Trwa ładowanie...

PX90 – zasady, ćwiczenia, poziomy, dieta

PX90 jest to program ćwiczeń fitness do wykonywania w domu. PX90 ma na celu uzyskanie szczupłej sylwetki i zmianę nawyków żywieniowych. Trening PX90 obejmuje 90 dni, 12 ćwiczeń i dietę. Został on stworzony w latach 2002 - 2004 przez Tony’ego Hortona – guru fitness ze Stanów Zjednoczonych. Program PX90 zyskał w Stanach ogromną popularność. Efektem PX90 jest np. figura piosenkarki Pink. Jak wykonywać trening PX90?

Zobacz film: "Skuteczny sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej"

spis treści

1. Zasady treningu PX90

Punktem wyjścia PX90 jest tzw. zamęt w mięśniach, aby przełamać rutynę w treningach. Zaletą treningu PX90 jest przerywanie monotonii tego długiego planu treningowego różnymi ćwiczeniami.

Trening PX90 obejmuje zarówno trening siłowy, jak i trening krzyżowy, czyli sporty walki, ćwiczenia z hantlami, jogę, stretching, gimnastykę zdrowotną, oraz ćwiczenia plyometryczne.

Przez 90 dni treningu PX90 zmienia się ilość powtórzeń i czas na regenerację mięśni, co sprawia, że mięśnie nie przyzwyczajają się do ćwiczeń i cały czas się rozwijają, a trening PX90 daje efekty.

2. Plan PX90

PX90 zawiera 12 ćwiczeń o różnym natężeniu intensywności. Zostały one wybrane przez twórcę PX90, Tony’ego Hortona. Plan treningowy PX90 obejmuje wykonywanie ćwiczeń przez 6 dni w tygodniu. Plan PX90 zawiera 3 dni ciężkiego treningu siłowego oraz 3 dni uzupełniającego treningu krzyżowego.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

Plan treningowy PX90 zawiera:

 • ćwiczenia na klatkę piersiową i plecy – wykonywane w 1 - 3, 9 i 11 tygodniu treningu;

 • ćwiczenia plyometryczne (intensywne podskoki) – wykonywane w 1 - 3, 5 - 7, 9 - 12 tygodniu;

 • ćwiczenia na barki i ramiona – wykonywane w 1 - 3, 9, 11 tygodniu;

 • joga X (pracowanie nad równowagą ciała) – wykonywane w 1 - 13 tygodniu;

 • ćwiczenia na nogi i biodra – wykonywane w 1 - 3, 5 - 7, 9 - 12 tygodniu;

 • knepo X (uderzenia i kopnięcia) – wykonywane w 1 - 13 tygodniu,

 • X Stretch (rozciąganie) – wykonywane w 1 - 13 tygodniu;

 • Core Synergistics (budowanie i wspieranie grup mięśniowych) – wykonywane w 4, 8, 13 tygodniu;

 • ćwiczenia na klatkę piersiową, ramiona i triceps – wykonywane w 5-7, 10, 12 tygodniu;

 • ćwiczenia na plecy i biceps – wykonywane w 5-7, 10, 12 tygodniu;

 • cardio X (zwiększanie wydolności) – wykonywane co drugi dzień;

 • Ab Ripper X (ćwiczenia na mięśnie brzucha) – wykonywane co drugi dzień.

Musisz to wiedzieć

3. Poziomy treningu PX90

Trening PX90 ma 3 poziomy, z których każdy trwa 30 dni.

Classic – jest to poziom podstawowy PX90, w którym redukujemy tkankę tłuszczową i budujemy masę mięśniową. Ten poziom PX90 obejmuje wszystkie rodzaje ćwiczeń.

Lean – poziom średnio zaawansowany PX90, w którym możemy głównie znaleźć trening cardio. Ten poziom PX90 ma na celu spalenie tkanki tłuszczowej kosztem rozbudowy mięśni.

Doubles – ostatni poziom treningu PX90. Jest to etap dla osób zaawansowanych, które ukończyły poziom Lean. Ten poziom PX90 zakłada 4 dodatkowe treningi cardio w tygodniu. Jest on bardzo intensywny, ale też skuteczny.

4. Plan diety przy treningu

Program treningowy PX90 obejmuje również dietę. Plan diety PX90 składa się również z trzech etapów. Celem każdej fazy planu żywienia PX90 jest wsparcie w spalaniu tkanki tłuszczowej i budowie mięśni. Każda z tych faz PX90 trwa 30 dni.

Faza 1 to tzw. fat shredder, czyli spalacz tłuszczu – jest to faza diety wysokobiałkowej, dzięki której szybko spalamy tłuszcz i budujemy masę mięśniową. Po jej zakończeniu przechodzimy do fazy 2.

Faza 2 - energy booster, czyli zwiększenie energii - na tym etapie PX90 dieta zapewnia zastrzyk energii, możemy teraz pozbyć się tłuszczu, zachowując jednocześnie osiągniętą wagę.

Faza 3 - endurance maximizer, czyli maksymalna wytrzymałość – faza tzw. diety sportowca. W tej fazie diety PX90 dostarczamy do organizmu bardziej złożone węglowodany i chude białko dla maksymalnej wydajności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.