Trwa ładowanie...

Boks - rodzaje i kategorie wagowe. Boks zawodowy i amatorski

Kategorie wagowe w boksie to podział klasyfikujący bokserów o konkretnej wadze. Górna granica każdej kategorii to zarazem dolna granica kolejnej klasy. Jedynie najwyższa kategoria wagowa, zwana ciężką w boksie zawodowym i superciężką w boksie amatorskim, nie posiada górnej granicy. Walka na ringu dwóch bokserów zazwyczaj jest ustalana dla konkretniej kategorii, co oznacza, że żaden z nich nie może ważyć więcej niż ustalony limit kilogramów.

Zobacz film: "Boks - podstawowe ciosy"

spis treści

1. Kategorie wagowe w boksie zawodowym

Waga boksera profesjonalnego zazwyczaj zwiększa się między walkami i spada w momencie, kiedy musi się zmierzyć z przeciwnikiem. Część procesu przygotowań do walki na ringu to obniżanie wagi, tak by kategorie wagowe nie wykluczyły zawodnika z walki. Ważenie ma miejsce na dzień przed potyczką z rywalem. Bokser staje na wadze boso i bez rękawic. Jeśli minimalnie nie mieści się w limicie, może on zdjąć jakąś część garderoby, by waga pokazała mniej kilogramów. Jeśli waga ciała nadal jest za wysoka, bokser może zważyć się później, na przykład po wykonaniu forsownych ćwiczeń w specjalnym pomieszczeniu z parą. Jeśli liczba nadprogramowych kilogramów nadal jest zbyt duża, może to oznaczać między innymi odwołanie walki.

Bokser ma możliwość walki na ringu w różnych kategoriach. Waga profesjonalnego boksera zazwyczaj wędruje w górę wraz z upływem lat. Dzięki temu ma on szansę zdobywać medale w różnych kategoriach wagowych i zostaje wielokrotnym mistrzem.

Boks: podstawy (WIDEO)
Boks: podstawy (WIDEO)

Pięściarstwo to sport walki uprawiany już w starożytnej Grecji i Rzymie. Od zawsze przyciągał wielu zainteresowanych...

zobacz galerię

W boksie zawodowym wyróżnia się 17 kategorii wagowych:

 • kategoria słomkowa (Strawweight) – do 47,627 kg,
 • kategoria junior musza/lekko musza (Lt. Flyweight) – do 48,998 kg,
 • kategoria musza (Flyweight) – do 50,820 kg,
 • kategoria junior kogucia/supermusza (Superflyweight) – do 52,163 kg,
 • kategoria kogucia (Bantamweight) – do 52,524 kg,
 • kategoria junior piórkowa/superkogucia (Superbantamweight) – do 55,338 kg,
 • kategoria piórkowa (Featherweight) – do 57,153 kg,
 • kategoria junior lekka/superpiórkowa (Superfeatherweight) – do 58,967 kg,
 • kategoria lekka (Lightweight) – do 61,235 kg,
 • kategoria junior półśrednia/lekkopółśrednia (Lightwelterweight) – do 63,503 kg,
 • kategoria półśrednia (Welterweight) – do 66,678 kg,
 • kategoria junior średnia/superpółśrednia (Superwelterweight) – do 69,853 kg,
 • kategoria średnia (Middleweight) – do 72,575 kg,
 • kategoria superśrednia (Supermiddleweight) – do 76,204 kg,
 • kategoria półciężka (Lt. Heavyweight) – do 79,379 kg,
 • kategoria junior ciężka/lekkociężka (Cruiserweight) – do 90,719 kg,
 • kategoria ciężka (Heavyweight) – ponad 90.719 kg.

2. Kategorie wagowe w boksie amatorskim

W boksie amatorskim walki bokserskie są zdecydowanie krótsze, odbywają się częściej, a bokserzy walczą z ich naturalną wagą. Zawodnik nie ma szansy na drugie ważenie. Kategorie w boksie amatorskim są mniej liczne niż w boksie zawodowym – jest ich 11. Są to:

 • kategoria papierowa – do 48 kg,
 • kategoria musza – do 51 kg,
 • kategoria kogucia – do 54 kg,
 • kategoria piórkowa – do 57 kg,
 • kategoria lekka – do 60 kg,
 • kategoria lekkopółśrednia – do 64 kg,
 • kategoria półśrednia – do 69 kg,
 • kategoria średnia – do 75 kg,
 • kategoria półciężka – do 81 kg,
 • kategoria ciężka – do 91 kg,
 • kategoria superciężka – powyżej 91 kg.

W XIX wieku walki bokserskie zazwyczaj odbywały się bez podziału na kategorie wagowe. W roku 1823 ustalono jedynie limit dla wagi lekkiej. Niestety dobór rywalizujących zawodników nie zawsze był udany. Duże różnice w masie okazywały się niebezpieczne dla lżejszych bokserów, natomiast taka walka była zdecydowanie mniej atrakcyjna do oglądania dla widzów. Z tego powodu do dnia dzisiejszego kategorie w boksie są stosowane do doboru kandydatów do walki.

3. Rodzaje boksu

Istnieją różne rodzaje boksu, wykorzystujące główne techniki bokserskie: uderzenia pięścią przy użyciu specjalnych rękawic bokserskich. W przypadku boksu, kopnięcia są niedozwolone. Odmianą boksu dopuszczającą kopanie jest kick-boxing. Te sporty walki to zwykle walka w stójce, a przeciwnik, który leży, nie może kontynuować walki, dopóki nie wstanie. Niedopuszczana jest więc tzw. walka w parterze, czyli kiedy przeciwnicy leżą lub klęczą, praktykowana w innych sportach walki.

3.1. Boks zawodowy a boks amatorski

Boks zawodowy różni się od boksu amatorskiego zarówno samą rozgrywką, jak i organizacją walk. Oczywiście boks zawodowy, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest dla profesjonalnych bokserów, natomiast boks amatorski dla amatorów. W obu przypadkach istnieje podział na kategorie wagowe, a w boksie amatorskim także kategorie wiekowe. W boksie zawodowym grają tylko zawodnicy powyżej 23. roku życia.

Boks amatorski
Boks amatorski

Boks należy do najstarszych sportów zapoczątkowanych w starożytności oraz stanowiących program igrzysk...

zobacz galerię

W boksie zawodowym inaczej podejmowana jest decyzja o zwycięstwie jednego z zawodników. Często bokser wygrywa po znokautowaniu przeciwnika. Każdy sędzia przyznaje punkty jednemu z zawodników po każdej rundzie. Po walce, jeśli nie dojdzie do nokautu, punkty są sumowane. W boksie amatorskim liczy się walka na punkty, które przyznawane są za czyste uderzenia. Sędziowie używają elektronicznego systemu podliczania punktów, za każde czyste uderzenie przyznają zawodnikowi punkt, który będzie wzięty pod uwagę pod warunkiem, że inni sędziowie także go za taki uznają.

Boks amatorski jest rozgrywany na igrzyskach olimpijskich. Aby zdobyć tytuł mistrza boksu amatorskiego, trzeba zwyciężyć na olimpiadzie w swojej kategorii wagowej. Można także uczestniczyć w Turniejach Boksu Amatorskiego, które są rozgrywane na różnych szczeblach, także na szczeblu światowym.

Z boksem zawodowym sprawa jest bardziej skomplikowana ze względu na Federacje Bokserskie, z których na świecie najbardziej liczą się 3: WBA (World Boxing Association), WBC (World Boxing Council) i WBO (World Boxing Organization). Boks zawodowy nie ma jednego turnieju, który wyłoniłby mistrza świata. Zamiast tego przez każdą z federacji organizowane są walki zawodników i ustalane rankingi. W jednym momencie może więc być 3 uznanych mistrzów świata boksu zawodowego w jednej kategorii wagowej. Oczywiście, może także zdarzyć się sytuacja, że jeden bokser zdobędzie tytuł mistrzowski u wszystkich federacji – stało się tak w przypadku Mike'a Tysona.

3.2. Kick-boxing

Kick-boxing to połączenie bokserskich uderzeń pięściami z kopnięciami. Wyróżnia się kilka rodzajów kick-boxingu:

 • boks syjamski,
 • boks chiński,
 • boks birmański,
 • boks francuski,
 • kick-boxing amerykański,
 • kick-boxing francuski.

Boks syjamski (tajski) to rodzaj boksu mocno wykorzystujący walkę w klinczu, czyli inaczej walkę w zwarciu. To przytrzymywanie się zawodników rękami, tylko podczas walki w stójce. Uderzenia wykonuje się głównie łokciami i kolanami. W odmianie zawodowej nie wykorzystuje się ochraniaczy.

Boks chiński dopuszcza ciosy pięściami, a więc typowe ciosy bokserskie, kopnięcia oraz rzuty. Wykorzystuje także elementy chińskich sztuk walki.

Boks birmański to rodzaj kick-boxingu zbliżony do boksu tajskiego. Nie używa się podczas walki żadnych ochraniaczy. Ręce zawodnicy owijają materiałem. Można uderzać głową, kopać i obalać przeciwnika na ziemię.

Boks francuski (savate) wyróżnia się wśród innych odmian kick-boxingu tym, że walczy się w butach.

Kick-boxing amerykański wywodzi się z karate, a konkretnie z full-contact karate. Dopuszcza on uderzenia rękami i nogami.

Kick-boxing japoński jest uznawany za formę boksu tajskiego. Dopuszcza on nie tylko uderzenia pięściami i łokciami, kopnięcia kolanami, ale także rzuty judo.

W żadnym rodzaju boksu nie są dozwolone ciosy poniżej pasa, a zawodnik leżący nie może walczyć, dopóki się nie podniesie. To łączy wszystkie rodzaje boksu, bez względu na to, skąd się wywodzą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.