Kosmetyki dla cery trądzikowej
Kosmetyki dla cery trądzikowej należy jednak używać z rozwagą, ponieważ zły dobór i nadmiar preparatów mogą pogorszyć stan skóry i doprowadzić do trądziku kosmetycznego. Trądzik to zmora nie tylko nastolatków, ale i osób dorosłych. Cera trądzikowa wymaga leczenia i starannej pielęgnacji. Obecnie dostępne są różne kosmetyki przeznaczone specjalnie do skóry z niedoskonałościami. Niektóre z nich, jak na przykład krem do cery trądzikowej, mają za zadanie poprawić stan cery, a inne służą do zamaskowania wyprysków.
1. Pielęgnacja cery trądzikowej
Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy trądzikowej? Przede wszystkim wskazany jest umiar. Nie warto wpadać w przesadę i myć twarzy kilka razy dziennie, to tylko pobudza wydzielanie sebum i powoduje pogorszenie stanu skóry.
Cera trądzikowa jest wymagająca, dlatego należy ostrożnie dobierać kosmetyki. Absolutne minimum to delikatny płyn do mycia twarzy i krem do cery trądzikowej. Jeśli na skórze nie ma wykwitów, warto regularnie stosować peeling enzymatyczny, który w łagodny sposób złuszcza naskórek, dzięki czemu cera jest świeża i gładka.
Nie bez znaczenia jest także wpływ peelingu na koloryt skóry. Jeśli jednak na twarzy roi się od wyprysków i i mimo starannej pielęgnacji nie ubywa ich, a wręcz przeciwnie, czas wybrać się do dermatologa. Przepisane przez niego leki z pewnością przyniosą pożądane rezultaty, nawet jeśli proces leczenia będzie długotrwały.
Aby skutecznie walczyć z trądzikiem poza wyborem właściwego preparatu, dobranego indywidualnie do potrzeb skóry, powinniśmy także pamiętać o ich właściwym stosowaniu. Odpowiednia pielęgnacja skóry jest niejednokrotnie kluczem do sukcesu w leczeniu trądziku. Celami właściwej pielęgnacji twarzy są utrzymanie czystej skóry, kontrola nadmiernego wydzielania łoju, a jednocześnie niedopuszczanie do nadmiernego wysuszenia skóry.
Bardzo ważne jest zrozumienie zmieniających się potrzeb skóry w zależności od warunków środowiska, aktywności fizycznej, przyjmowanych leków i odpowiednie reagowanie na te zmiany. Utrzymanie idealnego stanu skóry jest możliwe poprzez odpowiednie: oczyszczanie, nawilżanie oraz rozsądne korzystanie z dodatkowych preparatów ochronnych skóry.
- Oczyszczanie skóry
Najważniejszym celem jest usuwanie brudu, łoju, potu, które gromadzą się na skórze trądzikowej. Należy pamiętać, aby w tym celu nie używać mydła, gdyż nadmiernie wysusza i podrażnia wrażliwą trądzikową skórę. Wysuszanie skóry trądzikowej, także za pomocą innych dostępnych środków, przynosi zupełnie odwrotny efekt, gdyż dochodzi do podrażnienia gruczołów łojowych i w efekcie do wzmożonej produkcji łoju.
Należy także unikać preparatów zawierających w swym składzie alkohol, który jest niezwykle drażniący dla wrażliwej skóry trądzikowej. Pozytywny efekt można uzyskać, stosując do oczyszczania skóry preparaty o ph 5–7, które nie zawierają mydła (żele, pianki toniki, mleczka). Ponadto żele, pianki, toniki zawierające kwas salicylowy są bardzo skuteczne w leczeniu wczesnych postaci trądziku. Do zmywania makijażu zalecane są delikatne mleczka do demakijażu.
- Golenie
Dobór odpowiednich kosmetyków jest szczególnie istotny u mężczyzn, u których po goleniu zaostrzają się objawy trądziku i podrażnienia skóry. W takich przypadkach zalecane jest stosowanie elektrycznej maszynki do golenia – w mniejszym stopniu podrażnia ona skórę. Podczas golenia zwykłą maszynką z ostrzem zalecane jest stosowanie żelu lub kremu zamiast pianki, natomiast po goleniu ważne jest zastosowanie preparatu nawilżającego (lotion).
Podczas pielęgnacji skóry trądzikowej należy unikać preparatów zawierających związki zapachowe i fotouczulające.
