Trwa ładowanie...

Fitness szyty na miarę. Sprawdź, które zajęcia są dla ciebie

Decyzja zapadła. Kupiłaś karnet i zamierzasz regularnie pojawiać się na zajęciach fitness. Musisz jednak zaplanować swój harmonogram tak, by pasował do twojego trybu pracy i życia. Obecnie oferta programowa klubów jest naprawdę szeroka. Co więc wybrać, aby wynieść z zajęć jak najwięcej satysfakcji?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Po co na fitness?

Zajęcia fitness to, ogólnie rzecz ujmując, ćwiczenia grupowe prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora przy odpowiednio dobranym podkładzie muzycznym. Natomiast to, co dzieje się na sali zależy od charakteru zajęć. Takie regularne spotkania służą promocji zdrowia i zdrowego stylu życia, dlatego też ich przebieg powinien być układany tak, byś była zadowolona jako odbiorca. Zastanów się na czym zależy ci najbardziej i kieruj swoje kroki tam, gdzie to dostaniesz.

2. Jeśli chcesz się tylko poruszać

Gdy zależy ci po prostu na aktywności fizycznej i nie masz sprecyzowanych celów, możesz wybrać te zajęcia, które odpowiadają ci najbardziej pod względem czasowym. Doświadczenie pokazuje jednak, że prędzej czy później przekonasz się, co najbardziej lubisz. Tym bardziej, że poszczególne treningi mogą bardzo różnić się od siebie. Niektóre skupiają się na nauce choreografii, inne to następujące po sobie serie dość prostych technicznie ćwiczeń, które angażują różne grupy mięśniowe.

Zajęcia fitness należy dopasować do własnego trybu życia i pracy.
Zajęcia fitness należy dopasować do własnego trybu życia i pracy. (iStock.com)

3. By zredukować tkankę tłuszczową

Zajęcia nastawione na spalanie tkanki tłuszczowej odbywają się na określonym poziomie intensywności. Są to zajęcia typu Fat burning, Spalanie, Spinning, Indoor Cycling, Tabata, HIIT. Dwa ostatnie spośród wymienionych wykorzystują efekt zwany afterburn, EPOC lub zwiększoną powysiłkową konsumpcją tlenu, dzięki któremu tłuszczyk spalany jest nawet następnego dnia. Podczas innych, twoje tętno przez większość czasu jest na tym samym poziomie i osiąga umiarkowaną wartość 60 - 75 % maksymalnych możliwości. Wśród zajęć choreograficznych, podczas których możesz liczyć na utratę zbędnego balastu, znajdują się: Dance, Step oraz Zumba w różnych ich odsłonach.

(iStock.com)

4. Gdy masz choreograficznego bakcyla

Jeśli chcesz skorzystać z zajęć, które opierają się o mniej lub bardziej skomplikowane elementy choreografii, wybierz Dance, Step, Latin pop lub Zumbę. W aktualnej ofercie klubów dość rzadko znaleźć już można zajęcia typu HiLo. Zostały wyparte przez bardziej „modne” propozycje. Jeśli jednak natrafisz na takie, będzie to okazja do nauki logicznie ułożonej choreografii i spalenia kalorii.

5. Gdy zamierzasz wzmocnić mięśnie

Jeśli twoim celem jest wzmocnienie i wyrzeźbienie mięśni, a przy tym ujędrnienie całego ciała, warto wybrać intensywniejsze zajęcia, na których uczestniczki mają do czynienia z hantlami, sztangą, gumami, taśmami czy innym sprzętem. Mogą to być również treningi z taśmami TRX. Te ostatnie to tzw. treningi w zawieszeniu, które aktywizują mięśnie, wykorzystując różne kąty nachylenia. Ćwiczenia siłowe mogą opierać się również tylko o wykorzystanie ciężaru własnego ciała. Gdy więc chcesz wyrzeźbić atletyczną sylwetkę, pomyśl o włączeniu do swojego cotygodniowego planu zajęć typu Body Sculpt. Rzeźba Ciała, TBC (Total Body Condition), ABT (Abdominal Buttocks Thigs), Body Pump, Sztangi itd. Co ciekawe, zajęcia Pilates, mimo że prowadzone są w wolnym tempie, również służą wzmocnieniu. Szczególny nacisk położony jest tu na mięśnie posturalne.

(iStock.com)

6. Gdy chcesz się zrelaksować i odprężyć

Elementem wszelkich zajęć fitness powinno być rozciąganie. Czasami jednak organizm potrzebuje dodatkowego czasu na taką aktywność. Stresy dnia codziennego i siedzący tryb życia powodują niepożądane napięcia, które przyczyniają się do obciążenia niektórych partii mięśniowych. Stretching, Pilates, Yoga prowadzone są przy muzyce o wolnym tempie. Pozwalają się wyciszyć, ale i popracować nad swoim ciałem. Przywracają właściwą równowagę mięśniową. Niekiedy wymagają przy tym sporo wysiłku i skupienia, jednak, umożliwiają rozwinięcie świadomości swojego ciała. Dlatego warto poświęcić im odpowiednią ilość czasu.

7. Gdy chcesz zrobić coś, czego nie nauczysz się w domu

Wiele ćwiczeń możesz wykonać samodzielnie w domu. Jeżeli należysz do osób, którym łatwo się zmobilizować do takiej aktywności, w klubie fitness korzystaj ze sprzętu, do którego jeszcze nie masz dostępu. Duże urządzenia to spory koszt. Poza tym zajmują miejsce. Dlatego zakup, rowerka stacjonarnego, bieżni, hula hop, ergometru wioślarskiego, rury do tańca pole dance, sztangi i kilku innych może przyprawiać o zawrót głowy. Jeżeli nie możesz sobie na to pozwolić, warto wybrać się do klubu. Tym bardziej, że dzięki nim zdobędziesz nowe umiejętności, które trudno byłoby nabyć w domu, bo ich technika wydaje ci się dość skomplikowana.

(iStock.com)

8. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu

Jeśli twój czas jest bardzo ograniczony, ale, mimo wszystko, chcesz ćwiczyć w klubie, wybieraj zajęcia, które nie trwają godziny, jednak możesz spodziewać się po nich rzeczywistych rezultatów. Jest to np. Tabata i różnego typu interwały. Oznaczają one intensywny wysiłek fizyczny, podczas którego organizm pozyskuje energię zarówno z przemian tlenowych, jak i beztlenowych. By zapewnić sobie właściwą regenerację, nie zaleca się już żadnej innej aktywności tego samego dnia. Idealna opcja dla zapracowanych.

Oferta klubów fitness jest obecnie bardzo bogata. Wyszukane nazwy ćwiczeń mają za zadanie przyciągnąć lub zatrzymać klientów. Niekiedy rzeczywiście kryje się za nimi coś, co pobudza mięśnie w innowacyjny, a przynajmniej ciekawy sposób. Czasami jest to jednak jakieś tradycyjne ćwiczenie opisane trochę innymi słowami. Żeby nie zginąć w natłoku zdrowych informacji serwowanych przez rozwijający się świat fitness, warto cały czas uaktualniać wiedzę.

O zajęciach fitness, na które uczęszczacie, możecie wymieniać się informacjami również tutaj.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.