Trwa ładowanie...

Substancje rakotwórcze w większości środków higienicznych

Nowe szokujące badania przeprowadzone w Argentynie wykazały, że 85 proc. środków higienicznych dla kobiet wytwarzanych na bazie bawełny zawiera glifosat, czyli jeden z podstawowych składników herbicydu Monsanto firmy Roundup.

Zobacz film: "Nieregularne miesiączki"

Doniesienia są niepokojące, biorąc w szczególności pod uwagę fakt, że glifosat ostatniej wiosny został określony przez Światową Organizację Zdrowia mianem substancji „prawdopodobnie rakotwórczej”.

Środki higieniczne nie były jedynymi produktami zawierającymi tę substancję. W świetle badań były to również: gazy sterylne produkowane z bawełny, waciki i ściereczki.

Badania zostały przeprowadzone przez interdyscyplinarną grupę z Narodowego Uniwersytetu La Plata. Skupiono się na próbkach produktów z aptek i supermarketów. Wyniki były następujące: 85 proc. produktów zawierało glifosat i 62 proc. – AMPA (metabolit lub pochodna glifosatu).

Skąd tak duża zawartość szkodliwych substancji? Większość bawełny pochodzącej z Argentyny jest modyfikowana genetycznie. Rośliny spryskuje się, gdy "kokony" są otwarte, a skondensowana substancja dostaje się wprost do wnętrza bawełny.

Dr Marino, który prezentował doniesienia, powiedział, że jego grupa badawcza rozpoczęła proces poszukiwania innych herbicydów w środkach higienicznych. – Skupiliśmy uwagę na obecności glifosatu w jedzeniu, ale nie myśleliśmy, że produkty, których używamy we wszystkich szpitalach i centrach zdrowia, gdzie leczeni są pacjenci, są zanieczyszczone środkiem rakotwórczym. Władze powinny dać natychmiastową odpowiedź w związku z tą sytuacją.

W 2012 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na wprowadzenie do obrotu modyfikowanej genetycznie bawełny na terenie krajów członkowskich.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.