Trwa ładowanie...

Akcesoria do jogi – czy są konieczne?

Akcesoria do jogi, takie jak mata, wałek czy klocek, przydają się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym praktykującym. Choć nie są niezbędne, przynoszą wiele korzyści. Jaką pełnią funkcję? Które są najpopularniejsze? Jak i gdzie je kupić?

spis treści

1. Czy akcesoria do jogi są niezbędne?

Akcesoria do jogi, choć nie są niezbędne, by ją praktykować, warto mieć. Dzięki nim można ćwiczyć komfortowo, ale także bezpiecznie, pod kontrolą i w odpowiedni sposób. Co to znaczy? Używanie akcesoriów do jogi umożliwia bezproblemowe wejście w niektóre pozycje, co bez odpowiedniego wsparcia byłoby bardzo trudne bądź niewykonalne. Bez nich sztywność ścięgien i więzadeł, ograniczony zakres ruchów w stawach, nadmierne napięcie mięśni sprawiają, że niektóre asany wywołują ból i dyskomfort.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Wykonywanie niektórych asan za wszelką cenę, bez użycia pomocy, może także doprowadzić do przeciążeń. O kontuzję czy urazy nietrudno zwłaszcza na początku przygody z jogą. Ścięgna i mięśnie potrzebują czasu, by się wzmocnić.

Akcesoria do jogi pozwalają także na skupienie, kontrolowania ruchów i oddechu, co przekłada się na efektywność i komfort ćwiczenia. Joga zdecydowanie nie jest aktywnością, która powinna polegać na forsowaniu się, walce ze swoim ciałem oraz siłowym pokonywaniu ograniczeń.

Bez pomocy różnych akcesoriów często nie można mówić o poprawnej technice, która jest szalenie ważna. Akcesoria do jogi pozwalają wejść w mniej lub bardziej wymagające pozycje z odpowiednim ułożeniem ciała. Pozwalają na skupienie się na symetrii ustawienia czy odpowiednim otwieraniu miednicy i klatki piersiowej. Umożliwiają przyjęcie rozluźnionej pozycji, co ułatwia odprężenie ciała i wyciszenie umysłu.

Wykorzystanie akcesoriów ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki nim praktykować jogę mogą także osoby z różnymi ograniczeniami ruchowymi i dolegliwościami.

2. Jakie są akcesoria do jogi?

Istnieje wiele rodzajów akcesoriów do jogi, a każdy z nich pełni inną rolę, znajduje także zastosowanie w innej grupie asan.

Najpopularniejsze akcesoria do jogi to:

 • mata do jogi, pokrowiec na matę do jogi, torba na matę do jogi,
 • wałek do jogi,
 • klocek do jogi,
 • pasek do jogi,
 • koc do jogi,
 • krzesło do jogi,
 • lina do jogi,
 • poduszka do jogi,
 • ręcznik do jogi.

Aby wybrać dla siebie najbardziej odpowiednie produkty (zwłaszcza jeśli chodzi o akcesoria do jogi dla początkujących), warto odwiedzić sklep z akcesoriami do jogi i porozmawiać ze sprzedawcą. Przy okazji można również zaopatrzyć się w specjalnie zaprojektowane ubrania do jogi, które sprawiają, że jej praktykowanie jest jeszcze bardziej komfortowe.

3. Podstawowe akcesoria do jogi - mata do jogi

Bez wątpienia podstawowym i najważniejszym elementem wyposażenia jogina jest mata do jogi, która zapewnia:

 • izolację od twardego, zimnego i nieprzyjemnego podłoża, zwłaszcza gdy ćwiczenia wykonywane są boso,
 • bezpieczeństwo, gdyż ze względu na materiał, z jakiego jest wykonana, zapobiega ślizganiu się i upadkowi,
 • higienę, ponieważ uniemożliwia bądź ogranicza kontakt z zanieczyszczeniami i drobnoustrojami obecnymi na podłożu,
 • komfort ćwiczenia, ułatwia wykonywanie ćwiczeń.

Jak wybrać matę do jogi?

Wybierając matę do jogi warto kierować się nie tylko jej wyglądem i ceną. Ważne, by cechowała się dobrą izolacją przed chłodem, antypoślizgową powierzchnią oraz funkcjonalnością. Oznacza to, że kupując ją, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów, takich jak:

 • wielkość (typowa mata do jogi ma wymiary w okolicach 180 × 60 cm),
 • waga,
 • grubość (co przekłada się na stopień amortyzacji i wagę),
 • materiał, z jakiego jest wykonana. Najczęściej jest to PVC, kauczuk, poliuretan, korek, juta, mikrofibra czy też pianka termoplastyczna.

Do maty można dokupić także pokrowiec na matę do jogi, przydatna jest także torba na matę.

4. Pozostałe akcesoria do jogi

Pozostałe, choć dla wielu osób praktykujących jogę nie niej ważne akcesoria to:

 • Wałek do jogi (bolster) to zwykle worek wykonany z materiału wypełniony gryką. Jest wykorzystywany podczas pozycji siedzących lub leżących.
 • Klocek do jogi, nazywany także bloczkiem, to prostopadłościenna bryła wykonana z drewna, pianki czy korka, która stanowi element podparcia ciała, może być również przedłużeniem kończyn. Jego stosowanie zmniejsza ryzyko przeciążenia stawów i ścięgien, a i ułatwia wypracowanie niektórych pozycji. To nieodłączny element praktyki zwłaszcza w przypadku osób początkujących.
 • Pasek do jogi służy usztywnieniu i ustabilizowaniu ciała podczas wykonywania niektórych asan. Kupując tego typu akcesoria do jogi trzeba zwrócić uwagę na jego długość, trwałość klamry oraz materiał, z jakiego jest wykonany.
 • Lina do jogi to wytrzymały, gruby sznur przymocowany do ściany. Ułatwia wykonywanie zwisów, pomaga rozciągnąć kręgosłup .
 • Koc do jogi służy podniesieniu pozycji oraz zwiększeniu komfortu w końcowej fazie sesji, gdy trzeba skupić się na oddechu i rozluźnieniu w leżącej lub siedzącej pozycji.
 • Krzesło do jogi stanowi stabilny punkt podparcia, wykorzystuje się je także przy bardziej zaawansowanych pozycjach. Najczęściej jest lekkie i składane.
Akcesoria do jogi, choć nie są niezbędne, by ją praktykować, warto mieć.
Akcesoria do jogi, choć nie są niezbędne, by ją praktykować, warto mieć. (AdobeStock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.