Trwa ładowanie...

Jak rozpocząć bieganie – zasady, strój, technika

Od dawna marzysz o tym, aby startować w maratonach i pokonywać kilometry biegając, ale nie wiesz jak się do tego zabrać i jak rozpocząć bieganie? Bieganie, to nic trudnego, pod warunkiem, że zna się technikę biegania. Warto ją poznać, aby wiedzieć, jak biegać poprawnie. Co jeszcze powinni wiedzieć początkujący biegacze?

Zobacz film: ""Biegacze" - opowieść o przekraczaniu barier"

spis treści

1. Jak rozpocząć bieganie – zasady

Podstawą tego, jak rozpocząć bieganie, jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań. Jeżeli nie jesteś otyły albo nie jesteś po poważnej kontuzji lub urazie, to najprawdopodobniej możesz biegać, jednak przed rozpoczęciem biegania skonsultuj się ze swoim lekarzem i wykonaj komplet badań.

Rozpoczynając bieganie, dobrze jest postawić sobie jakichś cel. Może to być pokonanie 5 km, po miesiącu treningów lub start w półmaratonie. Bardzo dobrze jest mieć cel w głowie i wytrwale do niego dążyć. Będzie nam się chciało wyjść z domu i pokonać kilometry biegnąc.

Jak rozpocząć bieganie? Pozytywnym nastawieniem i chęcią! Nie można się zniechęcać, bo początki będą trudne. Pokonanie samego siebie i swoich słabości da ci bardzo dużo frajdy. Zresztą bieganie przyniesie ci same korzyści.

Bieganie można trenować codziennie. Jednak jeżeli są to początki, to postawmy na 3 treningi w ciągu tygodnia. Na początku biegnij tyle, ile dasz radę. Pamiętaj, że przed każdym bieganiem wykonaj przynajmniej 10 minut rozgrzewki, a po bieganiu dokładnie rozciągnij wszystkie mięśnie, aby zminimalizować wystąpienie zakwasów.

Poznaj zaskakujące korzyści z biegania
Poznaj zaskakujące korzyści z biegania [8 zdjęć]

Jeżeli nie biegasz regularnie, koniecznie zacznij. Bieganie zapewnia korzyści zdrowotne całemu ciału....

zobacz galerię

2. Jak rozpocząć bieganie – strój

Rozpoczynając bieganie, nie potrzebujemy profesjonalnego stroju dla biegaczy. Wystarczy zwykła bluzka z krótkim rękawem i bluza na chłodniejsze dni. Spodnie powinny być wygodne i nie zbyt luźne, aby nie się nie wywracać. Buty do biegania muszą być wygodne i najlepiej o jeden rozmiar większe. Należy ubierać się odpowiednio do pory roku. Jeżeli jest lato, ubierajmy lekkie, przewiewne rzeczy, jeżeli jest zima, to ubierzmy cienką kurtkę i czapkę.

3. Jak rozpocząć bieganie – technika

Aby wiedzieć, jak rozpocząć bieganie należy zapoznać się z prawidłową techniką podczas biegu. Ciało powinno być ułożone w poprawnej pozycji, aby wyeliminować ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów. Głowa powinna patrzyć na wprost, kręgosłup powinien być wyprostowany. Ręce powinny wspomagać nogi i być ułożone pod kątem prostym do tułowia. Powinniśmy wykonywać ruch od pięty, a lądować na śródstopiu, dzięki takiemu bieganiu unikniemy, chociażby kontuzji nazywanej „kolanem biegacza”.

Pozycja powinna być lekko pochylona do przodu, jednak linia kręgosłupa zachowana i prosta. Głowa musi stanowić jego przedłużenie. Warto pamiętać, że mięśnie brzucha powinny być napięte, wtedy można je jeszcze bardziej ćwiczyć. Kolano nie powinno lądować poza linia palców u stóp. Powinno lądować na linii kostki.

Technika biegania może przysporzyć wiele problemów zwłaszcza osobom rozpoczynającym bieganie. Jednak po tygodniach treningów doskonale ją wypracujemy i nie będziemy zwracali na nią żadnej uwagi, gdyż będzie opanowana do perfekcji. Jak rozpocząć bieganie? Sposób jest prosty: postaw sobie cel i każdego dnia do niego dąż razem z poprawną techniką

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.