Spinning - charakterystyka, efekty, ćwiczenia w domu
Spinning to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą rezygnować z jazdy na rowerze nawet zimą. Co to jest spinning? Jest to trening na rowerach stacjonarnych, które przypominają kolarskie. Rowery stacjonarne wykorzystywane do spinningu różnią się od tych, które mamy w domu oraz od tych dostępnych na siłowni.
Coraz więcej klubów fitness proponuje tego typu treningi. Spinning poprawi twoją wytrzymałość, spali kalorie i ukształtuje sylwetkę. A co ważniejsze, sama wybierzesz trasę, którą chcesz pokonać.
1. Co to jest spinning
Indoor cycling zaliczany jest do treningu kardio. Jego główną zaletą jest szybkość spalania kaloriii. Jedną z jego odmian jest spinning. Spinning to trening na specjalnych rowerach stacjonarnych. Dlaczego specjalnych? Otóż rower do spinningu przypomina kolarski.
Ćwiczenia spinningowe zaczynają się od wyboru trasy (płaska, górzysta, jazda pod górę czy może w dół). To, która partia naszych mięśni będzie bardziej aktywna, zależy od nas. Tempo jazdy podczas speeningu narzuca nam muzyka puszczona w tle. Spinning różni się od standardowej jazdy rowerem stacjonarnym tym, że podczas treningu wykonuje się różnorodne dodatkowe pozycje.
Aby spinning nie wywołał żadnych urazów i kontuzji na naszym ciele, warto kupić w sklepie sportowym specjalne spodenki kolarskie. Dzięki temu unikniemy otarć oraz odparzeń. Oprócz tego, należy ćwiczyć w rękawiczkach do jazdy rowerem, ponieważ zdarza się, że podczas ćwiczeń – w wyniku spocenia ciała – ręce ześlizgują się nam z kierownicy, co znacznie przeszkadza w wykonywaniu ćwiczeń speeningowych. Przydadzą się także dobre buty sportowe dla przykładu buty do biegania, zapewniające stabilność ruchów.
2. Ćwiczenia spinningowe
Ćwiczenie spinningowe poprawia naszą wytrzymałość. Jednak jazda na rowerze to też trening aerobowy (tlenowy). Ćwiczenia na rowerach stacjonarnych przyspieszają odchudzanie, pomagają redukować cellulit i rozstępy, wzmacniają mięśnie). W trakcie jazdy spinningowej intensywnie pracują nogi, uda, brzuch, pośladki i biodra.
Zwiększa się ukrwienie tych partii ciała, poprawia to kondycję i wygląd skóry, która staje się elastyczniejsza i jędrniejsza. Spinning korzystnie wpływa także na układ oddechowy i układ krążenia.
Zobacz także:
3. Ćwiczenia w domu
Spinning najlepiej wykonywać pod okiem wykwalifikowanego trenera. On pomoże ci dobrać właściwy plan treningowy. Jeżeli wolisz wykonywać ćwiczenie w domu, kup najpierw odpowiedni rower do spinningu. Ćwicząc, kontroluj przejechany dystans i liczbę spalonych kalorii. Jazda dłuższa niż 45 minut powoduje przegrzanie organizmu i może być przyczyną kontuzji. Przed treningien speeningu należy wykonać dokładną rozgrzewkę wszystkich mięśni i stawów.
Spinning najlepiej zakończyć kilkoma ćwiczeniami rozciągającymi (ok. 15 minut). Godzina spinningu to 1000 kalorii mniej. Spinnig możesz ćwiczyć także we własnym domu. Już za niecały 1000 złotych kupisz niezbędny do treningu sprzęt do ćwiczeń.
Oczywiście na rynku sportowym dostępne są także znacznie droższe rowery treningowe, posiadające różne dodatkowe funkcje. Ich cena dochodzi nawet do 7000 złotych.