Masaż kamieniami wulkanicznymi
Masaż kamieniami wulkanicznymi to świetny sposób na relaks, szczególnie w chłodniejsze dni. Oprócz tego, taki rodzaj masażu jest wykorzystywany w leczeniu różnorodnych schorzeń, takich jak zaburzenia hormonalne, trawienne czy nerwowe. Masaż gorącymi (rzadziej zimnymi) kamieniami poprawia krążenie krwi, przez co pozwala na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Po masażu trzeba przez jakiś czas zwiększyć ilość wypijanej wody, aby pozwolić na wypłukanie toksyn.
1. Jak wygląda masaż kamieniami wulkanicznymi?
Masaż wykonywany kamieniami wulkanicznymi to zabieg trwający od 40 do 90 minut. Podczas masowania w pomieszczeniu zapala się świece do aromaterapii, słychać też cichą muzykę relaksacyjną. Na skórę nakładany jest olejek do masażu o wybranym zapachu. Kamienie są podgrzewane do odpowiedniej temperatury, po czym masażysta kładzie je w określonych miejscach na ciele, określanych jako punkty energetyczne. Są to miejsca wzdłuż kręgosłupa, a także dłonie czy brzuch. W zależności od miejsca na ciele, wykorzystuje się różne kształty i wielkości kamieni. Masażysta może też z pomocą kamienia wykonywać delikatny masaż. Podczas masowania należy informować masażystę, czy kamienie nie są za ciepłe, a masaż zbyt intensywny. W związku z pobudzaniem organizmu do usuwania toksyn, po zabiegu należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu, bo to woda pozwala wypłukać szkodliwe substancje.
2. Jak działa masaż kamieniami?
Masaż shiatsu opiera się na ucisku i rozmasowywaniu określonych punktów na ciele. Jak każdy masaż, poprawia on krążenie, relaksuje, rozluźnia mięśnie i obniża poziom stresu. Nie zapominajmy, że oczyszcza on organizm z toksyn, czyli zbędnych produktów przemiany materii, które mogą potęgować cellulit czy obrzęki. Wykorzystanie gorących kamieni bazaltowych oznacza dla osoby masowanej, że będzie to masaż bardziej skuteczny niż masaże klasyczne, gdyż ciepło potęguje efekty zabiegu. Dzięki temu łagodzi także ból.
Masaż gorącymi kamieniami jest zalecany w przypadku wielu dolegliwości, a także jako zabieg relaksacyjny. Wyjątkowo korzystnie działa na niwelowanie bólów stawów i mięśni, bólów pleców. Niektórym osobom pomaga w zmaganiach z problemami, takimi jak depresja, bezsenność i fibromialgia. Na pewno pomoże w przypadku zaburzeń krążenia, gdyż, jak każdy masaż, pobudza krążenie krwi w żyłach. Masaż kamieniami może być wykorzystywany jako dodatkowa terapia także w przypadku stwardnienia rozsianego i artretyzmu.
3. Przeciwwskazania do masażu
Masaże generalnie nie są zalecane w ciąży. Masowanie tkanek powoduje, że pozbywamy się toksyn z organizmu. Mogą one jednak dotrzeć do dziecka. Masaż nie jest zalecany także w przypadku chorób nowotworowych i leczenia lekami przeciwnowotworowymi. Trzeba skonsultować masaż z lekarzem w przypadku osób chorych na osteoporozę lub inne choroby kości.
Nie decydujmy się także na masaż w przypadku, jeśli nie znamy dobrego profesjonalisty, który wykona masaż. W przypadku wykorzystania gorących kamieni jest to szczególnie ważne, gdyż można ulec poparzeniu w trakcie zabiegu. Z kolei zbyt mało ogrzane kamienie nie wywołają pożądanego efektu. Nie mówiąc już o tym, że niedokładna dezynfekcja przed użyciem może skutkować podrażnieniem skóry.