Trwa ładowanie...

Narciarstwo biegowe – czym jest, rodzaje, sprzęt

Narciarstwo biegowe należy do grupy sportów zimowych. Aby uprawiać narciarstwo biegowe, potrzebny jest śnieg oraz kilka sprzętów. Ten rodzaj sportu bardzo dobrze kształtuje sylwetkę, jak i jest świetną odskocznią od codziennej rutyny. Jak zatem poprawnie trenować narciarstwo biegowe i jaki sprzęt jest niezbędny do jego uprawiania?

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

spis treści

1. Narciarstwo biegowe – czym jest?

Narciarstwo biegowe jest bardzo popularne w miejscach, gdzie występuje dużo śniegu. Jest bardzo popularne w Kanadzie, Europie środkowej i północnej, a także w Stanach Zjednoczonych i w Rosji. Narciarstwo biegowe należy do rodziny narciarstwa klasycznego, razem z kombinacją norweską i skokami narciarskimi. W Polsce narciarstwo biegowo zaczęto uprawiać na przełomie XIX i XX wieku.

Narciarstwo biegowo uprawiane jest coraz częściej jako hobby. Ludzie wychodzą na śnieg i przemieszczają się na nim na szlaku w nartach biegowych i z pomocą kijów.

Mało kto wie, że narciarstwo biegowe jest sportem, podczas którego spala się największą ilość kalorii. Podczas treningu pracują bardzo mocno wszystkie mięśnie od mięśni nóg, po mięśnie barków.

Najczęstsze zimowe urazy
Najczęstsze zimowe urazy [5 zdjęć]

Śnieg i mróz to powód do radości zwłaszcza dla dzieci. Dorosłym zima kojarzy się głównie ze złymi warunkami...

zobacz galerię

2. Narciarstwo biegowe – rodzaje

Narciarstwo biegowe można podzielić na trzy rodzaje, w zależności od technik. Techniki w narciarstwie biegowym.

  • Technika klasyczna – zawodnik porusza się na bardzo lekkich i długich nartach, na specjalnie przygotowanym torze.
  • Telemark – technika pokonywania zakrętów. Pięty narciarza nie są przypięte do nart.
  • Technika dowolna – ta technika polega na odbijaniu się jedną nogą. Tutaj ruch jest bardzo podobny jak podczas jazdy na łyżwach lub rolkach.

Każda z tych technik wymaga innego sprzętu, gdyż zawodnicy biegają po innej powierzchni oraz wymagania sędziów również się różnią.

3. Narciarstwo biegowe – sprzęt

Nawet początkujący sportowiec powinien wyposażyć się w sprzęt do narciarstwa biegowego. Aby móc uprawiać tę dyscyplinę najważniejsze są narty i kijki.

  • Nartynarty do narciarstwa biegowego są bardzo długie, zazwyczaj mają 2 metry. Są wąskie, gdyż w najszerszym punkcie odległość wynosi 5 cm. Narty biegowe muszą być dopasowane do danego narciarza i muszą być odpowiednie do jego wzrostu, wagi i przeznaczenia.
  • Kijki – podczas narciarstwa biegowego niezbędne są także kijki, które mogą być wykonane z włókna szklanego albo aluminium. Istnieją też kijki z mocniejszego materiału, ale ich cena jest znacznie wyższa. Kilki również dopasowane są do biegacza i techniki, którą biega.
  • Buty – w narciarstwie biegowym istnieją aż trzy wiązania: NNN (New Nordic Norm), SNS (Salomon Nordic System) Profil oraz SNS Pilot. Niestety nie każdy but pasuje do każdego wiązania, buty również należy dokładnie wybierać, by wszystko do siebie pasowało.
  • Woski – w narciarstwie biegowym można także korzystać z wosków. Wosków również jest kilka rodzajów, dlatego najlepiej zapoznać się z całą gamą dostępnych produktów i wybrać najlepszy.

Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w kompletny sprzęt do narciarstwa biegowego, to musimy liczyć się z kosztem powyżej tysiąca złotych. Dla amatorów narciarstwa biegowego dobrym pomysłem będzie zakupienie używanego sprzętu albo trenowanie na sprzęcie wypożyczonym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.