Trwa ładowanie...

Ile kroków powinieneś dzisiaj zrobić?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kroków dziennie robisz? Idziesz do kuchni, później wychodzisz na parking, jedziesz do pracy, spędzasz cały dzień za biurkiem, następnie szybkie zakupy i znów jesteś w domu. Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, a nasza aktywność ogranicza się do minimum. Czy wiesz, ile kroków powinieneś przejść każdego dnia, aby być zdrowym?

Zobacz film: "Trening bez wysiłku. Robi cuda z sylwetką"

spis treści
Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia?
Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia? [10 zdjęć]

To oczywiste, że skutecznym sposobem na redukcję masy ciała jest bieganie. Niemniej jednak nie każdy...

zobacz galerię

1. Spacerem po zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby codziennie robić 10 000 kroków. To liczba, która pozwala zachować zdrowie oraz świadczy o tym, że jesteśmy w dobrej kondycji. Dużo czy mało? Dla większości z nas bardzo dużo, ponieważ szacuje się, że nie robimy nawet połowy zalecanej dziennej liczby kroków. Siedzący tryb życia i poruszanie się komunikacją sprawiają, że przejście kilku kilometrów dziennie staje się nie lada wyczynem.

Przyjmuje się, że krok ma długość od ok. 60 do 80 cm, a więc każdego dnia powinniśmy przejść dystans ok. 6–8 km. Dobra wiadomość jest taka, że wliczamy w to wszystkie codzienne aktywności, a więc drogę do pracy, chodzenie po schodach, spacer z psem itd. Można też po prostu wybrać się na godzinny spacer, w trakcie którego powinniśmy zrobić właśnie ok. 10 000 kroków.

Jak mierzyć kroki? Najłatwiej zrobić to przy pomocy krokomierzy, które dostępne są w sklepach sportowych oraz przez Internet. Małe urządzenie zlicza wszystkie nasze kroki w ciągu dnia, dzięki czemu możemy szybko zauważyć, czy wyrabiamy „normę”. Wykorzystać można również aplikacje na smartfony, które również działają jak pedometry. Weźmy jednak pod uwagę, że telefon może nie być tak dokładny, jak profesjonalny krokomierz.

Robienie 10 000 kroków dziennie można potraktować jako wyzwanie. Już po pierwszym dniu z krokomierzem w dłoni większość z nas zauważy, że do osiągnięcia celu dużo brakuje. Liczenie kroków to świetna motywacja do zwiększenia aktywności fizycznej. Możemy obserwować swoje postępy i wyznaczać sobie nowe, bardziej ambitne cele.

2. Ile powinieneś chodzić?

Na początku zmierz, ile kroków robisz w trakcie normalnego dnia pracy – sprawdzisz, ile ci brakuje do osiągnięcia 10 000 kroków dziennie
Na początku zmierz, ile kroków robisz w trakcie normalnego dnia pracy – sprawdzisz, ile ci brakuje do osiągnięcia 10 000 kroków dziennie

10 000 kroków to świetne hasło marketingowe, ale czy rzeczywiście każdy z nas powinien robić tyle samo kroków? Nie – ta liczba odnosi się jedynie do ludzi zdrowych i ma być motywacją dla wszystkich przykutych do biurek, aby więcej się ruszać. Dla osób otyłych oraz przewlekle chorych pokonanie kilkukilometrowego dystansu pieszo to często zadanie niemożliwe do wykonania. W przypadku osób, które praktycznie się nie ruszają, dzienna dawka kroków powinna na początku oscylować między 2 500 a 5 000 kroków.

Tak naprawdę 10 000 kroków to liczba umowna dla każdego z nas. Aktywność fizyczna jest ważna, ale aby zyskać zdrowie, trzeba również dbać o dietę. Nawet jeśli cały dzień jesteśmy w ruchu, ale jemy tylko tłuste potrawy, dania fast food i słodycze, to niestety nie dbamy wystarczająco o swoje zdrowie. Ta sama zasada działa również w drugą stronę – możemy się wzorowo odżywiać, ale jeśli w ogóle nie ćwiczmy, to na pewno nie możemy się uważać za osoby prowadzące zdrowy tryb życia.

Pamiętajmy też o tym, że skoro każdy z nas ma inne zapotrzebowanie kaloryczne, to również potrzebuje różnej porcji ruchu. Poza tym, mamy różne cele – chcemy zrzucić nadwagę, poprawić kondycję albo po prostu spędzić czas na świeżym powietrzu. Miara 10 000 kroków dziennie to świetna motywacja do zwiększania swojej aktywności fizycznej. Dlatego, jeśli lubisz stawiać sobie konkretne cele, staraj się wypełniać tę misję każdego dnia. Nie zapominaj jednak o tym, że każdy z nas jest inny i na pewno zdarzą ci się dni, kiedy wykonanie planu kroków będzie niemożliwe.

3. Dlaczego warto chodzić?

Hipokrates powiedział, że chodzenie jest dla człowieka najlepszym lekarstwem i miał rację – spacerowanie wzmacnia system sercowo-naczyniowy i redukuje ryzyko wielu groźnych chorób
Hipokrates powiedział, że chodzenie jest dla człowieka najlepszym lekarstwem i miał rację – spacerowanie wzmacnia system sercowo-naczyniowy i redukuje ryzyko wielu groźnych chorób

Zastanawiasz się, jakie są zalety chodzenia? To najbardziej naturalna forma ruchu dla człowieka, która wiąże się z bardzo niskim ryzykiem kontuzji i nie obciąża stawów. Właśnie dlatego marsze polecane są wszystkim, niezależnie od wagi czy wieku.

Szybkie marsze to świetny sposób na odchudzanie, który pozwala spalić dużo kalorii, ale nie tylko. W trakcie chodzenia wzmacniamy mięśnie całego ciała, dotleniamy organizm, obniżamy poziom cholesterolu i pozwalamy umysłowi na odpoczynek. Spacery poprawiają wydolność i kondycję, a przy okazji samopoczucie. Chodzenie jest proste, tanie i nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu. Wystarczy tylko odrobina chęci, by zadbać o swoje zdrowie poprzez prostą, codzienną czynność, jaką jest chodzenie.

Jesteś gotowy na wyzwanie 10 000 kroków? Nałóż wygodne buty i ruszaj prostą ścieżką po zdrowie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.