Trwa ładowanie...

Taniec hip-hop

Taniec hip-hop należy do ulicznych stylów tańca (street dance) i może obejmować szeroki zakres ruchów pochodzących z różnych stylów: old school hip hop, hip hop new style, hip hop new age i hip-hop freestyle. Korzysta on także z technik charakterystycznych dla lockingu, poppingu i funku. Taniec hip-hop stwarza okazję tańczącym do niebywałej ekspresji, a także własnej inwencji i pomysłowości. Jest wykonywany najczęściej przy dźwiękach muzyki hip-hopowej.

Zobacz film: "Liroy o hip-hopie"

spis treści

1. Muzyka hip-hop

Jest to gatunek muzyczny, który powstał na przedmieściach Nowego Jorku, w dzielnicy Bronx, a stworzyli go mieszkający tam Afroamerykanie i Latynosi. Od tego momentu hip-hop, określany także jako rap, jest jednym z najpopularniejszych rodzajów muzyki słuchanej na całym świecie. Jako jego synonimu używa się często określenia rap bądź rapowanie, polegające na rytmicznym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu przy podkładzie muzycznym, zwanym beatem lub bitem, którego podstawą jest perkusja.

2. Taniec nowoczesny hip-hop

Taniec nowoczesny ukształtował się w latach 1930-1950 w Ameryce, czerpiąc z tradycji folkloru indiańskiego i murzyńskiego. Można w nim wyróżnić następujące style:

 • electric boogie,
 • breakdance,
 • hip hop – taniec nowoczesny hip-hop korzysta z charakterystycznych ruchów dla tańca hip-hopowego, łącząc je z krokami typowymi dla tańca nowoczesnego,
 • disco dance,
 • disco show,
 • dance show.

3. Kroki podstawowe w tańcu hip-hop

Taniec hip-hopowy w dużym stopniu opiera się na improwizacji tańczącego. Bardzo ważna jest także mimika twarzy, która stanowi dopełnienie ruchów ciała. Osoby tańczące taniec hip-hop korzystają z pewnego zakresu ruchów.

 • Toprock

Dynamiczne kroki taneczne połączone z gestykulacją; ruchy stwarzają wrażenie mowy ciała i stanowią wstęp do każdej następnej figury; rodzaje toprocka to m.in.: indian crosover, apache, salsa step, latino rock, bounce roller skate step.

 • Power moves

Wymagające niezwykłej sprawności fizycznej figury rotacyjne, mają one akrobatyczny charakter; do najważniejszych ruchów należą m.in.: backspin („bączek"), headspin („bańka", „kręcenie na głowie"), baby windmill („bejbisy"), sir swipe („twistery").

 • Freeze – figura statyczna, która charakteryzuje się zatrzymaniem ciała na kilka sekund w konkretnej pozycji, np. air baby, baby freeze open.

 • Drop (go down)

Płynne przejścia z toprock do footwork pozwalające zachować płynność taneczną; to m.in.: half swipe, front swipe, back swipe, cork screw.

 • Footwork

Kroki wykonywane w pozycji przysiadu podpartego mogą służyć jako wstęp, wypełniacz lub łącznik między poszczególnymi elementami, a zależy to od inwencji tańczącego; przykładami footworka są m.in.: six step, three step, baby swipes, bicykle pumps, scrambles.

Taniec hip-hop jest bardzo popularny wśród młodych tancerzy, gdyż stwarza im okazję nie tylko do własnej ekspresji ruchowej, ale także do projektowania ciekawego i kolorowego stroju, który jest jednym z istotnych elementów tego tańca. Aby sprawnie wykonywać figury akrobatyczne, niezbędna jest zwinność i sprawność fizyczna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.