Wioślarz - zalety, trening
Wioślarz to przyrząd służący to wzmocnienia mięśni rąk i pleców. Ćwiczenia na wioślarzu to ćwiczenia aerobowe, które przede wszystkim skupiają się na ćwiczeniu ramion. Wioślarz, to ćwiczenia wykonywane głównie na siłowni, ze względu na to, iż mało kto posiada taki sprzęt w swoim zaciszu domowym. Trening na wioślarzu to także ćwiczenia na nogi, jednak nie są one aż tak intensywne, jak ćwiczenia rąk i ramion. Taki trening rzeźbi sylwetkę, a także sprzyja skutecznemu odchudzaniu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o wioślarzu? I jak poprawnie wykonywać na nim ćwiczenia?
1. Zalety ćwiczeń na wioślarzu
Ćwiczenia na wioślarzu to ćwiczenia ogólnorozwojowe. Wioślarz nie wymaga od ćwiczącego dużo czasu. W początkowym etapie ćwiczenia wystarczy wykonywać jedynie dwa razy w tygodniu, później 4-5 razy w tygodniu. Regularnie wykonywane ćwiczenia na wioślarzu pozwalają na uzyskanie dobrej kondycji fizycznej, a także poprawiają samopoczucie.
Ćwiczenia na wioślarzu mogą być wykonywane na siłowni lub w domu, jeżeli ćwiczący zdecyduje się na zakup takiego sprzętu fitness. W domu można ćwiczyć w każdej dowolnej chwili, oglądając telewizor czy film na komputerze lub słuchając muzyki. Wioślarz to urządzenie przenośne - można je ustawić w najdogodniejszym dla nas miejscu.
Ćwiczenie na wioślarzu, a więc wiosłowanie, to ćwiczenie angażujące prawie wszystkie główne grupy mięśni. Oprócz wyrzeźbionych mięśni, wioślarz poprawia ogólną wydolność organizmu, poprawia układ krążenia, który działa sprawniej oraz przyśpiesza przemianę materii
Co jest istotne, trening na wioślarzu nie obciąża stawów. Wioślarz ma możliwość regulacji oporu, dlatego też przy dłuższych treningach kondycyjnych możliwe jest spalenie nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej i zrzucenie zbędnych kilogramów. Wioślarz to także dobre ćwiczenia na zmniejszenie bólu karku.
2. Trening na wioślarzu
Przed wykonywaniem ćwiczeń na wioślarzu należy wykonać rozgrzewkę. Najlepsze są ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg i ramion. Następnie należy upewnić się, czy wioślarz jest właściwie przygotowany do wykonywania na nim ćwiczeń.
Wioślarz powinien stać na płaskim i stabilnym podłożu, a w odległości ok. 0,5 m od urządzenia nie powinno się nic znajdować. Początkowo czas ćwiczenia powinien trwać ok. 5 minut, z czasem warto wydłużyć czas do 15-20 minut. Ubranie do ćwiczeń na wioślarzu powinno być wygodne, jednak nie może być zbyt luźne, wtedy bowiem istnieje możliwość wkręcenia się ubrania w urządzenie.
Podstawowe ćwiczenie na wioślarzu polega na wsunięciu nóg do pedałów, ugięciu kolan, wyprostowaniu rąk w łokciach, po czym schylaniu tułowia, przy jednoczesnym napinaniu mięśni pleców i prostowaniu nóg. Następnie przyciąga się ręce do klatki piersiowej, po czym wraca do pozycji startowej.
W zależności od chęci uzyskania efektów, ćwiczenia na wioślarzu mogą nieco różnić się między sobą. Przy ćwiczeniach na podniesienie kondycji, należy zwiększyć opór, tak aby móc uzyskać stałe tempo ćwiczeń. Powinno być ono utrzymywane przez co najmniej 10 minut. Ćwiczenia na mięśnie wymagają ustawienia bardzo dużego oporu, aby móc obciążyć mięśnie i zmotywować je do pracy. Tutaj nie zawsze udaje się uzyskać stałe tempo ćwiczeń.
Musisz to wiedzieć
- Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy - jak prawidłowo ćwiczyć, ćwiczenia na plecach, ćwiczenia w klęku
- Ćwiczenia na plecy w domu - kiedy ćwiczyć, jak ćwiczyć, dbanie o kręgosłup
- Ćwiczenia na biceps w domu – jak działa biceps, zasady pracy nad mięśniem, ćwiczenia w domu
Ćwiczenia odchudzające wymagają natomiast dużego obciążenia na mięśnie, jak i długiego czasu ćwiczeń. Z całą pewnością wioślarz jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na spalanie kalorii. W tym przypadku trening należy połączyć ze zbilansowaną dietą. Jeżeli chcemy schudnąć, musimy prawidłowo się odżywiać, a ćwiczenia fizyczne traktować jako dodatek.