki piersiowej. W tym samym czasie odrywamy barki od podłoża. Zmienimy strony i ćwiczenie wykonujemy po 5 razy.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy możemy wykonywać także siedząc na piętach. Plecy są wyprostowane, a głowa stanowi przedłużenie kręgosłupa. Prawą rękę przenosimy do tyłu i cały czas śledzimy jej ruch wzrokiem. Kładziemy dłoń na podłodze. Obie ręce tworzą jedną linię. Wracamy do pozycji wyjściowej i zmieniamy strony. Ten rodzaj ćwiczenia na kręgosłup piersiowy wykonujemy 10 razy na każdą ze stron.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.