Trwa ładowanie...

Twist, czyli szalony taniec - na czym polega i czy jest trudny? Historia twista

Twist jest tańcem towarzyskim rozpowszechnionym mniej więcej w połowie XX wieku. Cechuje się dużą dynamiką i energicznymi ruchami. Bardzo szybko stał się on popularny na całym świecie, także w Polsce, gdzie za królową twista uważa się Helenę Majdaniec. Na czym polega twist i z czego wynika jego popularność?

Zobacz film: "Fortepian, taniec i... chór kościelny. Sofia Ennaoui, jakiej nie znaliście"

spis treści

1. Historia twista

Twist to energiczny taniec towarzystki, który narodził się w latach 60 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Zwykle wykonywano go do muzyki rockandrollowej. Taniec ten stał się tak bardzo popularny za sprawą Chubby'ego Checkera, który 6 sierpnia 1961 roku wykonał piosenkę o tym samym tytule.

Tak naprawdę jednak nie wiadomo, kto zapoczątkował charakterystyczne poruszanie biodrami i rękami, a tym samym przyczynił się do stworzenia twista. Istnieje teoria, która mówi, że inspiracją do jego powstania był taniec afrykański, który został przywieziony do USA przez niewolników. Wiadomo też, że Hank Ballard, który był związany z muzyką R'n'B i zespołem Midnighters, skomponował piosenkę "The Twist", która pojawiła się na rynku dużo przed utworem Chubby'ego Chekera. Niestety wokalista nie cieszył się dobrymi opiniami, dlatego to właśnie drugi utwór o tym tytule został uznany za umowny początek twista.

Nazwa tego tańca wzięła się właśnie z charakterystycznego skręcania tułowia w rytm energicznej muzyki.

2. Jak tańczyć twista?

Twist opiera się na energicznych ruchach i skrętach nóg, bioder, rąk oraz całego tułowia. Pomimo że jest to taniec towarzyski, partnerzy nie trzymają się za ręce, a jedynie tańczą blisko siebie. Mogą być zwróceni w swoją stronę lub stać do siebie bokiem. Twista można także tańczyć w kilka osób - obecnie jest to popularne głównie podczas zabaw weselnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Helena Majdaniec, czyli królowa twista w Polsce

Helena Majdaniec była polską wokalistką, żyła w latach 1941-2002. Debiutowała w klubie studenckim "Pinokio", a później występowała na ogólnopolskich festiwalach muzycznych, między innymi w Sopocie i Opolu. W latach 60 wyjechała do Francji, gdzie śpiewała w renomowanych kabaretach.

Ze względu na swoje umiejętności muzyczno-taneczne uważana była za królową twista, a jej piosenki do dziś nucą tysiące ludzi.

4. Czy twist jest trudny?

Twist wymaga dobrej koordynacji ruchowej, ale sam w sobie nie jest trudnym tańcem. Jego zasady łatwo jest zrozumieć, a jeśli ma się poczucie rytmu i odpowiednią koordynację, także taniec nie powinien sprawiać problemów. Zaletą jest także fakt, iż jest to taniec towarzyski, ale nie tańczy się go w kontakcie z partnerem. Nie trzeba więc trzymać charakterystycznej dla innych tańców towarzyskich ramy i można poruszać się w dowolny sposób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.