Trwa ładowanie...

Choroby paznokci – grzybica, rozdwajanie, przebarwienia

Choroby paznokci mogą dawać o sobie znać poprzez zmianę koloru, a nawet kształtu płytki. Niekiedy pojawiające się zmiany mogą być pierwszym objawem poważniejszych dolegliwości. Jakie zmiany świadczą o chorobie paznokci?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Choroby paznokci – grzybica

Najczęstszą chorobą paznokci jest grzybica. Pojawia się na paznokciach stóp, w skrajnych przypadkach może również zaatakować paznokcie u rąk. Grzybicą paznokci można się zarazić na basenie, w hotelu, używając cudzych ręczników, przyborów do manikiuru i pedikiuru, a także nosząc używane obuwie. Grzybica paznokci objawia się pogrubioną, nierówną i matową płytką paznokcia. Kolor płytki zmienia się na żółtą, brunatną lub zielonkawą. Płytka paznokcia zainfekowana grzybicą jest również słabsza, podatna na rozdwajanie, a przy dotykaniu odczuwalny jest ból. Obserwując u siebie powyższe zmiany, warto skonsultować się z lekarzem, aby ten przepisał odpowiednie leki. Domowe kuracje nie wygrają z grzybicą paznokci.

W celu rozpoznania chorób stóp należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne
W celu rozpoznania chorób stóp należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne

2. Choroby paznokci – rozdwajanie się paznokcia

Rozdwajanie się paznokci może być jednym z objawów grzybicy, ale nie koniecznie. Niekiedy oddzielająca się warstwa zewnętrzna od części łożyskowej może być objawem urazu – uderzenia. W innych przypadkach rozdwajanie się paznokci wcale nie musi być objawem choroby paznokci. Czasami stosowanie silnych detergentów, lakierów a także niewłaściwe używanie pilniczka, może prowadzić do rozdwajania się płytki.

Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu?
Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu? [7 zdjęć]

Wygląd paznokci zdradza, w jakiej kondycji jest cały organizm. Może wskazywać na niedobory substancji...

zobacz galerię

3. Choroby paznokci – przebarwienia

Choroby paznokci mogą się objawiać zmianą koloru. Bledsza płytka paznokcia może być objawem chorób tarczycy cukrzycy, a także niewydolności krążenia. Białe plamki na paznokciach najczęściej są skutkiem urazu. Jeżeli paznokieć zaczyna zmieniać kolor na całej powierzchni i staje się wyraźnie bardziej biały, może to być związane z niewydolnością serca, z łuszczycą, ale także z niedoborem wapnia. Pojawienie się na płytce paznokcia wyraźnych dwóch kolorów – połowa jest biała, a połowa różowa lub czerwona – towarzyszy chorobie nerek. Paznokcie zmieniające barwę na żółtą mogą być objawem grzybicy, żółtaczki typu A, łuszczycy, ale również palenia papierosów lub stosowania czerwonego lakieru bez podkładu.

Obgryzasz paznokcie? Oto 5 powodów, żebyś natychmiast przestał
Obgryzasz paznokcie? Oto 5 powodów, żebyś natychmiast przestał [6 zdjęć]

Onychofabia, bo właśnie tak w medycynie określane jest notoryczne obgryzanie paznokci, to nawyk będący...

zobacz galerię

4. Choroby paznokci – zmiana kształtu płytki

Również kształt paznokcia może świadczyć o chorobie paznokci. Kiedy paznokcie nabierają kształtu łyżeczki, stają się wklęsłe w części środkowej, a wywinięte do góry w części bocznej, może to być jeden z objawów niedoboru żelaza, anemii lub zaburzeń hormonalnych. Uwypuklone i okrągła płytka paznokcia może świadczyć o wadach wrodzonych serca, zaburzeniach układu pokarmowego, chorobach płuc, a także o marskości wątroby.

Pogrubiona płytka również może świadczyć o chorobie paznokci takiej jak grzybica, łuszczyca lub liszaj. Łuszczyca paznokci objawia się również małymi wgłębieniami w płytce.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.