Trwa ładowanie...

Lakier do włosów - skład, dobroczynne składniki, rodzaje, jak stosować

Lakier do włosów to kosmetyk, który w zasadzie ma w swojej szafce każda kobieta. Być może nie stosuje się go codziennie, ale na wielkie wyjścia na pewno przyda się utrwalić fryzurę. Jak skutecznie utrwalić fryzurę? Jak wybrać odpowiedni lakier do włosów?

spis treści

1. Lakier do włosów – skład

Dlaczego lakier do włosów utrwala fryzurę? Włosy po lakierze są sztywne i pokryte jakby sztuczną powłoką. Dlaczego tak się dzieje? To za sprawą substancji jakie znają się w składzie lakieru do włosów. Lakier do włosów to polimery - poliwinylopirolidon i poliuretany – oraz ich rozpuszczalniki. W chwili rozpylenia lakieru na włosach rozpuszczalnik jakim jest alkohol odparowuje i tworzy na włosach powłokę, która pozwala na utrwalenie fryzury.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy kosmetyki do włosów są skuteczne?"

O wiele łatwiej utrwala się splątania niż gładkie włosy. Dzieje się tak dlatego, że na włosach gładkich jest mniej skrzyżowań, które pomagają przylegać włosom do siebie. Polimery nie przepuszczają wilgoci do włosa i dlatego łatwiej utrwalają fryzurę.

Lakier do włosów zawiera jeszcze jeden składnik, który niestety nie należy do najzdrowszych. Jest to płynny gaz – propelent. W lakierach obecne są także silikony, które nadają włosom elastyczności i zapobiegają elektryzowaniu się włosów. Lakier do włosów zawiera także lanolinę, które daje kosmetykowi wodoodporność.

W zależności od rodzaju lakieru do włosów mogą one zawierać dodatkowe substancje takie jak filtry UV, witaminy czy prowitaminy.

9 porad, aby twoje włosy były błyszczące
9 porad, aby twoje włosy były błyszczące [10 zdjęć]

Każda kobieta chce mieć lśniące włosy. Jednak niszczą się one w wyniku koloryzacji, suszenia gorącym

zobacz galerię

2. Lakier do włosów – dobroczynne składniki

Poza substancjami, które nadają lakierowi właściwości utrwalających mogą znajdować się w nim także składniki, które mają dobroczynny wpływ na nasze włosy. Warto wybrać lakier do włosów, który zawiera jedwab. Dzięki niemu włosy będą miękkie i wygładzinie. Dodatkowo jedwab chroni włosy przed wysoką temperaturą podczas stylizacji włosów.

Lakier do włosów może zawierać także aloes. Dzięki niemu struktura włosów będzie mocniejsza oraz włosy będą ładnie się błyszczeć. Aloes w lakierze do włosów pozwoli na lepsze rozczesywanie włosów oraz nie będzie niszczyć końcówek.

Lakier do włosów może także zawierać witaminy. Najczęściej są to witamina B5 oraz witamina E. Witaminy te wpływają na wzmocnienie włosów, nadają im sprężystość i regenerują włosy.

3. Lakier do włosów – rodzaje

Istnieje bardzo dużo rodzajów lakierów do włosów. Można wyróżnić lakier do włosów mokry oraz lakier do włosów suchy. Lakier mokry stosuje się na mokre włosy. Są to lakiery o dużej trwałości. Dzięki nim można lepiej modelować fryzurę w trakcie jej tworzenia. Lakier mokry jest dostępny w postaci atomizeru. Drugim rodzajem są lakiery do stosowania na włosy suche. Służy on do utrwalanie gotowe fryzury. Ma on postać sprayu. Lakier do włosów suchy jest delikatniejszy i częściej można z niego korzystać.

Inne rodzaje lakierów do włosów to lakiery do włosów cienkich, włosów grubych, włosów kręconych, włosów farbowanych, a także do włosów przetłuszczających się. Każdy z tych lakierów zawiera stosowne składniki, które dodatkowo wpierają konkretny rodzaj włosów.

4. Lakier do włosów – jak stosować?

Włosy powinny być spryskane z odległości co najmniej 30 cm. Lakier powinien być stosowany w pozycji pionowej. Lakier stosujemy od strony wewnętrznej, ale jeżeli zastosujemy go od strony wewnętrznej pomoże to zwiększyć ich objętość. Lakier powinnyśmy zmyć za pomocą szamponu przed pójściem spać.

Jaki lakier do włosów wybrać?
Jaki lakier do włosów wybrać? (iStock.com/stockmorrison)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.