Trwa ładowanie...

Gumy do ćwiczeń – charakterystyka, do czego służą, ćwiczenia

Avatar placeholder
23.04.2021 13:56
Gumy do ćwiczeń – charakterystyka, do czego służą, ćwiczenia
Gumy do ćwiczeń – charakterystyka, do czego służą, ćwiczenia (123RF)

Marzysz o zgrabnych pośladkach, smukłych ramionach i talii, a może chcesz, by twoje ciało było rozciągnięte? Takie efekty możesz uzyskać ćwiczeniami na siłowni bądź ćwiczeniami fitness, a co powiesz na nowy gadżety, który może być z tobą wszędzie gdzie chcesz, a efekty jego używania są takie same jak dźwiganie ciężarów? Gumy do ćwiczeń, to produkt tani, lekki i można mieć go zawsze przy sobie. Poznaj zalety używania gum do ćwiczeń.

spis treści

1. Gumy do ćwiczeń – charakterystyka

Gumy do ćwiczeń wykonane są z lateksu, który jest materiałem niezwykle wytrzymałym i odpornym a uszkodzenia. Są po prostu nie do zdarcia, dlatego nie powinniśmy się obawiać, że guma nagle strzeli podczas wykonywana ćwiczenia. Oczywiście istnieją także opcje gum bez lateksowych dodatków, dla osób skłonnych do alergii.

Gumy do ćwiczeń charakteryzuje ich długość, można je przywiesić do drążka, krzesła, szafki czegokolwiek i wykonywać ćwiczenia. Doskonale odpowiadają każdej długości ciała, dlatego jeżeli wymyślimy sobie dowolne ćwiczenie z pomocą gum do ćwiczeń, to z całą pewnością będzie ono do zrealizowania.

Zobacz film: "Ćwiczenie z wykorzystaniem gumy elastycznej"

Gumy do ćwiczeń mają różne kolory, zazwyczaj kolor informuje o tym jaki opór ma dana guma. Im wyższy stopień oporowości gumy do ćwiczeń tym lepiej ćwiczenia wpłyną na rozwój i przyrost mięśni. Gumy do ćwiczeń zazwyczaj wyglądają jak długa taśma, ale są też takie, które są złączone, zamknięte i z pomocą których można wykonywać wiele ćwiczeń wzmacniających. Na rynku fitness są także gumy, dostosowane do treningów rąk - z uchwytami - dlatego mamy ułatwiony chwyt.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

2. Gumy do ćwiczeń – do czego służą?

Jak sama nazwa wskazuje gumy służą do ćwiczeń. Z ich pomocą możemy wykonać naprawdę każde ćwiczenie, na dowolną partię ciała, gumy do ćwiczeń o dużym oprze doskonale nadają się do wzmacniania mięśni pleców, ramion, barków. Robiąc taki trening będziemy tak samo czuli mięśnie, co po ćwiczeniach z ciężarami.

Oprócz tego z pomocą gum do ćwiczeń możemy trenować mięśnie ud, pośladków. Istnieje wiele rozwiązań do których dobrze posłużą nam gumy oporowe. Gumy do ćwiczeń nadają się też, do końcowego rozciągania mięśni.

3. Gumy do ćwiczeń – ćwiczenia

Przedstawię kilka ćwiczeń na daną partię ciała z pomocą gum do ćwiczeń.

Stań w lekkim rozkroku, stopy na szerokość bioder. Plecy proste, a brzuch wciągnięty. Weź do rąk gumę i podnieś ręce nad głowę. Ręce odchyl maksymalnie w tył, w tej pozycji rozszerzaj gumy i powoli złączaj ręce, dając im odpocząć. Pamiętaj, że wykonujemy ćwiczenie powoli, aby poczuć jak pracują nasze mięśnie.

  • Biceps

Usiądź w siadzie prostym. Gumę do ćwiczeń zahacz o zadarte stopy, a końcówki gumy chwyć w prawą i lewą rękę. Łokcie blisko tułowia, plecy muszą być proste, a mięśnie brzucha napięte, złącz maksymalnie łopatki. Gumy do ćwiczeń przyciągaj jak najdalej w tył i rozluźniaj ręce.

  • Uda

Obwiąż gumę na wysokości kostek (chyba, ze posiadasz taką, której nie trzeba wiązać). Przyjmij pozycję półprzysiadu. Możesz zejść jeszcze niżej. W tej pozycji idź do przodu 8 kroków i wróć 8 kroków w tył, aby nogi ćwiczyły równomiernie.

Musisz to wiedzieć

Gumy do ćwiczeń są dobrym rozwiązaniem, z tego względu, że są tak samo skuteczne, jak ćwiczenia z obciążeniem, a trening można wykonywać dosłownie wszędzie. Gumy do ćwiczeń nie są drogie, co stanowi ich zaletę i stawia wysoko w ranginku sprzętów do ćwiczeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.