Trwa ładowanie...

Tańce nowoczesne

Tańce nowoczesne wymagają długiej nauki. Jednak można tańczyć je solo – jeśli masz tylko na to ochotę. Ten rodzaj tańca nie nadaje się na deski teatru, jest to typowy taniec estradowy. Taniec nowoczesny powstał na przełomie XIX i XX wieku jako odłam baletu, w którym jednak zabrakło sztywnych reguł tańca klasycznego. Jego korzenie sięgają Europy, a od ok. 1930 roku opanował także Stany Zjednoczone. Taniec nowoczesny wymaga od tancerza niezwykłej koordynacji ruchów. Aby tańczyć na wysokim poziomie, potrzeba wielu godzin wytężonych treningów, determinacji i poświęcenia.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Rodzaje tańca nowoczesnego

Taniec breakdance - zdjęcia
Taniec breakdance - zdjęcia [2 zdjęcia]

Breakdance to kombinacja ruchów rąk i nóg, wykonywanych najczęściej w parterze.

zobacz galerię

Taniec nowoczesny hip hop krystalizował się w Ameryce w latach 1930-1950, wykorzystując elementy folkloru afrykańskiego i indiańskiego. Czołowymi reprezentantamitańca współczesnego byli: Isadora Duncan, Doris Humphrey, Martha Graham.

Układy taneczne, które są charakterystyczne dla tańca nowoczesnego:

  • breakdance – rodzaj tańca wymagający odpowiedniej kondycji oraz wysokiego poczucia rytmu;
  • hip-hop – jest związany ze street dance, który przyswaja techniki hip-hopowe, takie jak: locking, popping, funk;
  • electric boogie – styl tańca nowoczesnego, który jest nazywany „tańcem robotem”;
  • disco dance – to taniec, który pojawił się w latach 70., opiera się na szybkich wymachach nóg i rąk, dopuszcza w swoich układach figury akrobatyczne;
  • house dance – tańce, które mają wiele odmian do muzyki house;
  • funky – taniec luźny i optymistyczny, oznacza indywidualność, kreatywność i radość z dynamizmu;
  • bollywood dance – to hinduski taniec filmowy, jest gorący, dynamiczny, podkreśla dzikość;
  • afro dance – grupa tańców rytualnych, które pochodzą z Afryki, są energiczne, pozwalają ukazywać dzikość.

2. Nauka tańca nowoczesnego

Celem nauki tańca nowoczesnego jest zainteresowanie uczestników nowymi stylami, pokazanie różnorodności jego odmian. Kroki taneczne łączą kilka technik. W choreografii mogą mieć miejsce elementy akrobatyki. Jednak głównym źródłem rytmu jest taniec klasyczny, znany jako balet. Podstawowe kroki baletu mają szerokie zastosowanie w tańcu współczesnym i są nieodłącznymi elementami każdego układu. Nauka tańca wprowadza pojęcia z jazzu, baletu nowoczesnego, funky i hip-hopu. Drugą część prowadzonych zajęć stanowi nauka układów tanecznych.

Osoby tańczące same walczą w kategorii pojedyńczej, nazywanej „solo”. Isnieją jeszcze duety i miniformacje taneczne. Formacje taneczne są tworzone od 8 do 24 osób. Taniec nowoczesny jest dynamiczny, nie ma określonych reguł, jak w przypadku baletu. Jest idealny dla osób, które lubią łączyć różne style w muzyce.

Modern dance to najpopularniejszy obecnie styl taneczny, królujący na koncertach i teledyskach największych gwiazd muzyki pop. Jest zespoleniem lubianych w XXI wieku stylów tanecznych, jak: funky, hip-hop, dance i inne. Taniec jest dostępny dla wszystkich, którzy lubią się ruszać. Nie trzeba zdawać egzaminów ani poddawać się sztywnym regułom.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.