Trwa ładowanie...

Substancje rakotwórcze w większości środków higienicznych

Nowe szokujące badania przeprowadzone w Argentynie wykazały, że 85 proc. środków higienicznych dla kobiet wytwarzanych na bazie bawełny zawiera glifosat, czyli jeden z podstawowych składników herbicydu Monsanto firmy Roundup.

Doniesienia są niepokojące, biorąc w szczególności pod uwagę fakt, że glifosat ostatniej wiosny został określony przez Światową Organizację Zdrowia mianem substancji „prawdopodobnie rakotwórczej”.

Środki higieniczne nie były jedynymi produktami zawierającymi tę substancję. W świetle badań były to również: gazy sterylne produkowane z bawełny, waciki i ściereczki.

Zobacz film: "Nieregularne miesiączki"

Badania zostały przeprowadzone przez interdyscyplinarną grupę z Narodowego Uniwersytetu La Plata. Skupiono się na próbkach produktów z aptek i supermarketów. Wyniki były następujące: 85 proc. produktów zawierało glifosat i 62 proc. – AMPA (metabolit lub pochodna glifosatu).

Skąd tak duża zawartość szkodliwych substancji? Większość bawełny pochodzącej z Argentyny jest modyfikowana genetycznie. Rośliny spryskuje się, gdy "kokony" są otwarte, a skondensowana substancja dostaje się wprost do wnętrza bawełny.

Dr Marino, który prezentował doniesienia, powiedział, że jego grupa badawcza rozpoczęła proces poszukiwania innych herbicydów w środkach higienicznych. – Skupiliśmy uwagę na obecności glifosatu w jedzeniu, ale nie myśleliśmy, że produkty, których używamy we wszystkich szpitalach i centrach zdrowia, gdzie leczeni są pacjenci, są zanieczyszczone środkiem rakotwórczym. Władze powinny dać natychmiastową odpowiedź w związku z tą sytuacją.

W 2012 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na wprowadzenie do obrotu modyfikowanej genetycznie bawełny na terenie krajów członkowskich.

Substancje rakotwórcze w większości środków higienicznych
Substancje rakotwórcze w większości środków higienicznych (Zdjęcie tamponów / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.