Trwa ładowanie...

Inline skating

Łyżworolki to stosunkowo nowy wynalazek. Jazda na nich, czyli inline skating, jest popularna także w Polsce. Jak wyglądają łyżworolki? Konstrukcja rolek jest zbliżona do wrotek, ale łyżworolki mają cienkie kółka ustawione w jednej linii. Większość rolek ma hamulec z tyłu, ale w niektórych modelach znajduje się on z przodu. Ten nowoczesny rodzaj jazdy na kółkach powstał na użytek rosyjskich atletów trenujących do igrzysk olimpijskich, a do powszechnego użycia łyżworolki weszły pod koniec lat 80. XX wieku. Jakie rolki kupić?

spis treści

1. Rodzaje łyżworolek

Jest kilka rodzajów łyżworolek przeznaczonych do różnych typów jazdy, na przykład jazdy artystycznej, szybkościowej, hokeja na rolkach lub jazdy agresywnej. Rolki wyczynowe różnią się od tych przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej rodzajem buta, usztywnieniami i zastosowanymi kołami.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Zakup łyżworolek będzie prostszy, jeśli będziesz pamiętać o następujących wskazówkach:

  • Wybierz łyżworolki z wysokimi butami, są najbezpieczniejsze i najwygodniejsze dla początkujących. Większość dostępnych modeli jest właśnie taka, choć można kupić bardziej wycięte rolki, które upodobali sobie rolkarze jazdy szybkościowej.
  • Usztywnienia w rolkach do jazdy rekreacyjnej są zwykle wykonane z wytrzymałego plastiku. Taki rodzaj rolek jest tańszy niż dla rolkarzy preferujących szybką jazdę. Łyżworolki do jazdy szybkościowej mają usztywnienia z włókna węglowego lub aluminium. Są one droższe, ale bardziej solidne i elastyczne. Zastanów się, jaki rodzaj jazdy cię interesuje i dobierz sprzęt do swoich potrzeb.
  • Łożysko kulkowe to element, który pozwala na gładki obrót kół. Zwykle jest wykonane ze stali, ale obecnie spotyka się również łożyska ceramiczne. Kupując rolki, zwróć uwagę na to, gdzie zostały wyprodukowane. Badania wykazały, że te z Chin są dużo gorszej jakości niż z Kanady, Niemiec, Japonii czy Szwajcarii.
  • Kółka mają różną średnicę. Ich wielkość zależy od przeznaczenia. Najmniejsze są zastosowane w rolkach do jazdy agresywnej, największe do jazdy szybkościowej.
  • Jeśli jesteś kobietą, może zainteresują cię łyżworolki damskie. Są nie tylko bardziej estetyczne, ale i dopasowane do potrzeb i wygody kobiet.

2. Zalety jazdy na rolkach

Jazda na łyżworolkach wiąże się z wymiernymi korzyściami dla ciała i ducha. Inline skating to sposób na aktywny wypoczynek, który pomaga spalić wiele kalorii i pozbyć się zbędnych kilogramów. Systematyczna jazda na rolkach poprawia kondycję i zmniejsza cellulit oraz tkankę tłuszczową na pośladkach i udach. Inaczej niż niektóre formy aktywności fizycznej, inline skating można uprawiać niemal wszędzie, ale najbardziej odpowiednie do tego celu są ścieżki rowerowe oraz szerokie, równe chodniki. Największe korzyści z jazdy na łyżworolkach uzyskuje się wtedy, gdy trening nie jest zbyt forsowny, zwłaszcza na początku. Ciało musi przyzwyczaić się do wysiłku, co jest stopniowym procesem. W żadnym wypadku nie należy doprowadzić do przeciążenia nóg. Oprócz pozytywnego wpływu jazdy na rolkach na ciało, warto pamiętać o znaczeniu takiego wysiłku fizycznego dla psychiki. Niezbyt forsowny, ale dynamiczny trening pozwala oderwać się myślami od problemów i uwolnić napięcie. Rolki to świetny pomysł na odstresowanie się.

Inline skating to coraz bardziej popularny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jazda na rolkach jest dużo prostsza niż na łyżwach, a ryzyko kontuzji niewielkie, gdy rolkarz ma na sobie kask i ochraniacze. Warto zatem zadbać także o bezpieczeństwo podczas jazdy.

Inline skating
Inline skating
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.