Nadmierna potliwość
Nadmierna potliwość jest spowodowana przez nadaktywność gruczołów potowych, które są elementem strukturalnym gruczołów wydzielania wewnętrznego. Na nadmierne pocenie się mogą wpływać czynniki psychiczne i emocjonalne. Pot pojawia się pod wpływem wysokiej temperatury środowiska lub intensywnego wysiłku fizycznego.
Zobacz film: "Jak zapobiegać nadmiernej potliwości?"
Do zaburzenia potliwości może dojść w wyniku stanów podgorączkowych lub nieustannych stresów i problemów natury psychiczne. Pocenie się i przykry zapach potu mogą być uzależnione od nastroju człowieka, hormonów lub niektórych produktów spożywczych, jak kofeina. Niektórzy na nadpotliwość cierpią niezależnie od tych wszystkich czynników - wtedy winowajcami są geny.
1. Przyczyny nadmiernej potliwości
Pocenie się jest normalną reakcją organizmu na utratę ciepła w sytuacji, gdy temperatura otoczenia jest wysoka, a także w przypadku odczuwania emocji, jak np.: zdenerwowanie, przestraszenie, stres oraz w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego. O nadpotliwości mówi się wtedy, gdy organizm wydziela więcej potu niż jest to dla niego potrzebne.
Pocenie się ma podłoże emocjonalne, jest rodzajem reakcji na stres. W takich okolicznościach następuje pocenie się dłoni, w skrajnych przypadkach dłonie mogą być bardzo wilgotne. W reakcji na stres mogą pocić się pachy lub inne części ciała.
Przyczyną tych dolegliwości mogą być również choroby, m.in.: cukrzyca, nadczynność tarczycy oraz problemy z nerkami. Nadpotliwości może towarzyszyć zaburzenie gospodarki hormonalnej oraz niewłaściwa dieta bogata w słone, pikantne potrawy. Taki stan może utrzymywać się kilkanaście dni. Nadmierne pocenie często też towarzyszy niektórym zatruciom alkoholem.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co znaczy nadmierna potliwość przy lekkiej cukrzycy? - odpowiada dr n. med. Anna Błażucka
- Czy duża nadpotliwość ma związek z insulinoopornością? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Problem z nadmiernym poceniem całego ciała - odpowiada mgr Violetta Ruksza
2. Sposoby na nadmierną potliwość
Higiena osobista jest najważniejsza w profilaktyce nadpotliwości. Codzienne kąpiele wyeliminują przykry zapach potu. Warto pamiętać o depilacji pach, gdyż owłosienie sprzyja powstaniu nieprzyjemnej woni. Należy zainwestować w odpowiednie kosmetyki, najlepiej te z aptek. Ponadto wybór antyperspirantów jest ogromny i nieraz trzeba wypróbować co najmniej kilka, aby trafić na odpowiedni. Noszenie odzieży jest równie ważne jak przestrzeganie zasad higieny osobistej. Niewątpliwie, sztuczne tkaniny utrudniają przepuszczanie powietrza, co wzmaga wydzielanie potu. Najbardziej odpowiednia będzie odzież bawełniana i przewiewna, ponieważ umożliwia oddychać skórze i zapewnia komfort na dłużej.
Problem []nadmiernej potliwości jest poważny i uciążliwy; w takiej sytuacji trzeba zgłosić się do lekarza. Na szczęście, nadmierną potliwość można leczyć, np. poprzez wstrzykiwanie toksyny botulinowej, stosowanie zabiegów chirurgicznych, które polegają na usunięciu gruczołów potowych. Toksyna wpływa na odwracanie porażenia zakończeń nerwowych, które dochodzą do gruczołów potowych. Powoduje ograniczone wydzielanie potu w miejscu, gdzie jest wydalany w nadmiarze. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez ok. 6 miesięcy, następnie konieczne jest powtórzenie zabiegu.
Zobacz także
Jeśli tradycyjne sposoby na pocenie się nie są skuteczne, a problem nadmiernej potliwości utrudnia codzienne życie, warto wziąć pod uwagę wykonanie zabiegu chirurgicznego. Nadmiernie pocenie się może być objawem poważniejszych chorób. Nie należy zwlekać, jeżeli objawy nie ustępują. Warto udać się do lekarza.
Komentarze