2. Kremy nawilżające i kosmetyki do opalania przy trądziku
Bardzo często leczenie skóry trądzikowej doprowadza do jej nadmiernego wysuszenia i złuszczania naskórka. Dlatego też tak ważne jest stosowanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Tylko prawidłowo nawilżona skóra spełnia swoją ochronną funkcję. Zalecane jest stosowanie beztłuszczowych kremów nawilżających, które zapobiegają wysuszeniu, a jednocześnie zapewniają uczucie komfortu bez tzw. świecenie się skóry.
Doskonale znamy niekorzystny wpływ promieni słonecznych na skórę, co szczególnie istotne jest w przypadku skóry trądzikowej. Bardzo ważne jest stosowanie preparatów zawierających filtr przeciwsłoneczny, nawet w codziennej pielęgnacji. Jednak większość preparatów do opalania z filtrem ma niewłaściwy skład i może nasilać trądzik. Warto zatem poszukać, gdyż pojawiły się już na rynku, przeciwsłonecznych żeli i beztłuszczowych preparatów przeznaczonych dla pacjentów z cerą trądzikową.
3. Maseczki, peelingi i makijaż cery trądzikowej
Bardzo popularne, szczególnie wśród kobiet, jest nakładanie na twarz różnego rodzaju maseczek. Jeśli zawierają w swym składzie np.talk lub kaolin, mogą absorbować nadmiar sebum i delikatnie podsuszać skórę. Ich właściwe stosowanie może dać zadowalający efekt.
Kosmetyki tego rodzaju, dzięki zawartych w nich drobinach, usuwają delikatnie powierzchowną warstwę martwego, zrogowaciałego naskórka, przyspieszając tym samym naturalną regenerację skóry. Niektóre z tych preparatów zawierają kwas salicylowy, glikolowy oraz rezorcynę, co zapobiega tworzeniu zaskórników.
Pragnienie poprawy wyglądu skóry często skłania, szczególnie kobiety, do zatuszowania mankamentów cery. Zmiany trądzikowe, blizny, przebarwienia są ukrywane pod grubą warstwą fluidu lub pudru. Warto jednak pamiętać, że częste stosowanie tych preparatów może znacznie nasilać istniejące już zmiany. Mogą się także przyczyniać do powstawania nowych wyprysków. Gęsta konsystencja oraz gruba warstwa kosmetyku na skórze prowadzą do zaczopowania ujść gruczołów łojowych.
Są jednak kosmetyki, które mają lżejszą konsystencję. Cienka warstwa make-up i kosmetyk ze sprawdzonej firmy, odpowiedni dla cery trądzikowej, mogą być stosowane przez kobiety, chociażby w celu poprawy samopoczucia.
4. Działanie kremów przeciwtrądzikowych
Walka z trądzikiem bywa długotrwała i żmudna. W dbaniu o cerę trądzikową bardzo ważna jest codzienna, skrupulatna pielęgnacja twarzy. Niebagatelne znaczenie w redukcji zmian trądzikowych mają stosowane kremy. Kremy przeciwtrądzikowe zwykle w swoim składzie zawierają niewielkie stężenia nadtlenku benzoilu – substancji, która jest niezwykle pomocna w leczeniu trądziku.
Nadtlenek benzoilu wykazuje działanie utleniające, niszcząc tym samym beztlenowe środowisko rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zaskórników. Regularne smarowanie twarzy sprawia, że zmiany trądzikowe łagodnieją, a z czasem całkowicie znikają.
Bardzo dobre w zapobieganiu trądzikowi są dermokosmetyki, które opierają się na nowoczesnej technologii nanosomowej. Substancje walczące z trądzikiem zamknięte są w mikroskopijnej wielkości cząsteczkach docierających do głębokich warstw skóry – źródła problemu. Niektóre kremy na trądzik zawierają w swoim składzie bisazulene. Substancja ta sprawia, że skóra nie jest wysuszona, wygląda zdrowo i promiennie.
Na rynku można też znaleźć kremy na trądzik mające formę żelu i przeznaczone do stosowania punktowego. Tego typu kosmetyki przeciwtrądzikowe redukują pryszcze poprzez ich wysuszenie, nie powodując podrażnień.
Większość kremów na trądzik jest bezbarwnych, więc można je stosować nawet na dzień, bez obaw, że ktoś dojrzy zasmarowane zmiany skórne. Kremy na trądzik są szczególnie pomocne w leczeniu trądzika krostkowego i grudkowego. Najbardziej popularnym i tradycyjnym kremem stosowanym w walce z trądzikiem jest maść cynkowa z kwasem salicylowym.
