Trwa ładowanie...

Taniec bachata - historia, podstawowe style, muzyka bachata

Bachata to taniec i muzyka, które stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Bachata nie jest bardzo wymagającym rodzajem tańca, ale konieczne jest pozbycie się zahamowań i wstydu. Bachatę można tańczyć w parze lub solo, w obu wersjach jest pozytywnym i sensualnym tańcem. Co warto wiedzieć o tańcu bachata?

Zobacz film: ""Taniec z gwiazdami": wyjątkowi goście i najpiękniejsze momenty"

spis treści

1. Co to jest bachata?

Bachata to zmysłowy taniec, wywodzący się Karaibów. Odrobinę przypomina tańce latynoamerykańskie, ale jest o wiele bardziej sensualny i zawiera domieszkę erotyzmu. Podstawą jest pozbycie się wszystkich zahamowań i skupienie się na radości z muzyki, a także z kontaktu z partnerem. Bachata wymaga otwartości na ludzi, pewności siebie, a także dużej świadomości własnego ciała.

2. Historia tańca bachata

Bachata to muzyka i taniec, które narodziły się na Dominikanie. Mieszkańcy ubogich rejonów byli wielbicialami muzyki i często śpiewali do niej popołudniami i wieczorami. Melodie były wytwarzane na nietypowych przedmiotach, co mogło mieć wpływ na nazwę muzyki. Słowo "bachata" oznacza śmieci lub zabawę. Niektórzy jednak są zdania, że termin wywodzi się z włoskiego "ballata", które odnosi się do muzyki popularnej na Półwyspie Apenińskim.

3. Podstawowe style tańca bachata

Bachata jest zmysłowym i erotycznym tańcem, więc wymaga tańczeniem blisko siebie i stykania się ciałami. Ten rodzaj tańca ma trzy podstawowe style: dominicana, moderna oraz sensual.

3.1. Styl dominicana

Dominicana to pierwotny styl bachata, upodabniający się do latynoamerykańskich tańców (na przykład do cha-chy). Wyróżnia go szybkie tempo (liczone na 4) i stosunkowo skomplikowane kroki.

Krok podstawowy to box step, który polega na odstawianiu i dostawianiu do siebie stóp. Najpierw wykonuje się krok w prawo (chasse), dołącza się lewą nogę, ponawia się ten ruch, na cztery dostawia się drugą nogę (stając na palcach i robiąc ruch biodrami w lewo).

3.2. Styl moderna

Moderna to uproszczony styl dominicana, jest wolniejszy, bardziej romantyczny i zmysłowy. Technika taneczna nie jest skomplikowana i często wybierają ją pary, które chcą być blisko w trakcie ruchu.

Wolniejsze tempo ułatwia również wykonywanie różnych obrotów i przełożeń partnerki. Jest to idealny styl dla osób początkujących, które dopiero oswajają się z tym rodzajem zmysłowości. Krok podstawowy to uproszczony box step - trzy kroki w lewo z dostawieniem (tap) na cztery i trzy kroki w prawo (również tap na cztery).

3.3. Styl sensual

Jak sama nazwa wskazuje sensual to najbardziej zmysłowa odmiana tańca. Wymaga ruchu całego ciała i przylgnięcie do partnera w tańcu, tak by utworzyć jedność. Główny ruch w tym tańcu pochodzi z bioder, jedna noga partnera znajduje się pomiędzy udami kobiety i odwrotnie.

Dodatkowo partnerzy powinni utrzymywać kontakt wzrokowy i wzmacniać erotyczną atmosferę. Zwykle sensual jest wykonywany do powolnej muzyki, ale nie oznacza to, że jest to łatwy styl.

Technika jest bardzo wymagająca i można ją poznać jedynie w trakcie zaawansowanych kursów. Popularne kroki to "falki", które zwykle wykonuje partnerka, w połączeniu z ruchem bioder i pupy. Z kolei partner powinien prowadzić partnerkę i eksponować jej ciało.

4. Kto powinien spróbować tańca bachata?

Bachata z pewnością spodoba się osobom, które cenią tańce latynoamerykańskie. Jest polecana wszystkim, ponieważ ze względu na różnorodność stylów możliwe jest dostosowanie tempa i techniki do indywidualnych umiejętności.

Pozą techniką bardzo ważna jest ekspresyjność i wyrażanie własnej zmysłowości. Wbrew pozoru, bachata jest stworzona dla osób, które z jakich powodów mają opory przed pokazywaniem swoich emocji w tańcu.

Bachata pozwala wyrażać erotyzm, sensualność, jest idealna dla par, ponieważ wymaga poznawania swoich ciał. Ten rodzaj tańca nie może wykonywany w odległości od siebie, konieczna jest maksymalna bliskość i gorący klimat.

Ponadto, taniec ten skutecznie modeluje sylwetkę. W trakcie prób nogi i biodra wykonują ogromną pracę, a całe ciało spala dużą ilość kalorii. Jednocześnie rytmiczna muzyka wprowadza dobry nastrój, ułatwia zrelaksowanie i cieszenie się z danej chwili.

5. Muzyka bachata

Muzyka bachata zaczęła być rozpowszechniana w momencie, kiedy merengue i salsa były popularne w radiu. Najpopularniejsi wykonawcy tego gatunku muzycznego to:

 • José Manuel Calderón,
 • Eladio Romero Santos,
 • Edilio Paredes,
 • Luis Segura,
 • Ramon Cordero,
 • Rafael Encarnación,
 • Antony Santos & Luis Vargas,
 • Raulin Rodriguez,
 • Zacarias Ferreira,
 • Frank Reyes,
 • Monchy y Alexandra,
 • Kat De Luna,
 • Domenic Marte,
 • Xtreme,
 • Andy Andy,
 • Elvis Martinez,
 • Leonardo Paniagua,
 • Los Toros Band,
 • Joe Veras,
 • El Vinny (Tu Melón),
 • Aventura.

Muzyka do bachaty jest bardzo rytmiczna, tworzona za pomocą różnych instrumentów, w połączeniu z prostymi tekstami piosenek. Zwykle główna tematyka utworów to uczucia, miłość i namiętność.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.