Trwa ładowanie...

Nadpotliwość – przyczyny i leczenie

Nadpotliwość to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet 3% populacji. Jakie są przyczyny nadpotliwości i w jaki sposób ją leczyć. Co zrobić, gdy zawodzą apteczne antyperspiranty?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Jak rozpoznać nadpotliwość?

Kiedy możemy mówić, że dana osoba cierpi na nadpotliwość? Czy istnieją jakieś normy wydzielania potu? – Nie ma ogólnych norm, które regulowałyby kwestię prawidłowej ilości produkowanego potu. Przyjmuje się, że człowiek żyjący w umiarkowanym klimacie dziennie traci nie więcej niż 1 litr wody wydzielanej z potem. Jednak im cieplejszy klimat lub pora roku, tym więcej się pocimy. Ponadto różnice w poceniu się zależą od aktywności fizycznej. O nadpotliwości mówimy wtedy, gdy pacjent ma niemal zawsze wilgotne na przykład pachy, dłonie czy skórę głowy. Zdecydowana większość osób prawidłowo rozpoznaje nadpotliwość, a lekarz może ją potwierdzić poprzez wykonanie prostego testu, zwanego testem Minora – wyjaśnia dr Michał Kowalczewski z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Mamy rozwiązania na najbardziej irytujące defekty urodowe
Mamy rozwiązania na najbardziej irytujące defekty urodowe [8 zdjęć]

Która z nas nie lubi wyglądać pięknie? Spierzchnięte usta, szminka rozmazana jak u Jockera czy oczy pandy...

zobacz galerię

2. Nadpotliwość – przyczyny i rodzaje

Nadpotliwość to zaburzenie najczęściej o podłożu genetycznym lub hormonalnym. Może być związane zarówno z chorobami tarczycy, zmianami w gospodarce hormonalnej zachodzącymi u kobiet w okresie menopauzy i u mężczyzn podczas andropauzy lub cukrzycą. Czasem przyczyną nadpotliwości bywają zaburzenia neurologiczne. Tak jest w przypadku nadpotliwości smakowej, czyli nadmiernej potliwości w okolicy warg, nosa i na czole, która występuje po spożyciu posiłku czy podczas żucia gumy. Wzmożone wydzielanie potu towarzyszy infekcjom bakteryjnym i wirusowym oraz gorączce, ale wtedy przemija wraz z chorobą.

Nadpotliwość jest dzielona ze względu na miejsce występowania. Najbardziej dokuczliwym rodzajem tej dolegliwości jest postać uogólniona, czyli dotycząca całego ciała. Drugim rodzajem jest nadpotliwość miejscowa, najczęściej występująca w obszarze twarzy (czoło, nos, okolica nad górną wargą), stóp, dłoni i pach. W zależności od tego, na jaki rodzaj nadpotliwości cierpimy, możemy wybrać odpowiednie leczenie.

3. Nadpotliwość pach – leczenie laserem

Jedną z najnowszych metod leczenia nadpotliwości jest ta z zastosowaniem lasera. W jaki sposób laser oddziałuje na gruczoły potowe? – Do zabiegu leczenia nadpotliwości używany jest laser neodymowy. Końcówka lasera wprowadzana jest w powierzchowne warstwy skóry. Gruczoły potowe znajdują się w warstwie skóry właściwej. Gdy wiązka lasera dociera w wybrane wcześniej miejsce, powoduje to podgrzanie gruczołów potowych i rozpuszczenie ich. Taka redukcja gruczołów potowych zmniejsza wydzielanie potu zazwyczaj o 50-75% – wyjaśnia dr Michał Kowalczewski z kliniki Ars Estetica.

Zabieg laserowego leczenia nadpotliwości wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezpieczny. Przed zabiegiem, by upewnić się, że pacjent cierpi na nadpotliwość, wykonywany jest test Minora. Polega on na tym, że miejsce, w którym przypuszczalnie występuje nadprodukcja potu, pokrywane jest jodyną, a następnie posypywane skrobią. Te miejsca, które objęte są nadpotliwością, zabarwiają się na czarno lub granatowo. Po takiej diagnozie można przystąpić do zabiegu, czyli użycia lasera. Procedura trwa zazwyczaj około 40 minut, a po zabiegu może występować jedynie delikatny obrzęk.

Metoda laserowego leczenia nadpotliwości wykonywana jest obecnie jedynie w obszarze pach i stanowi alternatywę dla zabiegów chirurgicznych, takich jak łyżeczkowanie gruczołów. Osobom, u których nadprodukcja potu występuje w innych miejscach niż pachy, polecić można zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej.

4. Nadpotliwość – leczenie botoxem

Botox (toksyna botulinowa typu A) powszechnie znany jest jako substancja wykorzystywana do wygładzania zmarszczek, ale posiada znacznie więcej medycznych zastosowań. Ostatnio jest stosowany w leczeniu nadpotliwości czy bruksizmu, a od wielu lat korzysta się z niego w leczeniu migreny, zeza czy nadmiernej sztywności mięśni.

Zabieg z wykorzystaniem botoxu nie jest skomplikowany. Wystarczy wprowadzić tę substancję pod skórę za pomocą bardzo cienkiej igły. Kluczowe jest jednak ustalenie właściwych punktów iniekcji, w czym pomaga lekarzowi wykonany przed zabiegiem test Minora. Gdy botox zostanie wprowadzony w skórę, to blokuje impulsy nerwowe, które pobudzają gruczoły potowe. W efekcie botox niejako „usypia” czy „tymczasowo wyłącza” gruczoły, ale nie redukuje ich liczby. Dlatego też zabieg należy powtarzać co 6-9 miesięcy, bo po takim czasie toksyna botulinowa przestaje działać.

Leczenie nadpotliwości botoxem wykonywane jest w obszarze pach, na dłoniach, stopach. Zabieg na dłoniach i stopach wykonywany jest po znieczuleniu nasiękowym, w obszarze pach stosowane jest znieczulenie za pomocą kremu Emla. Zabieg trwa kilkanaście minut, a jego efekty zauważamy po około tygodniu.

5. Który zabieg wybrać?

Zabieg laserowego leczenia nadpotliwości posiada tę zaletę, że jego efekty są trwałe. Niestety obecnie wykonuje się go tylko w obszarze pach, więc, jeśli nadmierna produkcja potu występuje w tym miejscu, warto rozważyć wybór lasera. Pacjenci z nadpotliwością obejmującą obszar twarzy, stóp i dłoni mogą zdecydować się na zabieg botoxem, który na pewno będzie bardziej skuteczny niż stosowanie różnego typu antyperspirantów, a jego cena nie jest wygórowana.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Następny artykuł: Nadmierna potliwość

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.