Trwa ładowanie...

Aerobik

Aerobik jest doskonałą formą treningu, która opiera się na wymianie tlenowej. Autorem programu jest Kenneth Cooper, który opracował ćwiczenia aerobowe dla różnych grup wiekowych. Zajęcia mogą odbywać się w wodzie – jest to aqua aerobik, oraz w sali tanecznej – dance aerobik.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Aerobik w domu

Z pewnością aerobik to ćwiczenia dla każdego – bez względu na wiek i płeć. Trening jest najczęściej prowadzony przez instruktorów w klubach fitness, ale ćwiczenia aerobik można wykonać również w domu przy specjalnej muzyce.

Aerobik w domu stanowi jedną z najpopularniejszych form fitness i od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Aerobik wykonywany w warunkach domowych świetnie poprawia kondycję, uaktywnia mięśnie całego ciała, a przede wszystkim jest przyjemną formą spędzania wolnego czasu.

Wykonywanie ćwiczeń na odchudzanie w domu jest pożyteczne dla zdrowia i praktyczne dla zagospodarowania czasu. W domu każdy czuje się swobodnie i nie porównuje się do innych, mogąc skupić się tylko na sobie i wykonywaniu gimnastyki na odchudzanie.

Aerobik w domu można wykonywać rano lub wieczorem o dowolnej godzinie. W zaciszu mieszkania warto zapewnić sobie spokój i czas, aby nikomu nie przeszkadzać i hałasować. Innym ważnym aspektem jest dobór ćwiczeń aerobowych. Ważne jest, aby stymulowały pracę wszystkich mięśni, uaktywniając działanie układu ruchu i wzmocniły serce.

W ramach ćwiczeń aerobowych i uzupełnienia aerobiku w domu możesz jeździć na rowerze stacjonarnym. Takie ćwiczenia kształtują mięśnie nóg, zwiększają ilość powietrza w płucach. Osoby, które uprawiają takie ćwiczenia, spalają szybko kalorie i czują się lepiej. Aerobik w domu poprawia samoocenę, nie musisz ubierać się w strój fitness. Każde ćwiczenie możesz wykonać samodzielnie.

Gimnastyka na odchudzanie to skuteczny sposób na lepsze samopoczucie każdego dnia. Aerobik w domu wzmacnia serce i płuca, pomaga kontrolować wagę i redukuje tkankę tłuszczową.

Ćwiczenia aerobowe zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę , nadciśnienie i choroby krążenia. Aerobik jest skutecznym sposobem na codzienne zmartwienia i stresy.

Skuteczne sposoby na szczupłe nogi
Skuteczne sposoby na szczupłe nogi [8 zdjęć]

Marzą ci się długie i smukłe nogi? Możesz znacznie poprawić ich wygląd i zbliżyć się do ideału, wykorzystując...

zobacz galerię

2. Aqua aerobik

Aerobik w wodzie jest bezpieczny i przyjemny. Może go uprawiać każdy. Jest nawet wskazany dla kobiet w ciąży. Siła wyporu wody pozornie zmniejsza ciężar ciała, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń aerobowych. Ciśnienie hydrostatyczne ułatwia wydech. Siła wyporu i ciśnienie wpływają na zmniejszanie pracy mięśni, która jest konieczna do utrzymania pionowej postawy.

Aqua aerobik odciąża stawy i kręgosłup. Zatem ćwiczenia aerobowe w wodzie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z kręgosłupem.

Aerobik w wodzie umożliwia dłuższe wykonywanie ruchów w wodzie bez użycia dodatkowego sprzętu. Czasami w wodzie używa się tzw. makaronów. Są to cienkie 1,5-metrowe pianki, które pomagają w ćwiczeniach na kręgosłup i stawy, ponieważ powodują wyporność. Można na nich wykonywać następujące czynności: siadać, stać, pchać w wodę, zwiększając w ten sposób trudność wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych czy siłowych.

Ćwiczenia z użyciem tych akcesoriów ulepszają jakość treningu w wodzie. Aqua aerobik wpływa na wytrzymałość mięśni i podnoszenie ogólnej kondycji fizycznej. Jest skutecznym sposobem na spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz usuwa cellulit z ud i pośladków.

Zobacz także:

3. Dance aerobik

Dance aerobik to forma ćwiczeń odchudzających, które mogą być przeznaczone dla wszystkich, a w szczególności dla osób, które uwielbiają ćwiczyć przy muzyce. Aerobik tego typu to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Poprawia nastrój, redukuje stres i przemęczenie oraz oczywiście podczas tańca ubogaca w zgrabne ruchy oraz odchudza ciało.

Podczas aerobiku organizm wytwarza endorfiny, które wpływają na poczucie szczęścia i kształtowanie dobrego samopoczucia. Zajęcia rozpoczynają się tradycyjną rozgrzewką, po czym następują ćwiczenia, które wykonuje się przy dźwiękach muzyki.

Dance aerobik to ćwiczenia ułożone tak, jak układy choreograficzne. Pomagają rozwinąć poczucie rytmu, polepszają kondycję i kształtują ładną sylwetkę. Dla wielu kobiet jest najatrakcyjniejszą formą ruchu, zwłaszcza że wersji muzycznych jest wiele. Najczęściej aerobik odbywa się w rytm baletu, jazzu i rocka.

Regularne ćwiczenia aerobik to świetny sposób, aby pozostać przez długie lata w dobrej kondycji. Podczas aerobiku warto pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniego tętna, ale też o dobrej zabawie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.