Trwa ładowanie...

Lekarz twierdzi, że ręce trzeba myć też przed skorzystaniem z toalety. Sprawdź, gdzie kryje się najwięcej bakterii

Zasady higieny nakazują, żeby myć ręce po wyjściu z toalety. Coraz częściej mówi się jednak, że czynność tę należy wykonywać także... przed skorzystaniem z łazienki. Czy rzeczywiście jest to potrzebne i jakie ma znaczenie? Sprawdzamy zalecenia lekarskie.

Zobacz film: "Eukaliptus pod prysznicem"

1. Myj ręce przed wejściem do toalety

Mycie rąk po wyjściu z toalety wydaje się oczywistym zaleceniem. Szczególnie dotyczy to obiektów, z których mogą korzystać również inni użytkownicy. Czy jednak warto myć ręce jeszcze przed skorzystaniem z WC? Zdaniem francuskiego kardiologa i dietetyka, dr Frédéric Saldmanna, jest to bardzo ważne. Prof. mikrobiologii Michele Vialette z Instytutu Pasteura w Lille również podziela ten pogląd.

9 zaskakujących błędów, które popełniasz podczas higieny intymnej
9 zaskakujących błędów, które popełniasz podczas higieny intymnej [10 zdjęć]

Każda kobieta doskonale wie, że w celu zachowania zdrowia okolic intymnych należy regularnie wykonywać...

zobacz galerię

Mycie rąk przed skorzystaniem z toalety, zdaniem francuskim naukowców, ma bardzo istotne znaczenie. W toalecie przecież dotykamy klamek, papieru, a także swojego ciała. Lepiej nie zostawiać na nim bakterii chorobotwórczych dostarczonych z zewnątrz. Szczególnie, że różnego rodzaju infekcje układu moczowo – płciowego bywają bardzo uciążliwe i uparcie nawracają, jeśli już raz się przydarzą. Higiena przed wejściem do toalety okazuje się więc nieodzowna.

2. Bakterie w toaletach publicznych

Naukowcy zbadali ilość bakterii na klamkach, włącznikach świateł oraz drzwiach toalet. Brano pod uwagę drobnoustroje, które mogą skutkować rozwojem chorób skóry, dróg moczowych i penisa. Szczególnie skupiono się na chorobach trapiących mężczyzn, gdy podczas korzystania z towalety, trzymają oni swoje genitalia w dłoniach.

Weryfikowano więc skalę kontaktu z takim i drobnoustrojami jak drożdżaki candida albicans oraz enterobakterie, jak Escherichia coli. Badania prowadzono w toaletach publicznych usytuowanych wzdłuż autostrady. Okazało się, że enterobakterie są stosunkowo powszechne. Znaleziono jest w 15 proc. obiektów. Drożdżaki znajdowały się w blisko 3 proc. spośród przebadanych toalet. Próbki pobierano latem. Nie można wykluczyć, że o innej porze roku, ilość bakterii w toaletach byłaby na innym poziomie.

3. Najwięcej bakterii przenoszą suszarki do rąk

Naukowcy uspokajają, że siadanie na desce w publicznych toaletach wcale nie jest tak bardzo niebezpieczne, jak zwykło się uważać. Bakterie z kału nie przenikają łatwo do organizmu człowieka. Wyjątek mogą stanowić uszkodzenia skóry, które mogą stanowić drogę wnikania bakterii do organizmu. Lepiej również opuszczać klapę i zamykać sedes podczas spuszczania wody. Spływająca woda może sprzyjać rozprzestrzenianiu się bakterii po całym pomieszczeniu.

Badacze zniechęcają natomiast do korzystania z suszarek, które mogą dodatkowo rozpylać wokół bakterie. W łazienkach bez suszarek, na przestrzeni 18 godzin, w rozstawionych probówkach znaleziono zaledwie 6 kolonii patogenów. W łazienkach dysponujących suszarkami, już na przestrzeni pół godziny kolonii znaleziono ponad 250.

Zobacz też: Nie przykrywaj deski sedesowej papierem toaletowym. To poważny błąd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.