Trwa ładowanie...

Poranna rutyna – lista zadań i sposoby na ich realizację

Avatar placeholder
04.06.2024 17:07
Poranna rutyna u każdego może wyglądać inaczej, warto jednak przygotować sobie plan dnia i postarać się go trzymać.
Poranna rutyna u każdego może wyglądać inaczej, warto jednak przygotować sobie plan dnia i postarać się go trzymać. (Adobe Stock)

Poranna rutyna, czyli czynności, które układają się w mniej więcej stałą sekwencję, powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i stylu życia. To pozwoli uniknąć napięć i stresu, a i wejść w nowy dzień z uśmiechem. Co robić? Choć poranek u każdego wygląda inaczej, istnieje kilka punktów, które realizuje każdy. Jak wygląda przykładowa lista zadań i harmonogram na dobry start dnia?

spis treści

1. Poranna rutyna – lista zadań

Poranna rutyna, czyli czynności układające się w określoną sekwencję, nie tylko ułatwia funkcjonowanie po przebudzeniu (z czym wiele osób ma trudność), ale i pozwala uniknąć niepotrzebnego pośpiechu i stresu. Co więcej, produktywność i dobry nastrój na starcie dnia przekłada się na dobre samopoczucie także później.

Jak powinna wyglądać poranna rutyna krok po kroku? Choć u każdego lista zadań może prezentować się inaczej, tak w zakresie ilości czynności do wykonania, jak i ich kolejności, można przyjąć, że kluczowe elementy to:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
 1. Wstawanie o stałej porze. Ustal konkretną godzinę, a następnie nastaw budzik. To pozwoli nie tylko wstawać o tej samej porze każdego dnia, ale i uregulować swój rytm dobowy.
 2. Rozciąganie i lekkie ćwiczenia. Jakie proste ćwiczenia mogą pomóc rozpocząć dzień od dobrego samopoczucia? To na przykład przysiady i wymachy ramion, ale i ćwiczenia rozciągające (np. powitanie słońca zaczerpnięte z jogi). To pozwoli obudzić i ciało, i umysł. Warto wygospodarować na poranną gimnastykę kilka czy kilkanaście minut i potraktować to jako dobrą inwestycję w dobre samopoczucie.
 3. Szklanka wody. Dobrą praktyką jest zadbanie o nawodnienie organizmu po nocy i wypić szklankę ciepłej wody. Można do niej dodać cytrynę czy odrobinę miodu.
 4. Higiena osobista. Poranna rutyna pielęgnacyjna obejmuje obowiązkowo mycie twarzy i szczotkowanie zębów, ewentualnie prysznic. Dla większości kobiet obowiązkowa jest poranna rutyna twarzy, która obejmuje makijaż i pielęgnację skóry.
 5. Zdrowe śniadanie. W tej roli sprawdza się jajecznica, owsianka, smoothie czy kanapka z pełnoziarnistego pieczywa. To bardzo dobry patent na dobry start. Warto pamiętać, by nie jeść w pośpiechu.
 6. Medytacja lub chwila relaksu. Niektórzy nie wyobrażają sobie porannej rutyny bez chwili na kawę, głębokie oddychanie, afirmacje czy medytację, to jest okazji do pobycia ze sobą.
 7. Planowanie dnia. Kolejnym elementem układanki jest odświeżenie sobie planu dnia. To dobry moment na zerknięcie w kalendarz czy aplikację w telefonie, przejrzenie zaplanowanych zadań i ustalenie priorytetów. Dobrym pomysłem jest także przeczytanie porannych wiadomości, które są publikowane w serwisach informacyjnych.
 8. Ubranie się. Aby uniknąć dylematów, co na siebie włożyć, zestaw odzieżowy warto przygotować wieczorem, dzień wcześniej.

2. Przykładowa poranna rutyna

Poranna rutyna idealna to taka, która pozwala na zaplanowanie, ale i realizację zadań, które są odpowiedzią na indywidualne potrzeby i możliwości. To oczywiste, że inaczej będzie wyglądał poranek rodziny z małymi dziećmi, którymi trzeba się opiekować na każdym etapie, a inaczej singla, który może skoncentrować się wyłącznie na sobie.

Tak czy inaczej, by opracować swój idealny plan poranka, można skorzystać z poniższej ściągawki. Jak wygląda przykładowy harmonogram porannej rutyny?

 • 6:30: Pobudka
 • 6:35: Rozciąganie i lekkie ćwiczenia
 • 6:45: Szklanka wody
 • 6:50: Higiena osobista
 • 7:10: Zdrowe śniadanie
 • 7:30: Medytacja
 • 7:40: Planowanie dnia
 • 7:50 Ubranie się

3. Poranna rutyna – sposoby na realizację zadań

Realizacja porannej rutyny wymaga systematyczności i dyscypliny. Jak je wprowadzić?

 1. Ustal realistyczny plan oraz ramy czasowe dla każdego zadania. Jeśli masz z tym problem, zacznij od małych kroków. Skup się na najważniejszych czynnościach, które mają największy wpływ na plan dnia.
 2. Postaw na wieczorne przygotowania. W ten sposób możesz zaplanować zestaw odzieżowy, ale i spakować lunchbox czy przygotować składniki na śniadanie (ale i całe śniadanie, np. owsiankę).
 3. Używaj narzędzi do organizacji, na przykład aplikacji do zarządzania zadaniami, ale i papierowych organizerów czy kalendarzy. Zapisuj najważniejsze zadania na następny dzień.
 4. Monitoruj postępy. Jeśli masz do tego zapał, prowadź notatnik, w którym zapiszesz uwagi dotyczące porannej rutyny. Oceniaj, co działa dobrze, a co wymaga poprawy – i organizuj poranek na nowo.

Pamiętaj o elastyczności, ale i nagradzaj się za regularne trzymanie się planu (np. mała przyjemność). Nie zniechęcaj się drobnymi niepowodzeniami. Najważniejsze jest, by się pamiętać, że kluczem do sukcesu i dobrych zmian jest regularność i konsekwencja.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze