Trwa ładowanie...

Jak ćwiczyć w domu - zasady

Z uwagi na różne uwarunkowania wiele osób ćwiczy w domu. Za sprawą tzw. ludzi fitnessu, którzy udostępniają swoje treningi drogą multimedialną, ten sposób spędzania wolnego czasu jest coraz bardziej promowany. Jako osoba związana z dziedziną fitness jak najbardziej pochwalam takie działania. Należy przy tym pamiętać, że aktywnością tą – nawet jeśli traktujemy ją jak zabawę – rządzą pewne reguły. Wyznacza je przede wszystkim dbałość o nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

Zobacz film: "Jak zmobilizować się do ćwiczeń?"

spis treści

1. Jak ćwiczyć w domu - zasady

Wykonując określone ćwiczenia, zawsze zachowujmy właściwą technikę. Mniej ważna jest ilość powtórzeń. Lepiej zrobić kilka do kilkunastu i móc kontynuować tę praktykę przez szereg lat, niż zrobić naraz kilkadziesiąt lub kilkaset i na dobre nadwyrężyć swoje ciało.

W praktyce warto najpierw obejrzeć cały trening, wysłuchać wyjaśnień na temat poszczególnych ćwiczeń i nawet poczytać, a dopiero potem zacząć „machać nogą”. Najbardziej wnikliwi będą wówczas nogę „odwodzić” i „przywodzić”. Co ciekawe, będą również potrafili wytłumaczyć dlaczego powtórzeń było 8, a nie 125. Tym, którym wydaje się to za dużo, śpieszę donieść, że bywają klienci, którzy od swoich trenerów wręcz wymagają takich odpowiedzi. Jest to niezbędne.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

O ile w klubie fitness ćwiczymy pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który ma szansę na bieżąco nas korygować, o tyle w domu – nawet korzystając z gotowego treningu – zapoznajmy się przynajmniej z techniką. Dobierajmy przy tym stopień zaawansowania do rzeczywistych umiejętności. Pamiętajmy też, że w zaciszu domowym widzi nas mniej osób. Jeśli programy ułożone są z wyraźnie sprecyzowaną kolejnością, korzystajmy z tych wskazówek. Często mają one swoje uzasadnienie, uwzględniające profesjonalną wiedzę na temat wysiłku fizycznego. W przypadku dodatkowego sprzętu do ćwiczeń, czytajmy instrukcje. O nazywaniu mięśni tylko wspominam, akcentując, że warto i takie informacje posiąść.

Ćwiczenie przed dużym lustrem może znacznie ułatwić nabywanie wprawy, pogłębianie świadomości swojego ciała, a tym samym przyspieszyć rozwój. Jest to natychmiastowa informacja zwrotna – robimy dobrze czy źle. Jakość takiego treningu od razu się podnosi, a czas oczekiwania na pozytywne efekty ulega skróceniu. W rezultacie przynosi to długofalowe skutki. Dodatkowo możemy uniknąć w ten sposób wielu niepotrzebnych ruchów, które nie tylko byłyby nic nie dającą stratą energii, a mogłyby nawet nadszarpnąć nasze zdrowie.

Przygotowując miejsce do ćwiczeń, pamiętajmy o zapewnieniu sobie właściwej przestrzeni i cyrkulacji powietrza (m.in. odpowiednie przewietrzenie pokoju). Tlen w czasie treningu w domu bywa nam wyjątkowo potrzebny. Strój obowiązuje nas tak samo w domu, jak w klubie (w-f to w-f). Załóżmy obuwie z podeszwą zapewniającą stopie odpowiednie trzymanie, swobodę ruchu i amortyzację. Podłoże nie powinno być zbyt śliskie. W praktyce, kiedy ćwiczymy w obuwiu, największe zagrożenie mogą sprawiać luźno leżące dywaniki. Te przy gwałtownych zmianach pozycji naprawdę mogą zacząć pretendować do latania, a nas narażać na upadek i uraz.

Rozgrzewka i rozciąganie są czymś niezbędnym. Wracając do tematu gotowych treningów, na filmikach pokazowych często mamy do czynienia jedynie z częścią główną. Tymczasem my jako ciała jesteśmy nieco bardziej wymagający. Zanim przejdziemy do konkretów, wykonajmy nieco wymachów ramion i nóg, zwiększając stopniowo zakres ruchu, aż przejdziemy do krążenia.

Prosta rozgrzewka może obejmować na końcu bieg bokserski i stretching dynamiczny. Na koniec całej sesji pamiętajmy zaś, by nie przerywać wysiłku gwałtownie i stopniowo zmniejszać jego intensywność, aż wyciszymy organizm i będziemy mogli się rozciągnąć. Przed treningiem warto pomyśleć o przygotowaniu sobie wody i ręcznika. Na koniec warto wziąć orzeźwiający ciepło-zimny prysznic i cieszyć się z dobrze spędzonego czasu.

Niektórym może się to wydawać dużo. Zachęcam jednak, by potraktować nasze ciała jako coś cennego, o co należy dbać. To z kolei wymaga wiedzy i odpowiedzialności. Odpowiedzialność pobudza nas do poszukiwania rzetelnych informacji i w ten oto sposób koło zdrowia się zamyka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.