Trwa ładowanie...

Shuffle dance - czym jest, historia, jak tańczyć, muzyka, nauka shuffle

Coraz częściej natrafiasz w sieci na taniec, w którym tancerz energicznie podskakuje i wykonuje obroty, płynne ślizgi i przejścia? To właśnie shuffle dance! Ten żywiołowy taniec do muzyki elektronicznej powstał w Australii w ubiegłym wieku, ale dziś zna go niemal cały świat. Kto wie, może i ty się w nim zakochasz!

spis treści

1. Czym jest shuffle dance?

Shuffle dance to nowoczesna forma tańca ulicznego z elementami footoworku. Charakteryzuje go duża ilość podskoków i płynnych ruchów. Obecnie niemalże każdy kraj ma własną wersję shuffle dance, zwykle jest ona wykonywana przez młode dziewczyny.

Zobacz film: ""Taniec z gwiazdami": wyjątkowi goście i najpiękniejsze momenty"

W sieci nie brakuje krótkich nagrań osób, tańczących shuffle dance w domu czy na dworze. Podstawowe kroki shuffle dance to Running Man i T-step, wykonuje się dwa ruchy w jeden bit (kick) utworu.

2. Historia shuffle dance

Shuffle dance pochodzi z Australii, narodził się w latach 80. w Melbourne. Oryginalna nazwa tego tańca to Melbourne shuffle, obecnie nazewnictwo zmienia się w zależności od rejonu.

Shuffle dance wywodzi się z klubów tanecznych muzyki rave (odmiany muzyki hardcore popularnej w latach 80. i 90.) W brzmieniu rave przypomina techno i house, ale ma mocniejsze brzmienie i szybsze tempo.

Współcześnie taniec jest bardziej radosny i skoczny niż wcześniej. W 2012 roku shuffle dance stał się popularny w Anglii, a następnie rozpowszechnił się na cały świat. Obecnie wielu muzyków włącza elementy shuffle dance do teledysków (zespół Scooter, LMFAO, Que i Andrew Fur).

3. Jak tańczyć shuffle dance?

Shuffle dance jest bardzo rytmiczny i radosny, opiera się głównie na energicznej pracy stóp. Taniec nieustanie ewoluuje, ale najpopularniejszy krok to płynny bieg w miejscu (running man).

Równie często wykonywany jest krok T, który polega na ruchu pięt na boki, w trakcie stania na jednej nodze (która również skręca się do boków). Dodatkowo dodaje się przeróżne kopnięcia, obroty i ślizgi.

Poza wymagającą pracą nóg nie wolno pomijać ruchów rąk, które powinny być skoordynowane ze stopami. Shuffle dance to taniec całego ciała, który w szybkim czasie poprawia kondycję fizyczną i umożliwia zrzucenie nadprogramowych kilogramów.

Wiele osób próbuje ułatwić sobie tańczenie shuffle poprzez polewanie podłogi śliskimi płynami, przyklejając taśmę do butów lub zakładając buty z miękką podeszwą. Najważniejsza w shuffle dance jest płynność ruchów, spontaniczność i umiejętność improwizacji.

Każdy tancerz modyfikuje podstawowe ruchy, dodaje nowe elementy, skupiając się przede wszystkim na zabawie muzyką i czerpaniu radości z ruszania się w rytm.

4. Muzyka do shuffle dance

Muzyka idealna do shuffle dance to muzyka elektroniczna ze stałym rytmem i średnim tempem. Większość osób wybiera połączenie house i techno, a także przeróbki popowych piosenek. Najbardziej popularna piosenka do shuffle dance to "Faded" Alana Walkera w remixie Paula Gannona.

Inne piosenki, które pasują do shuffle dance to:

  • Hello (Laibert Remix),
  • Blame (Felixsonn Edit),
  • Havana (Mojos Remix),
  • Lights (Reeshy Remix),
  • Are You With Me (Konmak Bootleg),
  • All Falls Down (LUM!X Remix),
  • Sweet Lovin’ (Sigala),
  • Firestone (Robomb Bootleg).

5. Gdzie można się nauczyć shuffle dance?

Shuffle dance nie jest wymagającym tańcem i większość osób uczy się go samodzielnie na podstawie filmików w sieci. Jedyny warunek do nauczenia się tego rodzaju tańca to dobre poczucie rytmu.

Regularne treningi poprawiają humor i umożliwiają spalenie sporych ilości kalorii. Shuffle dance to duża ilość podskoków i obrotów, więc w naturalny sposób wpływa na poprawienie kondycji fizycznej i zarysowanie mięśni.

Najważniejsze jest poznanie rytmu i idei tańca, później można samodzielnie wymyślać nowe elementy i sekwencje ruchów. Możliwa jest również nauka shuffle dance z instruktorem, coraz więcej szkół tańca ma w swojej ofercie zajęcia z tego zakresu, warto poszukać takich w swoim mieście.

Shuffle dance to bardzo energiczny i radosny taniec.
Shuffle dance to bardzo energiczny i radosny taniec. (gettyimages)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.