Trwa ładowanie...

Masaż leczniczy działa cuda

Po długim i ciężkim dniu zasługujemy na chwilę relaksu. Najlepszą jego formą jest masaż. Medycyna naturalna zaleca stosowanie masażu w celu przywrócenia sił i zdrowia. Masaż leczniczy działa przeciwbólowo, antystresowo i przeciwlękowo. Stosowany jest na różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne.

Zobacz film: "Jak wykonać masaż leczniczy?"

spis treści

1. Techniki masażu leczniczego

  • Głaskanie lub gładzenie – służy rozpoczęciu i zakończeniu masażu. Pozwala usunąć zrogowaciały naskórek, stabilizuje prace gruczołów łojowych i potowych. Wpływa to na polepszenie stanu skóry, na jej sprężystość i gładkość.

  • Rozciąganie – ma zbawienny wpływ na stawy, więzadła i torebki stawowe. Rozciąganie stosuje się, gdy chce się usunąć siniaki lub blizny pooperacyjne.

  • Wyciskanie – pobudza krążenie krwi, usuwa toksyny z organizmu, dotlenia krew i pobudza ośrodkowy układ nerwowy.

  • Ugniatanie – stosowane jest w celu przyśpieszenia regeneracji mięśni. Pobudza receptory czucia głębokiego, przyśpiesza krążenie krwi i limfy, zwiększa szybkość usuwania produktów przemiany materii.

  • Uderzanie – stosowane tuz po ugniataniu. Poprawia ukrwienie mięśni, poprawia ich elastyczność i zmniejsza tkankę tłuszczową.

  • Oklepywanie – przyśpiesza usuwanie wydzieliny z płuc.

2. Zbawienny masaż twarzy

W twarzy i głowie znajdują się tysiące zakończeń nerwowych, sieć naczyń krwionośnych i drobne mięśnie. Pobudzanie receptorów skóry ma wpływ na układ krążenia. Dzięki temu naczynka krwionośne rozszerzają się, zwiększa się ilość tlenu w organizmie. Ma to wpływ na zwiększenie szybkości przemiany materii. Masaż polega na delikatnym uciskaniu opuszkami palców twarzy. Szczególnie ważne jest uciskanie specjalnych punktów na twarzy, tzw. refleksów. Punkty odpowiadają poszczególnym narządom wewnętrznym. Ma właściwości odstresowujące i wyciszające zbyt intensywne emocje. W masowanych częściach krew zaczyna lepiej krążyć. Masaż twarzy przywraca energię, chęć do życia, pomaga zwalczyć depresję oraz kłopoty ze snem.

3. Leczniczy masaż ciała

Wyróżniane są różne techniki i rodzaje masażu. Najbardziej powszechny jest masaż klasyczny. Korzystnie wpływa na stawy i mięśnie. Przyśpiesza przemianę materii, likwiduje część tkanki tłuszczowej. Sprawia, że całe ciało się odpręża. Wykonując masaż klasyczny, nie wykonuje się masażu kręgosłupa. Robi się to by nie uszkodzić jakiegoś nerwu.

Segmentarny masaż stosuje się przy dolegliwościach rwy kulszowej. Masażysta wykonuje ruch, jak podczas masażu klasycznego, z tym że dodaje kilka nowych. Masaż tego typu poprawia ogólną sprawność, zmniejsza bóle neurologiczne i pomaga zwalczyć dolegliwości choroby gośćcowej.

Dla osób walczących z nadwagą polecany jest masaż limfatyczny (drenażowy). Ten rodzaj masażu zalecany jest również osobom, które cierpią na obrzęki nóg czy rąk. Masaż limfatyczny poprawia wygląd skóry, zmniejsza widoczność cellulitu. Zalecany jest kobietom po amputacji piersi, wówczas ręka po operowanej stronie nie puchnie i szybciej wraca do normy. Tego typu masaż jest zabroniony osobom chorym na nowotwory układu chłonnego, przerzuty nowotworowe i choroby zakaźne.

Masaż punktowy działa przeciwbólowo. Aromaterapeutyczny skutkuje na cellulit i rozstępy oraz przy zwalczaniu nadciśnienia tętniczego, migren, bólów menstruacyjnych i depresji. Osoby, które przez dłuższy czas miały rękę unieruchomioną w gipsie mogą skorzystać z masażu kontralateralnego. W celu usunięcia blizn i bólów reumatycznych stosuje się masaż podwodny, a podczas rehabilitacji wykorzysta się masaż wodny wirowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.