Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

6 Weidera - co to jest, zalety, ćwiczenia, harmonogram, przeciwwskazania

Avatar placeholder
Anna Kołodziejczyk 23.04.2021 09:51
6 Weidera - co to jest, zalety, ćwiczenia, harmonogram, przeciwwskazania
6 Weidera - co to jest, zalety, ćwiczenia, harmonogram, przeciwwskazania (Ilustracja / Shutterstock)

Istnieje wiele recept na płaski brzuch, jednak nie każda z nich może zapewnić nam zadowalające rezultaty. Co zrobić, aby wysiłek fizyczny włożony w ćwiczenia naprawdę się opłacił? Zdaniem wielu trenerów jedną z najbardziej skutecznych metod jest aerobiczna 6 Weidera. Przekonaj się, na czym polega i na jakie efekty możesz liczyć, korzystając z tej metody.

spis treści

1. 6 Weidera - co to jest?

Aerobiczna 6 Weidera (A6W) uchodzi za jeden z najprostszych i najbardziej efektywnych opracowanych przez specjalistów zestawów ćwiczeń pozwalających spalić tkankę tłuszczową brzucha. W jego skład wchodzi 6 różnego typu aktywności, których zadaniem jest wzmocnienie i wyrzeźbienie mięśni.

Dość zaawansowana forma 6 Weidera pozwala zauważyć zadowalające efekty w stosunkowo krótkim czasie. Zaangażowanie wszystkich grup mięśni zlokalizowanych w obrębie talii pozwala zgubić zbędne kilogramy i pięknie wyrzeźbić tzw. kaloryfer. Duża zaleta 6 Weidera jest taka, że można wykonywać ją samodzielnie w domu, bez konieczności wykupowania karnetu na siłownię.

Zobacz film: "Ćwiczenia na idealny brzuch"

2. Zalety 6 Weidera

6 Weidera jest znana i praktykowana na całym świecie. Nic dziwnego – regularne wykonywanie tych ćwiczeń na płaski brzuch pozwala osiągnąć naprawdę zdumiewające rezultaty. Skorzystać mogą z nich zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z treningiem, jak i te, dla których aktywność fizyczna jest stałym punktem codziennego rozkładu dnia.

Warto podkreślić, że podczas treningu 6 Weidera poziom trudności wzrasta – dzięki temu nawet początkujący fani sportu bez trudu będą w stanie podołać wyzwaniu. Ogromna zaleta 6 Weidera to kompleksowość treningu. Nacisk położony jest w tym przypadku nie na znaczne obciążenie mięśni, a na powtarzalność wykonywanych ruchów, angażujących także ręce i nogi.

To właśnie dzięki temu możliwe jest spalanie tkanki tłuszczowej. Warto zaznaczyć, że program 6 Weidera jest szeroko dostępny – filmiki instruktażowe z łatwością znajdziemy w sieci, dzięki czemu możemy chudnąć właściwie bez wychodzenia z domu.

3. Poszczególne ćwieczenia w ramach 6 Weidera

Aby efekty 6 Weidera były jak najbardziej zadowalające, musimy pamiętać o prawidłowym, dokładnym wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Jedynie odpowiednia technika jest w stanie zapewnić nam optymalne rezultaty. Każde z ćwiczeń należy wykonywać przez 3 sekundy. Pozycją wyjściową jest leżenie na plecach z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała.

Krok 1: napinając mięśnie brzucha, wykonujemy skłon tułowia do przodu, jednocześnie unosząc jedną nogę do pozycji kąta prostego, a dłońmi chwytamy kolano. Po upływie 3 sekund zmieniamy nogę.

Krok 2: zasady ćwiczenia podobne jak w kroku pierwszym – zmiana polega na tym, że uniesione muszą zostać obydwie nogi jednocześnie.

Krok 3: po przyjęciu pozycji wyjściowej splatamy dłonie na karku. Napinając mięśnie brzucha wykonujemy skłon tułowia do przodu, jednocześnie unosząc jedną nogę do pozycji kąta prostego.

Krok 4: zasady ćwiczenia podobne jak w kroku 3 – w tym przypadku unosimy jednak obydwie nogi jednocześnie.

Krok 5: ponownie splatamy dłonie na karku i wykonujemy skłon tułowia do przodu, naprężając mięśnie brzucha i unosząc jedną nogę do kąta prostego. Następnie wykonujemy nogami ruchy naprzemienne, czyli tzw. rowerek. W zależności od możliwości wykonujemy 5–20 powtórzeń.

Krok 6: wykonujemy skłon tułowia do przodu, napinając mięśnie brzucha jednocześnie unosimy obydwie wyprostowane nogi. Nasze dłonie muszą dotknąć kolan.

To też warto wiedzieć

4. Harmonogram ćwiczeń

Aerobiczna 6 Weidera to trening, którego poziom zaawansowania wzrasta nie tylko z każdym ruchem, ale także z każdym kolejnym dniem ćwiczeń. Pamiętajmy zatem, aby po każdym ćwiczeniu zrobić przynajmniej pół minuty przerwy, która pozwoli mięśniom się rozluźnić. Oto jak przedstawia się przykładowy harmonogram 6 Weidera, który można oczywiście modyfikować w zależności od potrzeb i możliwości:

  dzieńseriapowtórzenia
 116
 2 i 326
 4–636
 7–1038
 11–14310
 15–18312
 19–22314
 23–26316
 27–30318

Jedno powtórzenie to wykonanie wszystkich sześciu ćwiczeń, a jedna seria – wykonanie określonej na dany dzień ilości powtórzeń

5. Przeciwwskazania do stosowania

Aerobiczna 6 Weidera to ćwiczenia aerobowe, które nie powinny wykonywać osoby, które borykają się z problemami odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa. Ćwiczeń nie zaleca się także kobietom w ciąży.

Nad sensem jego rozpoczęcia powinny zastanowić się również osoby niecierpliwe, dla których zestaw ćwiczeń może okazać się zbyt nużący. Pamiętajmy, że niedokładne wykonywanie poszczególnych ruchów nie tylko uniemożliwi nam osiągnięcie upragnionego celu, ale może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze