Trwa ładowanie...

Piłki do ćwiczeń - przygotowanie, zestaw ćwiczeń

Ćwiczenia w z piłką fitness są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na trening na siłowni. Piłki do ćwiczeń, czyli body ball, pozwalają na kształtowanie sylwetki i wzmacnianie kręgosłupa. Ćwiczenia z piłką fitness polecane są osobom z problemami narządu ruchu i bólami kręgosłupa.

Ćwiczenia z piłką fitness wzmacniają mięśnie posturalne. Mogą je wykonywać wszyscy, niezależnie od wieku i wagi. Istnieje specjalna grupa ćwiczeń na piłce body ball dla kobiet w ciąży. Takie ćwiczenia pomogą zachować sprawność w czasie ciąży i stanowią świetne przygotowanie do porodu.

spis treści

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

1. Piłki do ćwiczeń

Zanim rozpoczniemy domowe treningi z piłką, warto wybrać się na zajęcia, na których wykorzystuje się piłki do ćwiczeń. Oprócz zestawu ćwiczeń relaksująco-rozciągających i klasycznego zestawu ćwiczeń wzmacniających, na zajęciach omawia się choroby kręgosłupa wynikające z przeciążenia oraz technikę wykonywania ćwiczeń. Trenerzy kładą nacisk na kształtowanie prawidłowej postawy ciała i zasady bezpieczeństwa ćwiczeń z piłkami. Piłki do ćwiczeń muszą być odpowiednio dobrane do wzrostu:

  • rozmiar piłki 45 cm – wzrost 140-155 cm;
  • rozmiar piłki 55 cm – wzrost 156-170 cm;
  • rozmiar piłki 65 cm – wzrost 171-180 cm;
  • rozmiar piłki 75 cm – wzrost 181-190 cm;
  • rozmiar piłki 85 cm – wzrost 190 cm.
Ćwiczenia łagodzące bóle kręgosłupa
Ćwiczenia łagodzące bóle kręgosłupa [6 zdjęć]

Coraz częściej dokuczają nam różne przykre dolegliwości związane z kręgosłupem. Osiem godzin w pracy

zobacz galerię

Jak każda inna forma aktywności fizycznej, ćwiczenia z piłką do ćwiczeń wymagają systematyczności i dokładności. Każde ćwiczenie wykonujemy powoli i precyzyjnie, gdyż tylko w ten sposób przyniesie ono efekty.

Zamiast skupiać się na ilości powtórzeń, lepiej skupić się na ich jakości. Pamiętajmy także, że gwałtowne ruchy sprzyjają kontuzjom mięśni. Z tego względu zakres ruchu należy dostosować do naszych możliwości.

2. Zestaw ćwiczeń z piłką

Poniżej przedstawię kilka ćwiczeń z użyciem z piłki do ćwiczeń.

  • Brzuszki na piłce – należy swobodnie położyć się na piłce, nogi pozostawić na ziemi, na szerokości bioder, aby łatwiej było utrzymać równowagę, ręce za głową, łokcie szeroko. Ćwiczenie polega na spinaniu brzucha podczas wydechu i napinaniu mięśni, podczas wdechu trzeba wrócić do pozycji początkowej.
  • Unoszenie bioder ze stopami na piłce – do tego ćwiczenia należy przygotować dodatkową matę, koc lub ręcznik. Trzeba położyć się, ręce trzymać wzdłuż tułowia, a nogi położyć na piłce (muszą być wyprostowane w kolanach). W czasie wdechu napina się pośladki i podnosi do góry biodra. Tułów i nogi powinny znaleźć się w linii prostej. W czasie wydechu wraca się do pozycji wyjściowej.
  • Wyprost tułowia z rękami na głowie – należy położyć się na brzuchu na piłce, nogi rozstawić szeroko, stopy powinny leżeć swobodnie na podłodze, ręce znajdują się za głową, a łokcie są szeroko. Podczas wdechu trzeba podnieść klatkę piersiową do góry i napiąć mięśnie grzbietu, a przy wydechu wrócić do poprzedniej pozycji.
  • Skręty tułowia w klęku – klękamy na kolanach, pochylając tułów do przodu, a dłonie opieramy na piłce. Łydki rozstawiamy na szerokość bioder, prostujemy kręgosłup i łokcie. Głowę trzymamy w linii prostej z łokciami i kręgosłupem. Napinając mięśnie brzucha, wykonujemy skręt tułowia w prawo, jednocześnie sięgając lewą ręką pod klatką piersiową w prawo. Wracamy do pozycji początkowej i to samo ćwiczenie wykonujemy w przeciwną stronę.

Piłki do ćwiczeń nie są skomplikowanym sprzętem do ćwiczeń, ale każde ćwiczenia muszą być poprzedzone rozgrzewką, która przygotuje mięśnie, ścięgna oraz więzadła do treningu oraz ochroni nas przed możliwymi kontuzjami. Ćwiczenia na piłkach do ćwiczeń warto wykonywać na przemian w krótkich seriach.

Mgr Anna Bocheńska
Piłki do ćwiczeń - przygotowanie, zestaw ćwiczeń
Piłki do ćwiczeń - przygotowanie, zestaw ćwiczeń (Zdjęcie zajęć fitness z użyciem piłek szwajcarskich / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.