Trwa ładowanie...

Proteza akrylowa – charakterystyka, koszt, wykonanie

Wielu ludzi nie dba o swoje zęby w sposób prawidłowy i należyty, co skutkuje ich szybkim psuciem się. Niektórzy ludzie omijają stomatologa szerokim łukiem, prawie nigdy nie korzystając z jego usług. Niestety takie postępowanie może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje na przyszłość, czyli utrata zębów. Jedyne co może pomóc na brak zęba, to protezy, jedną z nich jest proteza akrylowa.

spis treści

1. Proteza akrylowa – charakterystyka

Protezy zębowe mają za zadanie zastąpić ubytki zębowe w jamie ustnej. Jak wiadomo zęby pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ są odpowiedzialne za prawidłowe i dokładne miażdżenie pożywienia, a także za jego odgryzanie. Brak któregokolwiek z zębów stanowi poważny problem dla innych, gdyż to pozostałe zęby narażone są na choroby i szybsze psucie.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Protezy akrylowe są najtańszym rozwiązaniem protetycznym
Protezy akrylowe są najtańszym rozwiązaniem protetycznym (123RF)

Aby zapobiec takiemu stanowi, można skorzystać z protez zębowych, które wstawiane są w miejsce brakującego zęba. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów takich zamienników, bardzo powszechne są protezy akrylowe.

Protezy akrylowe są powszechnie dostępne dla wszystkich ludzi, ponieważ jako jedyne z protez refundowane są przez NFZ. Ze względu na to, że protezy akrylowe są najtańszymi z dostępnych, to nie są na stałe przytwierdzone do dziąsła, a są wyjmowane. Takie protezy są w kształcie podkowy, do której przymocowany jest dany ubytek. Protezę akrylową wsadza się do jamy ustnej i dokładnie dostosowuje, tak by dobrze leżała. Niestety do tego typu protezy jest się ciężko przyzwyczaić, ponieważ stanowią spory dyskomfort dla pacjenta. Ponadto o taką protezę należy codziennie dbać i pamiętać o jej zakładaniu.

6 trików na ochronę zębów w nocy
6 trików na ochronę zębów w nocy [9 zdjęć]

Aby zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej, potrzebne jest wykonanie pewnych rutynowych czynności

zobacz galerię

2. Proteza akrylowa – koszt

W związku z tym, że protezy akrylowe należą do najtańszych to ich cena nie powinna wynieść więcej niż 1500 złotych za cały komplet.

3. Proteza akrylowa – wykonanie

Jeżeli chcemy skorzystać z protezy akrylowej, to pierwsze co musimy zrobić, to udać się do stomatologa. Najprawdopodobniej lekarz oceni stan uzębienia i zleci badania rentgenowskie, by dokładnie poznać stan zębów i jamy ustnej pacjenta. Po zapoznaniu się ze zdjęciami, stomatolog przystępuje do wykonania odcisków szczęki górnej i dolnej, po to, aby jak najlepiej wykonać przyszłą protezę akrylową.

Na kolejnej wizycie, po około tygodniu, lekarz wraz z pacjentem dobiera kolor protezy. Następnie przymierzana jest wstępna, próbna proteza. Na tej wizycie pacjent może zgłaszać swoje uwagi, by na kolejnej wizycie proteza była ostatecznie gotowa i dopasowana. Na ostatniej wizycie proteza akrylowa jest ostatecznie gotowa i następuje jej mierzenie, lekarz dentysta daje pacjentowi uwagi, w jaki sposób należy postępować z nową protezą, a także informuje o wizytach kontrolnych, na które pacjent powinien się stawiać.

Musisz to wiedzieć

Dla osób, które są uczulone na akryl stomatolodzy stosują specjalny materiał antyalergiczny. Istnieje też możliwość otrzymania protezy szybciej (w ciągu 12 godzin), stosowana jest tylko wtedy, gdy u pacjenta występują bardzo duże ubytki zębowe, powstałe w szybkim czasie.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Proteza akrylowa – charakterystyka, koszt, wykonanie
Proteza akrylowa – charakterystyka, koszt, wykonanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.