Substancje czynne – tlenek cynku i kwas salicylowy – wykazują działanie wysuszające i ściągające. Zbyt długie stosowanie maści cynkowej może powodować znaczne wysuszenie skóry, dlatego zaleca się stosowanie preparatu na pojedyncze zmiany.
5. Wybór kremu na trądzik
Podczas wybierania kremu przeciwtrądzikowego należy poświęcić sporo czasu na dokładne przestudiowanie listy składników danego preparatu. W ten sposób wybierzesz taki krem, który rzeczywiście walczy z trądzikiem. Szczególnie warte polecenia są preparaty zawierające nadtlenek benzoilu, zabijający bakterie namnażające się na skórze i wywołujące stany zapalne oraz ropienie.
Nadtlenek benzoilu to składnik pomocny nie tylko w zwalczaniu trądzika młodzieńczego, ale również i w przypadku trądzika różowatego u dorosłych.
Kremy do walki z trądzikiem nie są, niestety, tanie – zwłaszcza te, które rzeczywiście pomagają. Marne preparaty przeciwtrądzikowe są zazwyczaj tańsze. Mogą kusić okazyjną ceną, ale zwykle nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dobre preparaty na trądzik często sprzedawane są razem z suplementem diety wspomagającym walkę z trądzikiem od wewnątrz. Po zakupie produktu trzeba przeczytać instrukcję stosowania i postarać się jej przestrzegać.
Nie wolno zapominać także o codziennej higienie skóry. Warto zaopatrzyć się w dobry środek do mycia twarzy i stosować go przynajmniej raz dziennie, by oczyścić skórę z martwego naskórka i innych zanieczyszczeń. Jeśli w okresie dojrzewania twoja cera jest przetłuszczona, a produkcja sebum nadmierna, myj twarz przynajmniej dwa razy dziennie i przemywaj ją bezalkoholowym tonikiem. Potem nakładaj krem.
6. Składniki kosmetyków do cery trądzikowej
Osoby, które zmagają się z trądzikiem są łatwym kąskiem dla producentów różnej maści kosmetyków, którzy chwytliwymi sloganami chcą zachęcić do kupna swoich produktów. Ostatnio mocno reklamowane są preparaty do skóry bez zawartości tłuszczu, które rzekomo mają zbawienny wpływ na skórę skłonną do trądziku. Należy jednak pamiętać, że wiele z tych środków ma w składzie zamiast tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mineralnego oleje syntetyczne.
Udowodniono, że tego typu oleje mogą wywoływać trądzik w większym stopniu niż tłuszcze naturalne. Podobnie mylący może być termin „kosmetyki hipoalergiczne”. Są to preparaty bez zawartości składników zapachowych, co nie oznacza, że wśród ich składników nie ma potencjalnie szkodliwych substancji, które mogą pogarszać stan cery trądzikowej. Nawet popularne kosmetyki testowane dermatologicznie mogą być niewypałem. Dlaczego? Są badane pod kątem reakcji uczuleniowych i podrażnień, a nie działania środków na pory skóry.
7. Trądzik kosmetyczny
Jest to łagodna postać trądziku. Trądzik kosmetyczny jest wywoływany przez długotrwały kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi zawartymi w kosmetykach kolorowych, na przykład pudrach, podkładach i korektorach. Na szczęście łatwo się go pozbyć, wystarczy odstawić kosmetyki powodujące zmiany na skórze.
Jak objawia się trądzik kosmetyczny? Na policzkach, brodzie i czole pojawiają się małe, różowe wypryski. Ten typ trądziku rozwija się przez kilka tygodni lub miesięcy i może utrzymywać się przez długi czas. Osoby, które zauważyły u siebie pogorszenie stanu skóry, powinny zrezygnować ze stosowania kosmetyków. Nie należy wpadać w błędne koło i stosować coraz więcej środków, by zamaskować istniejące niedoskonałości. Wówczas szybko dochodzi do zatkania porów, co prowadzi do kolejnych wyprysków.
Trądzik to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Brak odpowiedniej pielęgnacji i niepodjęcie leczenia, gdy wymaga tego stan skóry mogą sprawić, że cera trądzikowa stanie się źródłem kompleksów. Aby tego uniknąć, nie wystarczy krem do cery trądzikowej, ale jego kupno to krok w dobrym kierunku.