Trwa ładowanie...

Jak zacząć biegać - odpowiednie przygotowanie, właściwa technika biegania

Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów lub wyćwiczyć mięśnie i poprawić kondycję, dobrym pomysłem dla ciebie będzie bieganie dla początkujących – czyli stopniowe rozpoczynanie treningów, od marszów, poprzez marszobiegi, do biegu i dłuższych dystansów. Aby bieganie sprawiło ci jak najwięcej satysfakcji i przyjemności, zaplanuj sobie treningi i wyznacz cele, jakie chcesz osiągnąć po określonym czasie. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie dobranie butów i wybór miejsca odpowiedniego do biegania. Jak zacząć biegać aby się nie zniechęcić? Oto kilka sposobów.

spis treści

1. Jak zacząć biegać - odpowiednie przygotowanie

Podstawą poprawnego i wygodnego biegania są buty. Jeśli wybierzesz niezbyt wygodne i powodujące odciski i obtarcia, najprawdopodobniej szybko zrezygnujesz z biegania. Najlepsze ubrania do biegania dla początkującego biegacza to bawełniana koszulka i spodenki.

Zobacz film: "Dlaczego zawody biegowe?"

Jeśli chcesz biegać w zimie, musisz zadbać o dodatkowe warstwy odzieży. Niektórzy preferują także specjalne, elastyczne ubrania dla biegaczy lub ubrania z efektem sauny, aby szybciej się rozgrzewać podczas biegu. Wszystko zależy tutaj od twoich preferencji.

Jak zacząć biegac? Zacznij od krótkich tras i niezbyt szybkiego tempa, nawet jeśli jesteś dość aktywną osobą. Bieganie dla początkujących powinno być wprowadzane stopniowo zarówno dla osób uprawiających inne sporty, jak i tych, którzy unikali aktywności fizycznej. Bieganie dużo bardziej obciąża stawy niż chodzenie, pływanie czy gimnastyka.

Stopniowe rozpoczęcie biegania, pozwoli uniknąć zbyt dużych zakwasów, a także problemów z obciążeniem stawów i więzadeł. Aby trening biegowy był skuteczny, musisz mieć do niego plan i cel. Zaplanuj na przykład, że:

  • przez pierwsze dwa tygodnie będziesz chodzić codziennie przez co najmniej 30 minut,
  • po dwóch tygodniach zaczniesz biegać przez 15 minut dziennie,
  • po kolejnych dwóch tygodniach bieganie będzie ci zajmować 30 minut dziennie.

Możesz też zaplanować bieganie na zmianę z szybkim marszem lub bieganie co drugi dzień – wszystko zależy od twoich preferencji. Ważne jest, aby trzymać się tego planu. Celem twojego treningu może być np. przebiegnięcie jakiejś trasy bez robienia przystanków. Zawsze staraj się wyznaczać sobie realistyczne cele.

Jak biegać szybciej i bez wysiłku
Jak biegać szybciej i bez wysiłku [10 zdjęć]

Bieganie staje się coraz popularniejszym sposobem na aktywne spędzanie czasu. W trakcie tej czynności

zobacz galerię

2. Jak zacząć biegać - odpowiednia technika

Na początek wybierz sobie dobre miejsce do biegania. Ma ono duży wpływ na jakość twojego treningu. Bieganie dla początkujących powinno odbywać się na dość miękkich powierzchniach. Na początku unikaj asfaltu i innych twardych powierzchni, także biegów po ruchomej bieżni – tylko niepotrzebnie narażą cię na kontuzje stawów. Z czasem twoje stawy będą gotowe na większe obciążenia.

Trening dla biegaczy, zarówno tych początkujących, jak i zawodowych, musi rozpoczynać się zawsze od rozgrzewki. Pamiętaj, aby rozgrzać wszystkie mięśnie i stawy. Zacznij od krążeń głową, przejdź do ramion, potem bioder, a na końcu rozgrzej kolana i kostki.

Poprawna postawa do biegania to:

  • naturalnie wyprostowany kręgosłup,
  • rozluźnione ramiona, naturalnie poruszające się blisko ciała w rytm kroków biegacza,
  • przy długich biegach kroki są dłuższe, przy szybszych krótsze.

Zobacz także:

Pamiętaj, że podstawowa cechą biegacza to cierpliwość. Nawet jeśli na początku wydaje ci się, że się nie uda – nie zrażaj się! Bieganie z czasem robi się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Jak zacząć biegac? Teraz znasz już podstawowe wskazówki więc do dzieła !

Jak zacząć biegać - odpowiednie przygotowanie, właściwa technika biegania
Jak zacząć biegać - odpowiednie przygotowanie, właściwa technika biegania (Zdjęcie biegającej kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.